29 вересня 2023
Logo slogan
Поліклініка без черг, нові дитячі садки, садовий туризм, LED-інформування та інше - історія Преображенської ОТГ

Поліклініка без черг, нові дитячі садки, садовий туризм, LED-інформування та інше - історія Преображенської ОТГ

Будинки громад у старостатах, поліклініка без черг, нові дитячі садки, вирощування лікарських рослин, кошти на територіях, соціально-відповідальний бізнес, духовий оркестр - це реалії Преображенської ОТГ Запорізької області, про які інформують населення теж інноваційно - через LEDTV, встановлені в громадських місцях.


Одна з перших об’єднаних територіальних громад Запорізької області - Преображенська - невелика, з населенням, за офіційними даними, 5900мешканців, проте з новітніми підходами, розвитком і великими планами на майбутнє.

Дитячий садок, початкова школа, будинок старости і бібліотека - в одному приміщенні - будинку громади Вільнянкського старостинського округу. В іншому - в одній будівлі приймає лікар, розташована бібліотека, дитячий садок, актовий зал, у якому відбуваються репетиції чоловічого духового оркестру і жіночої вокальної групи. Такі будинки громади є вже в трьох з чотирьох старостинських округів.

 

Будинок громади

 

- Це значна економія на утриманні будівель, - пояснює голова Преображенської ОТГ Володимир Сидун. - Окрім того, субвенцію на розвиток інфраструктури спрямували на будівництво цеху з виробництва паливних брикетів. Модернізація опалення дає значну економію. Хоча надати чіткі суми поки що важко, адже дитячий садок у Вільнянці працює з осені, староста має переїхати в нове приміщення найближчими днями, у бібліотеці тільки завершився ремонт.

 

Голова ОТГ Володимир Сидун зi старостою

 

Кошти на території

 

На момент об’єднання у 2015 році зведений бюджет територій, що увійшли до Преображенської ОТГ - а це п’ять колишніх сільських рад, - становив 9 млн грн. Загальний бюджет громади за 2018 рік - 42 млн, власних коштів - 22 млн. Найбільше надходжень - від податку на землю та ПДФО.

- Зі сплатою податків у нас особливих проблем немає. Щодо земельного - ми єдина громада, яка придбала супутниковий прилад для заміру землі, тому маємо можливість самостійно виміряти розміри ділянок і вимагати сплати за реальну площу, - пояснює Володимир Сидун. - Були і такі випадки, коли виявлялось землі на 1,5 га більше, ніж було вказано. У нас такий підхід, що зароблені гроші мають працювати на територію. Звісно, потрібно кошти на утримання апарату, на заходи, які стосуються всієї громади. Все інше - на місця, старостинські округи. Таким чином простіше і пояснювати людям про необхідність економії та оптимізації. Наприклад у Вільнянці на утримання школи витрачалось 1,3 млн при державному фінансуванні в 360 тисяч, виходячи з розрахунків. Якщо вирахувати кошти, які йдуть на загальні потреби громади, то із надходжень території залишалось на розвиток 76 тисяч. Чи можна на ці кошти щось зробити? За субвенцію на інфраструктуру придбали шкільний автобус, залишили в школі тільки початкові класи, а старший дітей підвозимо до іншої школи. Замість 8 вчителів залишили двох (на два класи); викладач англійської мови, психолог, логопед приїжджають двічі на тиждень. Є в школі і група подовженого дня.

 

У громаді оновили школи і дитсадки

 

Важливі люди

 

Особлива роль у громаді відведена старостам. Вони мають власні печатки, якими затверджують запити перед тим, як вони потрапляють до сільради.

- Старости на місцях краще знають потреби людей, - зазначає голова громади, - тому й можуть визначити, чи справді людині потрібно те, що просить. Це стосується і землі, і, наприклад, встановлення стовпів для освітлення вулиць поряд із будинками, які знаходяться на значній відстані від інших. 65 таких заявок чекають виконання, понад 100 стовпів вже встановлені.

Також старости мають право збирати працюючих за кошти бюджету і запитати про виконану роботу на території. Проте мають і самі звітувати - поширювати інформацію про те, що робиться в округах і громаді в цілому.

- Інформаційні дошки - це минуле століття. В багатьох громадських місцях, школах, лікарнях ми встановили LED-телевізори. Скинути фотографії і текст на флешку і показувати на екранах не є проблемою, - пояснює голова громади.

Також з інноваційного - у будинках громади, сільраді вставлені контейнери для сортування сміття.

 

У будинках громади та сільраді вставлені контейнери для сортування сміття

 

Медицина

 

Охороні здоров’я приділяють особливу увагу. Переконані, що мають бути створені максимально можливі комфортні умови як для пацієнтів, так і для лікарів - щоб було бажання працювати. Проте лікарі говорять, що не відчули значної зміни у зарплатні при новій системі фінансування, тому що з моменту заснування об’єднаної територіальної громади була поставлена чітка ціль - нормальна зарплата. Тому отримували премії за Програмою якості за 11 показниками, але при жорсткому контролі надання послуг. Кажуть, сприяє якісній роботі. І проблем з персоналом немає.

