Від палеоліту - до пам’яток козацької доби: Прибузька ОТГ робить ставку на туризм

Прибузькій ОТГ Доманівського району Миколаївщини, можна сказати, пощастило. Адже тутешні села не тільки мають мальовничу природу, унікальні ландшафти, а й багату історію, яка своїм корінням сягає ще в часи палеоліту. Ця земля зберігає спогади про турків, які свого часу заполонили цю місцевість, та козаків, що жили тут кілька сторіч. На території громади знаходиться частина регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя» та національного природного парку «Бузький Гард». А ще - відомий на всю Україну та за її межами меморіальний комплекс жертвам Голокосту. Тут, біля села Богданівка, в часи Другої світової війни було розстріляно біля 60 тисяч євреїв.

Отож не дивно, що створюючи стратегію розвитку території, одним з головних її напрямків громада вибрала розвиток туристичної галузі.

Завдяки Миколаївському Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» учасники семінару «Розвиток туризму на сільських територіях», який відбувся на базі ЦРМС, отримали можливість познайомитися з туристичними об’єктами Прибузької громади.

 

 

На велосипеді – у тутешню красу

 

«Зараз ми допомагаємо цій громаді розробляти стратегію розвитку, одним з напрямків якої є саме туризм. На її території знаходиться чимало історичних пам’яток. Тут мальовничікраєвиди, річка, кар’єри, є можливість як активного, так і відпочинкового туризму. Громада знаходиться недалеко від міст Южноукраїнська та Вознесенська, отож можна організовувати поїздки вихідного дня і таке інше», - розповідає радник з питань регіонального розвитку Миколаївського ЦРМС Микола Дурман.

Прибузька ОТГ створена у грудні 2017 року і об’єднує 13 населених пунктів, в яких проживаєпонад 5 тисяч людей. Бюджет громади становить близько 40 мільйонів на рік, з яких 15-16 млн вони заробляють самі. Але планують цю цифру збільшувати, бо мають для цього можливості, створені самою природою.

«Ми хочемо розвивати одразу кілька туристичних напрямків. У нас є об’єкти для промислового туризму – це кар’єри з виробництва граніту та щебеню, сільгосппідприємства, неподалік знаходиться Олександрівська ГЕС. Ми дотичні територією до РЛП «Гранітно-степове Побужжя» та НПП «Бузький Гард», з їхніми пам’ятками козацької доби, маємо мальовничі краєвиди, пляжі на березі Південного Бугу, отож можна створити рекреаційні зоний радувати відпочивальників. Крім того, тут було турецьке поселення в Ак -Мечеті, маємо залишки маєтку пана Мартиновського з парком, початку 19 століття, який хочемо реставрувати», - розповідає заступник голови Прибузької сільської ради з гуманітарних питань Олександр Гунівенко.

 

 

Саме він докладає чимало зусиль для того, щоб громада стала своєрідною місцевою туристичною Меккою. За його словами, зараз триває робота з організації велосипедного туристичного маршруту. Його довжина сягатиме понад 40 кілометрів і він триватимевпродовж трьох днів.

«У минулому році до нас вже приїздило 65 велосипедних туристів. Селяни з цікавістю їх зустріли. Ми поселили гостей в наметовому містечку на березі Південного Бугу, нагодували рибною юшкою і козацьким кулешем. Їм дуже сподобалися наші місця. Тому зараз ми співпрацюємо з Южноукраїнською асоціацією велосипедистів, щоб такий маршрут діяв на постійній основі. Паралельно розробляємо проєкт на отримання гранту від посольства СШАдля цієї мети. Сподіваюся, що у вересні-жовтні цього року проєкт буде запущений. Ми організуємо оренду велосипедів і створимо всі можливості для комфортної подорожі», - ділиться напрацюваннями Олександр.

Він каже, що маршрут розпочинатиметься від міста Южноукраїнська, потім через паромну переправу пролягатиме до Богданівки, де знаходиться пам’ятник жертвам Голокосту. Далі продовжиться відвідуванням розкопок у селі Анетівка, інших визначних місць Прибузької громади і сусідньої Олександрівської ОТГ.

 

Про панський маєток, турецьку фортецю і розкопки часів палеоліту

 

«Наші місця мають унікальну історію, вони пов’язані з турками, козацькою добою, визначними моментами Другої світової війни», - розповідає вчителька історії та правознавства Прибузької ЗОШ Майя Мервінська. Вона займається краєзнавством вже 30 років і має величезну базу напрацювань.

