Як забезпечити громаду якісними послугами водопостачання та водовідведення – тези з cемінару DESPRO

З активізацією процесів децентралізації, об’єднані територіальні громади стають більш спроможними і тепер ОТГ дійсно починають планувати кроки в напрямку покращення якості комунальних послуг. Тому зараз свою діяльність з підтримки розвитку комунальних послуг DESPRO фокусує на органах місцевого самоврядування, які і є виконавцями проектів водопостачання. Про це розповів спеціаліст DESPRO з питань публічних послуг Андрій Кавун під час семінару для партнерських ОТГ “Практичні аспекти реалізації програм з модернізації, оптимізації та розвитку систем водопостачання та водовідведення”.

– Інший фокус нашої роботи – цільова підтримка надавача послуги, тобто комунального підприємства. Також ми переконані, що для успішного впровадження будь-якого проекту водопостачання чи водовідведення необхідними є підтримка та розуміння населення. Кожен споживач послуги має розуміти, як формується тариф, з якими проблемами стикається надавач послуги, а також ощадно ставитись до питної води, - зазначив Андрій Кавун.

Староста Вакулівської ОТГ Андрій Дудко та Олександр Маклаков, директор комунального підприємства, що знаходиться в цій громаді, розповіли, що завдяки співпраці з DESPRO у трьох населених пунктах їхньої громади вдалося побудовати 17 км мереж централізованого водопостачання. Протягом 20 років до втілення проекту населення цих територій не мало доступу до такої послуги. Воду довозили машинами і коштувала вона до 100 грн за метр кубічний. Для порівняння – зараз послуга водопостачання коштує 18 грн за метр кубічний, що є економією у 5 разів для кожного абонента!

Вагому роль у таких позитивних зрушеннях відіграє готовність підприємства якісно осучаснити спосіб управління власними активами.

- Найважливіше, щоб було бажання: бажання працювати та щось змінювати. Адже чарівної палички не існує і треба просто вирішити - “ми це робимо”. Потрібно дати собі час і не очікувати, що хтось інший створить мапу зі всіма мережами та активами та розкаже, що і де треба оновити, аби забезпечити громаду сталими послугами. Система обліку активів з використанням сучасних інформаційних технологій (програмного продукту QGIS) для комунальних підприємств, що ми пропонуємо, не є складною у використанні. Це є питання звички та дисципліни. Близько 3-4 місяців потрібно, щоб провести технічну інвентаризацію й оцінку, зібрати первинні дані та внести їх у програму – базу даних. Але завдяки цій роботі команда комунального підприємства зможе, ґрунтуючись на фактичних даних, проаналізувати та побачити стан системи водопостачання та водовідведення. Тоді питання планування капітальних витрат та підготовки інвестиційних програм стане набагато простішим. Зрештою, робота підприємства буде продуктивнішою: і в фінансовому аспекті, і в аспекті використання людського потенціалу команди, - поділилась Олена Козлюк, консультант з питань стратегічного планування та програмування проекту DESPRO.

В ході семінару відбувся також візит до районного комунального підприємства «Долинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (місто Долина). Провів презентацію підприємства його керівник Іван Бельбаc. Учасники ознайомилися з електронною картою мереж водопостачання та водовідведення, програмним продуктом «Аналіз стану підприємства», системою диспетчеризації, програмою обліку споживачів, а також відвідали каналізаційні очисні споруди.

Семінар завершився презентацією Долинського району, в ході якої голова Долинської РДА Юрій Мазур та заступник голови Долинської районної ради Михайло Лаврів подякували DESPRO за успішно реалізовані спільні проекти.

- Ми проводимо такі семінари, перш за все, щоб передати партнерським громадам досвід утримання та обслуговування систем водопостачання та водовідведення в громадах, що ми напрацювали вже більш ніж за 11 років існування DESPRO  - прокоментував експерт DESPRO з питань публічних послуг і моніторингу Вячеслав Сороковський, - Дійсно, забезпечення населення якісною послугою водопостачання та водовідведення є справжнім викликом для багатьох громад. Ми вважаємо, що найбільш оптимальним рішенням цього питання є розвиток інженерної інфраструктури у комплексі з розвитком обслуговуючого комунального підприємства та галузевим стратегічним плануванням. Сподіваємось, що зокрема через такі навчання ми поступово зможемо поширити власні напрацювання серед зацікавлених громад.

20.12.2018 - 09:35 | Переглядів: 9135

Приєднані зображення:

Теги:

DESPRO вода водопостачання

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

06 грудня 2022

13 грудня – онлайн-марафон «Жінка-лідерка в цифровому просторі»

13 грудня – онлайн-марафон «Жінка-лідерка в...

13 грудня 2022 року з 12:00 до 16:15 години відбудеться онлайн-марафон «Жінка-лідерка в цифровому просторі» у межах...

06 грудня 2022

Публічні закупівлі: роз’яснення для громад

Публічні закупівлі: роз’яснення для громад

Експерти Програми USAID DOBRE зібрали найбільш поширені питання щодо особливостей здійснення публічних закупівель,...

05 грудня 2022

Актуальний перелік громад у районах бойових дій, на ТОТ і тих, що в оточенні

Актуальний перелік громад у районах бойових...

  Наказом Мінреінтеграції від 17 листопада 2022 року №273 затверджено оновлений перелік територіальних громад,...

05 грудня 2022

Одеса, Маямі та Маямі Біч – міста-побратими. Очікується підписання угоди з техаською Одесою

Одеса, Маямі та Маямі Біч – міста-побратими....

  Одеса підписала договори про встановлення партнерських відносин з містами Маямі та Маямі Біч (США). Про...