Іллінівська сільська громада повірила в реформи

Іллінівська сільська громада повірила в реформи

Іллінівська ОТГ була утворена в грудні 2016 року, з тих пір сільська громада поступово нарощує потенціал, крокує до розвитку території.

Минулого року Іллінівська ОТГ затвердила Стратегію розвитку громади на період до 2025 року.  За досвідом до громади їдуть представники тих сільських територій Донецької області, які поки не наважились на об’єднання.

Чим живе Іллінівська громада, що зробили минулого року, які пріоритети визначила для розвитку та як виходить на новий рівень життя місцевих жителів, команда Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування поцікавилась під час чергового візиту до ОТГ.

Сільське господарство для громади залишається основним – економічний потенціал складають 15 сільськогосподарських підприємств, стільки ж фермерських господарств.  Тут виробляють комбікорми, розвивається м’ясопереробка та добувна промисловість. Головним напрямком інвестування в сільському господарстві є розвиток садівництва і тваринництва, тут вирощують овочі – огірки з Іллінівської громади відомі по всьому регіону, а черешні та яблука відправляють на експорт.


Якісні проекти та ремонти доріг

 

Для розвитку території громада використовує не тільки власні кошти, але й підтримку від держави, яка надається саме об’єднаним територіальним громадам. У 2018 році Іллінівська ОТГ отримала від держави 5,6 млн грн інфраструктурної субвенції. За ці гроші реалізували три проекти: реконструкцію насосної та водопровідної мереж в селі Полтавка,  капітальний ремонт вулиць в селі Стара Миколаївка, капітальний ремонт переходу між вулицями в селі Плещіївка.

За рахунок субвенції на соціально-економічний розвиток території в Іллінівській ОТГ провели термомодернізацію Степанівського НВК, капітальний ремонт будівлі дитсадка в селі Зоря.

«В минулому році вперше за довгі роки на території Іллінівської громади почали ремонтувати дороги, - розповідає  Валентина Троян, секретар Іллінівської ОТГ. - З місцевого бюджету на ці потреби виділили трохи більше 1 млн грн. Місцеві жителі активно підтримують відновлення вуличного освітлення, розбудову дитячих майданчиків та утеплення закладів освіти».

Проблема транспортного сполучення в середині громади поки залишається не до кінця вирішеною, але до цього питання треба буде повернутись, коли максимальна кількість послуг буде надаватись в адміністративному центрі громади – поки сільські жителі користуються адмінпослугами в районному центрі -  сусідньому місті Костянтинівка.

Добігає кінця будівництво двох амбулаторій – у селах Іллінівка та Клебан Бик, гроші на реформування сільської медицини  виділили в Міністерстві охорони здоров’я.

 

Добігає кінця будівництво двох сільських амбулаторій в ОТГ

 

Культурний осередок Іллінівської  громади

 

Першим проектом, який Іллінівській ОТГ вдалось реалізувати завдяки коштам з Державного фонду регіонального розвитку, став капітальний ремонт сільського будинку культури в Олександро-Калиновому. Свого часу, ще задовго до об’єднання в громаду, цей будинок культури був гордістю всього Костянтинівського району – тут проходили масштабні культурні заходи, виступали аматорські колективи. Але з часом культурний осередок почав згасати, а будівля руйнуватись. За гроші місцевого бюджету вдавалось робити лише косметичний ремонт, а для відновлення будівлі були потрібні чималі ресурси. Коли утворилась Іллінівська громада, відродження закладу культури стало серед пріоритетних завдань.  Проект капітального ремонту будинка культури в Олександро-Калиновому пройшов конкурсний відбір та отримав можливість фінансування через державний фонд регіонального розвитку. Загальна вартість проекту складала 15 млн грн, причому третина цієї суми була виділена на умовах співфінансування з бюджету ОТГ. Тут відновили дах, зробили ремонт усіх внутрішніх приміщень,  повністю оновили глядацьку залу, яка через аварійний стан стояла довгі роки без діла.

«Громада пишається всіма своїми проектами, особливо такими масштабними! – зазначає Володимир Маринич, голова Іллінівської сільської ради. - Це показник напряму руху стратегії успішності і розвитку ОТГ.  Адже ДФРР, в першу чергу, приділяє увагу проектам в громадах, які є флагманами децентралізації. Саме такою і є наша, Іллінівська ОТГ. Наш культурний центр більше 30 років потребував ремонту і тільки зараз, завдяки реформі, ми отримали можливість його відновити».

 

Капітальний ремонт сільського будинку культури

 

Ослиця Данка – сільський екскурсовод

 

Природа та активні жителі Іллінівської громади – найсприятливіші фактори для розвитку зеленого туризму. Силами місцевих жителів у Олександро-Калиновому відкритий музей народного побуту «Довкілля», ним опікується Андрій Тараман разом з однодумцями. На території Іллінівської ОТГ знаходиться регіональний ландшафтний парк «Клебан Бик», куди їдуть звідусіль, а в серпні численних гостей приймає фестиваль «Смолянський куліш», який проходить у громаді.  За умови хорошої погоди туристи зможуть проїхатись на «велоузварі» – саморобному транспортному засобі, який виглядає як бричка, але керується як автомобіль.