- Створили комунальне некомерційне підприємство “Центр первинної медико-санітарної допомоги”, почали підписувати декларації ще з квітня 2018 року, і на момент укладання договору з Національною службою здоров’я України вже було у базі 70 % населення громади. Зараз підписано 6920 декларацій - обслуговуємо ще й населення Малотокмачанської ОТГ, - розповідає заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення КНП “ЦПМСД” Валентина Пластініна.

Приймають лікарі не лише в центрі громади, а й мають робочі місця в старостинських округа, куди виїжджають за розкладом. Щоб запобігти скупченню людей, працює система електронної черги.

- Користуються нею здебільшого молодь, людям похилого віку пояснюємо, як це можна зробити. Але у будь-якому разі за необхідності повторного відвідування одразу записуємо на зручний для людини час, - пояснює Валентина Пластініна. - Звісно, відвідуємо пацієнтів і вдома. Для цього маємо й діагностичне обладнання - від Федеральної компанії GIZ GmbH отримали "сумки сімейного лікаря". Взагалі ми оснащені на 99 %.

Є в Преображенській громаді й обладнаний стоматологічний кабінет, працює програма “Дитяча посмішка”. За кошти бюджету купують матеріали, і один день на тиждень мешканці отримають послугу безкоштовно.

 

Співпраця з громадами

 

Незважаючи на те, що громада невелика, має змогу надавати послуги сусіднім територіям за договорами міжмуніципального співробітництва - з Малотокмачанською ОТГ з медичних послуг та із соціального захисту населення.

Щоб підтримувати розвиток культури прийняли рішення щодо надання субвенцій Оріхівській ОТГ за навчання дітей у музична школа.

 

Садовий туризм, жінки-фермери і бізнес

 

На території Преображенської ОТГ працює сільгосппідприємство “Аврора”, яке займається вирощуванням зернових (просо, соняшник, кориандр) і садівництвом (вишня, черешня, слива, персик, груша, яблуко), які відправляють до Білорусі. Зараз проходять сертифікацію для виходу на ринки Євросоюзу. Крім того, зайнялись вирощуванням саджанців для оновлення садів, а гарбузів - на насіння. Частиною врожаю забезпечують харчування дітей в школах і садках, інше зберігають у холодильних камерах. Налагодили виробництво чорносливу, але планують придбати сушильне обладнання для інших фруктів та ягід. Вже цього року вироблятимуть соки, адже за рахунок грантових коштів і за співфінансування з бюджету громади налагодили промислове виробництво. З ринками збуту вже також визначились - регіональні міні-маркети. Далі працюватимуть. А поки до садів під час цвітіння організовують екскурсії. “Це щось неперевершене - запах, все біле, краса і якась особлива енергетика, - говорить голова громади. - Діти з міста приїжджають, щоб подивитися на свійських тварин - у нас є власне господарство. Дихають свіжим повітрям”.

 

Сільгосппідприємство “Аврора” займається садівництвом і вирощуванням зернових

 

До того ж мешканці створили ставок на місці колишньої балки, де за допомогою місцевого бізнесу зробили дамбу, розчистили і зарибили.

Запрошують гостей і на святкування Івана Купала - одного з найяскравіших днів у громаді. “Минулого року на святкуванні було близько 8 тисяч гостей - приїхали з інших сіл, - згадує Володимир Сидун. - Влаштували лазерне шоу, зробили сцену, запросили співаків національного рівня. До цьогорічного свята встигнемо облаштувати територію кургану з Козацьким хрестом - вже ескізи є”. А потім і церкву дерев’яну зробимо.

Зареєстроване й працює в громаді ще одне унікальне підприємство - виробництво сільгосптехніки, причому повного циклу. Окрім зерноочищувальних машин і зернопогрузки, сертифікують причепи до вантажівок.

- Інвестори мають бути на території. Коли люди не місцеві, вони не особливо переймаються розвитком громади, - пояснює керівник підприємства Олександр Мороз. - Для нас важливі люди, які працюють, їхні діти. Тому зробили спортивний зал, баню.

Що потрібно насамперед самим бути інвесторами, а не чекати, поки хтось прийде, переконана і Олена Котик, начальник відділу інфраструктури, комунальної власності та інвестицій, а також - громадська діячка (саме через активність її запросили на роботу з сусідньої громади). Вона залучає жінок до розвитку власної справи.

 

Олена Котик, начальник відділу інфраструктури, комунальної власності та інвестицій

 

Олена Котик говорить: “У нас гроші під ногами - земля, яка може кожного прокормити і ще на розвиток громади кошти спрямувати”. Ставши переможницею у трьох грантових конкурсах, відвідувала разом з іншими жінками-фермерами Болгарію, Румунію, Ізраїль для обміну досвіду з вирощування фруктів та овочів, розвитку бджільництва, навчалась здешевленню продукції, зберігаючи якість. На сьогодні займаються вирощування лікарських рослин.

Секретом успіху ділиться голова Преображенської ОТГ Володимир Сидун: “Головне - люди. А далі - як у китайській мудрості: мені однаково, якого кольору кішка, головне - щоб мишей ловила”.

Область:

Запорізька область

Громади:

Преображенська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною: