«Реформа децентралізації – одна з найважливіших і найпродуктивніших», - Володимир Плетюк

Шумська громада об’єдналася однією з перших в Тернопільській області. До неї належать 35 сіл і місто Шумськ. У громаді проживає понад 21 тис. людей. Вона – найбільша за територією в області і одна з найуспішніших в Україні. Про впровадження реформи децентралізації спілкуємося із головою громади Володимиром Плетюком.

 

Шумська ОТГ – одна з найкращих в Україні

 

– Ваша громада чи не єдина  на Тернопільщині, в якій ЦНАП видає ID паспорти, внутрішні і закордонні.

– Намагаємося бути кращими, тому постійно вчимося, ділимося досвідом. У 2016 році відкрили Центр надання адміністративних послуг за участю віце-прем’єр міністра України Геннадія Зубка і на той час ми одні з перших в Україні почали надавати таку послугу, як видача закордонних і внутрішніх паспортів.

– Ваш паспортний стіл обслуговує лише жителів громади?

– Надаємо не тільки адміністративні, а й соціальні послуги. Спільно з програмою «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) закупили нове обладнання, що дасть змогу удвічі прискорити надання послуги із видачі ID паспортів.

– 12 листопада в Києві відбулося засідання Ради регіонального розвитку. Ви брали  участь у ньому. Які основні меседжі були висловлені під час цього засідання?

– Головною темою зустрічі була децентралізація. Більшість світових експертів зазначають, що ця реформа є однією з найважливіших і найпродуктивніших серед тих, які впроваджують в нашій країні. Головний меседж є те, що реформа децентралізації передбачає максимальне наближення якісних адміністративних, комунальних, соціальних та інших послуг до людей.

– Які важливі проекти втілені за останній період у громаді?

– У вересні відкрили Інклюзивно-ресурсний центр. В урочистому відкритті взяли участь віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко, голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна. У цьому закладі створено комфортні умови для навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами. Велику увагу надаємо модернізації шкіл в центрі громади, а також в селах. Такі заходи цього року були проведені в Андрушівській та Залісцівській школах, минулими роками – в селах Обич, Кордишів, Сураж. В с. Угорськ відкрили дитячий садочок. Завдяки програмі «ДОБРЕ», співфінансуванню з міського бюджету, а також ініціативі в.о. старости Віктора Карп’юка у Рохманові збудували новий спортивний майданчик. Споруджуємо дитячі майданчики в селах. До об’єднання за увесь рік ми могли відремонтувати лише один об’єкт, а нині цих об’єктів в рази більше. Всі з них важливі.

На стадії завершення – добудова дитячого садочка в селі Рохманів. Закупили сучасне обладнання для кабінету фізики, встановили тренажерні майданчики у Шумській школі і в селах громади. Цього року завершено комплекс робіт з енергомодернізації Шумської ЗОШ №1 –  це наша опорна школа.

– Знаємо, на завершальній стадії – один із найбільш амбітних проектів, який передбачає  створення сучасного європейського парку культури та відпочинку. Розкажіть про це.

 – Це – наймасштабніший інвестиційний проект, який реалізовуємо вже упродовж двох років. Він передбачає реконструкцію зони відпочинку «Соснина». Вже облаштували пляж, пішохідні доріжки. Плануємо повноцінно облаштувати цю рекреаційну зону. Дуже важливо, що цей сучасний парк буде мати історичну і культурну цінність для громади. Наступного року Шумськ  відзначатиме 870-річчя з дня першої згадки. Саме в цій зоні розташовувалося древнє городище нашого славетного міста. Тобто рекреаційну зону створюємо на тлі історичної епохи з відповідною візуалізацією. Такий проект буде цікавим і привабливим як для жителів громади, так і для наших гостей.

 

У результаті об’єднання в рази збільшилися інвестиції

 

– Чи змінилося щось в плані залучення інвестицій?

– Минулого року у нас почало функціонувати підприємство з переробки торфу, добудовано швейний цех на підприємстві з іноземними інвестиціями, вдвічі збільшено потужність хлібозаводу. Наразі розробляємо проектно-кошторисну документацію щодо встановлення сонячної електростанції на території громади. Тобто, є приватні і державні інвестиції, вони в рази більші, ніж до об’єднання. Пам’ятаю, як у 2006 році, коли тільки став міським головою, у Шумську було лише три вуличні ліхтарі. Зараз роботи зі встановлення вуличного освітлення тривають у всіх селах громади і навіть у таких, де проживають 200-300 мешканців, – Руська Гута, Сошище. На черзі – Шумбар.

