У поточному та наступному роках перед країною стоїть завдання завершити реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади – і конвертувати децентралізацію та нову систему державної регіональної політики у прискорене економічне зростання територій. Про це йдеться у Аналітичній доповіді до щорічного послання Президента України до Верховної Ради України «Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2018 році», яке опубліковане на сайті Національного інституту стратегічних досліджень.
Зазначається, що для реалізації цієї амбітної цілі необхідно здійснити низку першочергових кроків. Зокрема, необхідно ухвалити закон «Про засади адміністративно-територіального устрою України».
«На його основі Урядом мають бути підготовлені та внесені на розгляд парламенту закони про затвердження нового адміністративно-територіального устрою на рівні громад та районів», - сказано в доповіді.
Також серед першочергових кроків для завершення реформи названо необхідність нормативного врегулювання державного нагляду в системі органів місцевого самоврядування. Крім того, як йдеться в документі, необхідно належним чином відкоригувати закон «Про статус депутатів місцевих рад», який «має забезпечити конституційний захист депутатів від протиправного тиску і водночас не дати змоги відриватись їм від захисту інтересів територіальної громади та своїх виборців».
Зазначається, що об’єднані територіальні громади, а тепер і міста обласного значення, до яких долучаються сусідні сільські територіальні громади, потребують удосконалення системи просторового планування.
«Вони мають отримати право і можливість на розробку і ухвалення схеми планування на всю свою територію. Зволікання з ухваленням такого закону парламентом уже протягом кількох років є неприпустимим».
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
24 квітня 2026
Фонд малих проєктів у сфері довкілля:...
У Тернополі відбулася стартова конференція Фонду малих проєктів за пріоритетом «Довкілля» Програми Interreg NEXT...
24 квітня 2026
Вакансія: Експерт (-ка) з освіти на місцевому та регіональному рівнях
Вакансія: Експерт (-ка) з освіти на місцевому...
Опис контексту Для реагування на мінливі потреби українських муніципалітетів і національних суб'єктів у воєнний...
23 квітня 2026
DECIDE Summer Clubs 2026 «Ми вдома – в Україні». Ініціатива повертається!
DECIDE Summer Clubs 2026 «Ми вдома – в...
Громадська організація «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» (далі – ГО «ДОККУ») у межах реалізації...
23 квітня 2026
Олексій Рябикін назвав ключові кроки розмежування повноважень і компетенцій
Олексій Рябикін назвав ключові кроки...
Під час круглого столу «Засади розмежування повноважень між різними рівнями публічного врядування в Україні»,...