 

 

Вона каже, що у сусідньому селі ще у середині 16 століття турки збудували свою фортецю Ак-Мечеть, тут було засновано велике турецьке поселення, яке проіснувало понад 100 років. Місця оповиті цікавими легендами, у тому числі про сховані тут скарби. Отож, туристам буде що послухати.

Біля приміщення сільської ради у селі Прибузьке знаходиться напівзруйнований маєток пана Мартиновського, який, за свідченням краєзнавців, чимало зробив для розвитку тутешньої території. Маєток був побудований у 1802 році й господарі жили тут аж до революції 1917 року. Збереглися і залишки парку з унікальними деревами і кущами, який був розбитий понад 200 років тому.

«Ось там знаходиться льох, де взимку зберігали продукти, а влітку там була така температура, що можна було тримати морозиво. Його, до речі, для панських дітей дуже смачно готувала одна місцева бабуся. Вона робила таку його кількість, щоб й дітвора бідняків теж могла ним поласувати», - стверджує Майя Анатолівна.

За її словами, від маєтку ведуть кількасот метрові підземні ходи до місцевої церкви Іоана Богослова. «Коли ми були дітьми, то хлопці пробиралися туди і проходили цей шлях. Припускаємо, що це було зроблено для того, щоб у разі небезпеки потрапити до церкви йдзвонами попередити місцевих мешканців», - ділиться цікавими деталями краєзнавець.

Безумовно, цікавим об’єктом, який не можна оминути туристам, є село Анетівка. Його землі багаті археологічними пам’ятками і тут вже кілька десятиріч тривають розкопки.

“Ми проводимо розкопки пам’яток пізнього палеоліту Бакшалинського регіону. Ця земля багата на артефакти кам’яного віку, епохи бронзи і ще пізніших періодів. У цих місцях приблизно 19 тисяч років тому жили мисливці на бізонів, яких тут водилося дуже багато. Древні люди полювали на них за допомогою зброї, виготовленої з кременю, який тут же йдобували. За кількістю знахідок це найбільша пам’ятка тієї доби не лише в Україні, а у світі –понад 2 мільйонів», - ділиться враженнями науковий співробітник Одеського археологічного музею, керівник Анетівської археологічної експедиції Ігор Піструіл.

 

 

На його думку, потенціал тутешніх місць невичерпний. Бо тут є і пам’ятки раннього залізного віку, непогано представлено черняхівську культуру, є кургани, починаючи від палеоліту й завершуючи вже пізніми кочівниками. Чорні археологи тут знайшли вироби слов’янських часів, датовані 12-14 століттям нашої ери. І також є пізніші пам’ятки, вже епохи козацтва. Чого вартий, лишень, Бузький Гард, як опорний пункт війська Запорозького.

Словом, такою кількістю туроб’єктів, яка є на території Прибузької ОТГ, може похвалитися далеко не кожна громада не лише на Миколаївщині, а й в Україні. Місцевим залишається зробити все від них залежне, щоб не тільки радувати туристів та відпочивальників, а й предметно поповнювати бюджет громади за їхній рахунок. Адже, як відомо, галузь туризму стає вагомим стимулом для розвитку малого та середнього бізнесу. Схоже, що тут це добре розуміють.

«Зараз у нас немає ще розвиненої туристичної інфраструктури, місць, де ми могли б розмістити організовані групи людей, хіба що намети. До нас на вихідні приїздить до 100 автомобілів з відпочивальниками. Вони купаються, ловлять рибу, милуються тутешнімикраєвидами. Але ми розуміємо, що потрібен готель, об’єкти громадського харчування. Саме зараз ми над цим і працюємо», - запевнила заступниця сільського голови Олена Мартинова.

 

 

Теги:

туризм

Область:

Миколаївська область

Громади:

Прибузька сільська об’єднана територіальна громада

Джерело:

Укрінформ

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:
F4d2dee0269eaa0e539deed4f874ec21

13 грудня 2019

Президент вніс до Парламенту законопроект про...

Сьогодні, 13 грудня, Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проект закону про внесення змін...

9e41a035c793f8bd23f5b6d2dc3d4df8

13 грудня 2019

Великі виклики маленької Привільської громади...

Мирослава Ляшенко, голова Привільської ОТГ, Луганська область Дошкільний педагог Мирослава Ляшенко 25 років...

87e79771ab6bc73a89d88fdc542e1a43

13 грудня 2019

Чому ґендерна рівність важлива, - есе учасниці...

Автор: Алла Ревуцька, головний спеціаліст з інформаційної та проектної діяльності виконавчого апарату Торчинської...