 

Музей і бричка  - громада розвиває зелений туризм

 

Новим активним учасником процесу розвитку зеленого туризму стала віслючка на ім’я Данка. Тваринці завели навіть сторінку в Фейсбуці. З 1 травня відкривається новий сезон сільського туризму у селі Олександро-Калинове. Данка вже підросла і готова до нового туристичного маршруту «Смолянська полонянка».

 

З зеленим туризмом громаді допомагає віслючка Данка

 

Чи вистачає грошей на розвиток

 

Сільське господарство для громади залишається основним – економічний потенціал складають 15 сільськогосподарських підприємств, стільки ж фермерських господарств. Тут виробляють комбікорми, розвивається м’ясопереробка та добувна промисловість. Головним напрямком інвестування в сільському господарстві є розвиток садівництва і тваринництва, тут вирощують овочі – огірки з Іллінівської громади відомі по всьому регіону, а черешні та яблука відправляють на експорт.

На початку поточного року експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні проаналізували фінансові показники  665 ОТГ, розділивши громади на групи в залежності від чисельності населення.

«Іллінівська ОТГ відноситься до 227 ОТГ з населенням від 5 до 10 тис. жителів. За результатами виконання бюджету в минулому році Іллінівська ОТГ показала значний приріст. Якщо за результатами дев’яти місяців у громади було 78 місце, то за показниками всього 2018 року громда займала 32 місце», - коментує Сергій Івахнін, радник з питань місцевих фінансів Донецького ЦРМС.

Намагаються в громаді й раціонально використовувати гроші, приводячи до ладу освітню мережу. Інклюзивно-ресурсний центр, гроші на відкриття якого виділили з державного бюджету, тут відкрили один  на дві громади – Іллінівську та сусідню Шахівську.

Скористатися послугами Центру зможуть близько 70 дітей з особливими освітніми потребами. В центрі надаватимуть комплексну оцінку розвитку дітей віком від 2 до 18 років, а також допомагатимуть їх соціальній адаптації. З цією метою в ІРЦ працюють практичний психолог, вчитель-логопед, вчитель-дефектолог та вчитель-реабілітолог. Центр має осередки для занять лікувальною фізкультурою та іграми, куточок логопеда та відпочинку.  Дітям з особливими потребами не треба їхати з Шахівської громади до Іллінівки, спеціалісти самі приїдуть до дітей.

 

Інклюзивно-ресурсний центр відкрили на дві громади – Іллінівську та сусідню Шахівську

 

«Кожна громада має певні переваги в одному напрямку та нестачу ресурсів в іншому. Такий інструмент, як  міжмуніципальне співробітництво між громадами дозволяє ефективніше використовувати гроші, покращувати послуги там, де самотужки громада не впоралась би», - коментує Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС.

 

Мармеладки для Європи

 

У Іллінівської громади є потенціал для наповнення місцевого бюджету. Частина підприємств, які працюють на території громади, юридично зареєстровані не в громаді, а інших містах. Сільська рада проводить роботу, щоб податки сплачувались за місцем розташування підприємства. Деякі з них погоджуються на такий формат взаємин, розуміючи, що від наповнюваності бюджету залежить розвиток території. Серед таких підприємств - «Арсенал Пак», де виготовляють солодощі.

Кондитерське виробництво з’явилось на території Іллінівки 16 років тому, починали з фасування горішків, а коли купили обладнання, почали виробництво солодощів: мармеладу, пастили, карамелі тощо. Ринками збуту була Україна, великий обсяг відправляли в Донецьк, Горлівку, Луганськ. 2014 рік вніс серйозні корективи, серед яких – втрата частини обладнання, готової продукції, втрата традиційних ринків збуту. Але вдалось мобілізувати сили, вийти на нові рівні та співпрацювати з європейськими партнерами. З 2016 року солодощі з Іллінівки почали експортувати до Польщі, Латвії, Румунії. 

Поступово розширюється асортимент, тут починають виготовляти нову продукцію. За словами технолога Тетяни Васильєвої, серед новинок – зефір у шоколадній глазурі, солодкий повітряний рис, вафлі, суміші з насіння тощо.

 

З 2016 року солодощі з Іллінівки почали експортувати до Польщі, Латвії, Румунії

 

Кожного місяця фабрика відвантажує до 30-40 тон готової на продаж продукції. Розвозять власним транспортом або користуються експрес доставкою транспортної компанії.  На кондитерському підприємстві працює до 50 робітників, в основному - жінки. Професійні навички отримують безпосередньо на виробництві. Арсенал Пак готовий до розширення потужностей і відкриття нового цеху з виготовлення випічки. Тут розраховують отримати грант від USAID за проектом «Економічна підтримка східної України» на придбання необхідного обладнання.

Історія успіху громади лише розпочинається...


Консультативний супровід громаді за всіма напрямками надає команда Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Експерти не тільки сприяють підвищенню професійного рівня представників місцевої влади, але й допомагають з проведенням фінансових розрахунків, кадровими та юридичними питаннями тощо

Область:

Донецька область

Громади:

Іллінівська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною: