Transition book з децентралізації

Мінрегіон оприлюднив Transition Book (маршрутну карту реформ), яку підготував для наступників. Матеріал містить цілі, досягнення та наступні кроки по 6 напрямках діяльності міністерства.

 

Для чого реформа

 

Нове керівництво країни, хоча поки лише на словах, підтримує реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізацію) і висловлює готовність завершити її. Отже, зі зміною влади підтримка реформи не зникла. Головне, щоб не змінилося і розуміння – для чого власне проводиться децентралізація.

Мінрегіон у transition books з децентралізації нагадав, що мета реформи – забезпечити комфортне середовище для життя людини в Україні шляхом побудови ефективної системи урядування на місцевому рівні.

Отже головне – не скільки громад об’єдналося, як змінилися місцеві бюджети та якими будуть райони, а те – наскільки людям в громадах стало в результаті змін в громадах краще жити, наскільки ближчими і якіснішими стали послуги та інфраструктура…

 

Що вже зробили

 

Мінрегіон нагадав також, що в країні вже створене законодавче підґрунтя для фінансової децентралізації, для об’єднання та приєднання громад та їхнього функціонування, для співробітництва громад та для спрощення адміністративних послуг на місцях.

Також громади вже мають значну фінансову підтримку на розвиток інфраструктури та послуг з державного бюджету.

Усі цифри можна побачити і до виходу перехідної книги, бо вони є у щомісячному моніторингу реформи від Мінрегіону.

Головним показником результативності реформи, на думку Мінрегіону, є її підтримка українським суспільством. За результатами соціологічного дослідження, проведеного міністерством за підтримки програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні», 58 % населення країни, у порівняні з 19% у 2015 році, вважають, що реформа місцевого самоврядування потрібна, 61 % жителів об’єднаних громад відзначають покращення якості послуг у своїх населених пунктах, 80 % населення України обізнані про реформу місцевого самоврядування.

 

Які питання треба вирішити

 

По-перше, команді міністерства треба буде «дотиснути» Центральну виборчу комісію, щоб вона призначила ще на цей рік перші вибори в громадах, які об’єдналися добровільно.

По-друге, необхідно відстояти, а краще збільшити підтримку громад у Держбюджеті на 2020 рік.

Глобальним завданням на найближчий рік стане зміна адміністративно-територіального устрою на рівні громад і районів, який зараз не забезпечує належної територіальної основи для діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування.

Іншими словами, до чергових місцевих виборів, що пройдуть у 2020 році, потрібно сформувати по усій країні спроможні громади і райони. Планується, що з 2021 року громад буде близько 1300, а районів – біля 100 (більше про реформу районів).

Крім того, необхідно змінити законодавство про місцеві вибори та чітко розмежувати повноваження між державою і місцевим самоврядуванням, а також між рівнями самоврядування за принципом субсидіарності.

Мінрегіон планує не просто створити новий адмінтерустрій, а зробити його дійсно спроможним. Вимірюватиметься це зокрема і у доступності публічних послуг: відсоток задоволених якістю надання публічних послуг, в тому числі адміністративних послуг через ЦНАП, до 2022 року має складати не менше 65% (зараз – 44%), планує міністерство.

 

Що конкретно необхідно зробити

 

Щоб втілити у життя усе зазначене вище, від міністерства (але не лише від нього) необхідні конкретні і швидкі рішення та дії.

Мінрегіон вже у найближчий час планує розробити та подати на розгляд Кабінету Міністрів такі законопроекти:

  1. щодо врегулювання питання затвердження адміністративно-територіального устрою базового рівня;
  2. «Про місцеве самоврядування в Україні» (нова редакція);
  3. «Про місцеві державні адміністрації» (нова редакція) (або Закону України «Про префекта» — після внесення змін до Конституції);
  4. «Про внесення змін до Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” щодо оптимізації повноважень центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів з урахуванням принципу субсидіарності»;
  5. щодо внесення змін до Бюджетного кодексу України та Податкового кодексу України з урахуванням проектів нових редакцій Законів України «Про місцеві державні адміністрації» та «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо фінансового забезпечення повноважень органів місцевого самоврядування;
  6. щодо поширення юрисдикції органів місцевого самоврядування на всю територію відповідної громади в сфері земельних відносин.
  7. «Про внесення змін до Закону України “Про місцеві вибори” щодо забезпечення представництва громадян в раді громади, а також територіальних громад — в районних та обласних радах».

Також Мінрегіон супроводжуватиме у Верховній Раді вже розроблені законопроекти, які, сподіваємося, знову потраплять до парламенту:

  • «Про засади адміністративно-територіального устрою України» (читати більше).
  • «Про внесення змін до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності».
  • «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Разом з новим парламентом працюватиме міністерство і над законодавчим врегулюванням питання про місцевий референдум, а також створенням передумов для залучення громадян до процесів прийняття рішень на місцевому рівні.

Більше про першочергові законопроекти, необхідні для прискорення децентралізації, читайте ТУТ.

Як і раніше, Мінрегіон наполягатиме на внесенні змін до Конституції щодо територіальної організації влади (більше про конституційні зміни), а також на запровадженні інституту префекта, визначенні центрального органу виконавчої влади, відповідального за формування та реалізацію політики у сфері адміністративного нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування.

Враховуючи, що більшість з переліченого Мінрегіон планує реалізувати вже у найближчий рік, роботи у міністерства буде дуже багато. Тим більше, місцеве самоврядування – лише один з шести напрямків діяльності Мінрегіону.

У наступному матеріалі – про transition book з регіонального розвитку.

Стаття підготовлена в рамках Проекту Української асоціації районних та обласних рад «Моделювання адміністративно-територіального устрою на субрегіональному рівні», що реалізовується за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні».

 

Теги:

УАРОР

Джерело:

УАРОР

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 вересня 2020

Парламент прийняв закон, який сприяє розвитку фізкультурно-спортивної інфраструктури в громадах

Парламент прийняв закон, який сприяє розвитку...

17 вересня Верховна Рада України прийняла в цілому Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо...

18 вересня 2020

Академія жіночого лідерства для активних жінок з Івано-Франківської та Тернопільської області

Академія жіночого лідерства для активних жінок...

Український жіночий фонд у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (США) оголошує набір учасниць в...

17 вересня 2020

23 вересня - вебінар “Організація опитувань щодо якості послуг в об’єднаних територіальних громадах”

23 вересня - вебінар “Організація опитувань...

23 вересня 2020 року, об 11:00 Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE)...

17 вересня 2020

Гроші громадам: Верховна Рада прийняла законопроект в цілому

Гроші громадам: Верховна Рада прийняла...

17 вересня Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому проект закону «Про внесення змін до...

16 вересня 2020

Гроші громадам: у другому читанні законопроект Парламент може розглянути вже завтра

Гроші громадам: у другому читанні законопроект...

16 вересня Бюджетний комітет Верховної Ради рекомендував до другого читання проект закону «Про внесення змін до...