У пакеті бюджетних законопроектів, прийнятих Верховною Радою України 22 листопада 2018 року, схвалено і зміни до Бюджетного кодексу України. Які саме новації з 2019 року вступають в дію, для користувачів «Децентралізації» детально пояснили експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні.
Отже, Законом внесено зміни до Бюджетного кодексу України щодо:
Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації, виокремила зміни, які матимуть суттєвий вплив на подальший процес формування та виконання місцевих бюджетів.
«Рахункова палата здійснює заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) щодо:
1) законності, повноти нарахування, своєчасності сплати і зарахування до місцевих бюджетів закріплених за ними загальнодержавних податків і зборів або їх частки;
2) правильності визначення та розподілу, своєчасності і повноти перерахування трансфертів між державним бюджетом та місцевими бюджетами, законності та ефективності використання таких трансфертів розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів за видатками місцевих бюджетів;
3) законності та ефективності використання коштів місцевих бюджетів у частині видатків, які визначаються функціями держави і передані на виконання Автономній Республіці Крим та місцевому самоврядуванню.
Рахункова палата має право запитувати та одержувати у державних органів, органів місцевого самоврядування наявну в них інформацію і документацію про:
1) надходження закріплених за місцевими бюджетами загальнодержавних податків і зборів або їх частки;
2) визначення, розподіл, перерахування та використання трансфертів між державним бюджетом та місцевими бюджетами;
3) використання коштів місцевих бюджетів у частині видатків, які визначаються функціями держави і передані на виконання місцевому самоврядуванню».
У даному випадку слід зазначити, що згідно зі статтею 98 Конституції України повноваження Рахункової палати передбачають лише контроль за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням. Тобто, Конституція не відносить до компетенції Рахункової палати повноваження щодо здійснення будь-якого контролю за коштами місцевих бюджетів.
Експерти зазначають, що органам місцевого самоврядування необхідно оперативно опрацювати усі зміни, які стосуються формування та виконання місцевих бюджетів, щоб належним чином організувати бюджетний процес на своїх територіях.
Матеріали підготували експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та проекту SKL International):
Теги:
бюджет Яніна Казюк Віктор Венцель Ігор Герасимчук
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
04 квітня 2025
7 квітня – презентація квітневих каталогів можливостей для громад та бізнесу
7 квітня – презентація квітневих каталогів...
7 квітня о 13:00 відбудеться презентація каталогів можливостей для громад та бізнесу на платформі...
04 квітня 2025
Новий законопроєкт про формування ліцейної...
Новації законопроєкту 13120-1 «Про внесення змін до Закону України "Про повну загальну середню освіту" щодо...
04 квітня 2025
Стартує програма «Запровадження середньострокового бюджетного планування в територіальних громадах»
Стартує програма «Запровадження...
U-LEAD з Європою запрошує представників місцевих фінансових органів та головних розпорядників коштів місцевих...
04 квітня 2025
Розробка статуту територіальної громади. U-LEAD запрошує до участі у навчальній програмі
Розробка статуту територіальної громади. U-LEAD...
Представників громад запрошують долучитися до шеститижневої навчальної програми «Кроки для спеціалістів. Розробка...