– А як щодо забезпечення водопостачанням?

– Тут є чим похвалитися. Минулого року ми взяли на обслуговування водонапірні вежі у селах громади. Насамперед, за кошти міського бюджету замінили автоматику на всіх свердловинах. Це дало можливість вирівняти тиск води й економити на електроенергії. А нині замінюємо старі водонапірні вежі на нові, або капітально ремонтуємо. Лише за останні місяці такі роботи здійснили в селах Руська Гута, Жолобки, в Угорську, на черзі – Тилявка і Боложівка.

– Одна з проблем, яка сьогодні існує в сільській місцевості, це – стихійні сміттєзвалища. Як вирішуєте її у вашій громаді?

– Працюємо над реалізацією великого грантового проекту із програмою «ДОБРЕ», свою частину договору вже виконали, за кошти бюджету придбали новий сміттєвоз. А за рахунок коштів програми маємо закупити контейнери. В майбутньому будуть збудовані відповідні майданчики для роздільного збору сміття.

– Що є вирішальним для успішного функціонування громади?

– Дуже важливо мати відповідні кадри. У нас – хороші спеціалісти, разом з тим потребуємо нових креативних людей, фахових менеджерів. Нещодавно в Тернополі проводили «Ярмарок вакансій». Наша громада долучилася до заходу, на якому були присутні почесні гості, серед них –  Посол США Марі Йованович. Вона зазначила, що завдяки децентралізації консолідовані громади набувають набагато більше повноважень і відповідальності. Отже, нам потрібні талановиті, ініціативні, цілеспрямовані люди. Найбільше потребуємо економістів, медиків.

 

«Потрібно продовжити цей курс, щоб реформа була впроваджена у всій країні»

 

– На вашу думку, наскільки важливо продовжувати реформу децентралізації?

– Однозначно, що треба продовжувати усі реформи, адже це – фундамент розвитку і подальших успіхів країни. За нашими підрахунками, за три роки у рамках інфраструктурної субвенції в громаду надійшло 33 мільйони гривень. Ми все більше працюємо з грантовими коштами. Вчилися на попередніх проектах і, маючи досвід, будемо й надалі розбудовувати інфраструктуру.

– Чого найбільше потребують громади?

– Законодавчого закріплення норм, за якими ми працюємо вже протягом трьох років, завершення добровільного об’єднання громад. Необхідно, щоб ми працювали в однакових умовах з іншими. Окрім цього, села, які ще не об’єднані, втрачають час, відповідно – фінансові ресурси, можливість навчатися щодо правильного формування ініціатив, написання проектів, отримання відповідних висновків. Тому неодмінно потрібно активно продовжити цей курс, щоб реформа децентралізації успішно була впроваджена у всій країні.

26.11.2018 - 14:25 | Переглядів: 5770
«Реформа децентралізації – одна з найважливіших і найпродуктивніших», - Володимир Плетюк

Область:

Тернопільська область

Громади:

Шумська міська об’єднана територіальна громада Шумська територіальна громада

Джерело:

svoboda.te

Поділитися новиною:

Читайте також:

10 серпня 2022

Цивільна мобілізація на рівні громад допоможе подолати проблеми, спричинені війною, - В’ячеслав Негода

Цивільна мобілізація на рівні громад допоможе...

  Війна вимагає від органів місцевого самоврядування швидких та ефективних рішень для подолання проблем,...

10 серпня 2022

Збитки Гостомеля складають 9,5 млрд грн: що треба для швидкої відбудови громади та залучення інвестицій

Збитки Гостомеля складають 9,5 млрд грн: що...

  Сума, завданих росіянами збитків у місті, що захищало українську «Мрію», складає 9,5 млрд грн, згідно з...

10 серпня 2022

Як відновити місцеве самоврядування від наслідків війни - колонка експертів

Як відновити місцеве самоврядування від...

Автор: Маркіян Дацишин, національний консультант Ради Європи, у співавторстві із Соріном Іоніце міжнародним...

10 серпня 2022

Недобоївська громада: дружня громада і край смачних врожаїв

Недобоївська громада: дружня громада і край...

У Недобоївській громаді Чернівецької області ледь не кожен сезон - врожайний. Влітку збирають абрикоси, черешні,...