Золотниківська ОТГ робить ставку на соціальне підприємництво

Золотниківська ОТГ, що в Теребовлянському районі на Тернопільщині – одна із найбільших в області. Тут в одну громаду об’єдналися мешканці 21 села!

Для того, аби журналісти дізналися, які орієнтири для свого успішного розвитку обрали у Золотниківській ОТГ, Тернопільський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, організував поїздку для представників ЗМІ.

 

За проектами Шептицького

 

На стіні у кабінеті голови Золотниківської ОТГ Данила Бугая висить досить незвична мапа території громади. Це, по суті, велика світлина, зроблена за допомогою супутника, де видно кожен клаптик землі. Але, на відміну від інших, переважно, кадастрових карт, які часто доводилося бачити у кабінетах голів ОТГ, на цій мапі не виділено межі полів, присадибних ділянок, сільськогосподарських угідь чи сіножатей. Натомість, біля кожного населеного пункту розміщено фото, або декілька, із зображенням школи, садочка, ФАПу, магазину, пожежного чи поліцейського посту.

 

 

А ще у кабінеті голови мою увагу привернув портрет українського релігійного діяча, митрополита Андрея Шептицького. “Досить незвична мапа у вашому кабінеті”, - звертаюся до Данила Бугая, голови Золотниківської ОТГ.

“На цій карті відображаємо все те, що вдалося зробити з часу, коли почали реалізовувати стратегічний план розвитку громади до 2022 року. Його створено за допомогою науковців Тернопільського національного економічного університету. І саме за пріоритет було обрано соціальний розвиток кожного з 21 населеного пункту, де проживає понад  7 700 чоловік. План, та ще й стратегічний це, звичайно, добра справа, але які чинники його реалізації, як знайти оті точки, ключові акценти, що допоможуть здійснити задумане? Ми добре усвідомлюємо, в який час живемо. У селах – багато безробітних, фінансова скрута, все це спричиняє відтік працездатного населення за кордон. А з початком бойових дій на сході України кількість вразливих груп населення швидко зростає – вимушені переселенці, ветерани АТО, діти загиблих воїнів та ті, хто постраждав через війну... Звичайно, їм, як може, допомагає держава. Але ця допомога не вирішує проблем соціальної адаптації та працевлаштування. Тож як зробити, щоб не тільки згадана категорія наших співгромадян, але й кожен, хто живе у цих 21 селах, що об’єднані в одну громаду, відчував себе тут комфортно? Ми вирішили піти шляхом, який вже ефективно апробований у Європі. Мова – про соціальне підприємництво,” – розповідає Данило Бугай.

За його словами, за основу в ОТГ взяли настанови митрополита Андрея Шептицького. Адже той, як духовний провідник і син свого народу, ще на початку минулого століття дбав також і про матеріальне забезпечення українців. Він фінансував та відшуковував кредити для розвитку промисловості, засновував школи і ліцеї для дітей-сиріт та школи садівництва і городництва, створив соціальний фонд стипендій для талановитих дітей. Митрополит організовував санаторії та лікарні для бідних селян, заснував фонд допомоги безробітним.

“Саме такі соціальні починання, реальні кроки митрополита Андрея, який, до речі, дбав про становлення тутешнього, нині всесвітньовідомого духовного центру в Зарваниці, і стали поштовхом  для розвитку сучасного соціального підприємництва у нашій громаді”, – каже голова Золотниківської ОТГ і переходить до конкретики.

Нині в ОТГ діє понад 20 фермерських господарств, більше двох десятків суб’єктів підприємницької діяльності.

“ Коли ми спілкуємося з бізнесменами, підприємцями, завжди робимо акцент на тому, що крім податків, які вони сплачують у бюджет громади, вони повинні не забувати і про те, що їхня діяльність має бути соціально зорієнтована на добробут громади, в якій вони живуть, або де працює їхній бізнес. І як реагують на це підприємці? Скажу, що розуміння є”, – підкреслює Данило Бугай.

Як приклад, він наводить сільськогосподарське підприємство «Зарваниця АГРО» на чолі з головою наглядової ради фермерського господарства отцем Володимиром Фірманом.

Підприємство обробляє понад 1100 гектарів у трьох селах громади. Є тут своя пасіка, виробляють соняшникову олію, займаються молочно-м’ясним скотарством та свинарством, зокрема, вирощують рідкісні види корів та свиней. У селі Соколів «Зарваниця АГРО» відновило й обладнало невелику гідроелектростанцію на річці Стрипа, яка постачає електроенергію в загальну мережу. А ще тут займаються розливом мінеральної води.

 

 

“Це все – нові робочі місця, зайнятість місцевих жителів, немалі кошти, частина яких йде на розбудову Марійського духовного центру, що в Зарваниці, а також – на благодійність, підтримку соціальних проектів у наших селах”, - розповів Данило Бугай.

 

Живеш в ОТГ – дбай про її добробут

 

Голова Золотниківської об’єднаної громади під час нашого перебування в ОТГ показав журналістам кілька об’єктів, як результати ефективності соціального підприємництва. Серед них - стоматологічний кабінет «Усмішка», який надає послуги не лише жителям громади, але й мешканцям інших населених пунктів району.

Два роки тому в селі Гниловоди господарство «Зарваниця АГРО», яке вклало свої інвестиції в «Усмішку», відкрило цех з виробництва вареників, пельменів та інших напівфабрикатів. Роботу отримали 10 мешканців села. А торік це ж підприємство розпочало виготовляти паливні гранули рослинного походження з відходів після збору зернових культур. Спалювання соломи завдавало великої шкоди навколишньому середовищу, порушувало екологічний баланс природи.

 

 

“Знову ж таки, це - нові робочі місця, задіяні люди, які роками не були працевлаштовані”, – коментує Данило Бугай.

За його словами, до кінця року на повну потужність почне працювати сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Андрей». Робота цього об’єднання полягає у зборі та переробці молока, вирощуванні картоплі та інших овочевих культур. Завдяки цьому об’єднанню селяни матимуть можливість реалізовувати свою продукцію за гідну оплату. Їм не доведеться думати, як вигідніше продати свою продукцію, де знайти покупців.

“До об’єднання в громаду всі сільські ради на цій території мали загальний бюджет 4,7 млн грн. А зараз – близько 50 млн грн! У нас - 11 шкіл, 7 дитячих садків, 16 бібліотек, 14 ФАПів, діють ЦНАП, школа мистецтв, пожежна частина, територіальний центр соціального обслуговування. Це все бюджетні установи, на утримання яких потрібні великі гроші і яких часто не вистачає. Але понад 500 тисяч гривень ми виділили місцевим рятувальникам, повністю закупили для них необхідне обладнання, спецодяг. Навіть човен, мотопомпи, мотопили  придбали, адже тут є природний заповідник. У селі Соколів ось-ось запустимо сонячні батареї. Думаємо використовувати цю енергію для бюджетних установ. Створили комунальне підприємство «Господар». Автовежу придбали, 11 одиниць техніки, досить ефективно вона працює”, - перераховує Данило Бугай. Він також стверджує, що без допомоги місцевих підприємців, без реалізації спільних проектів зробити це було б дуже важко.

 

 

Голова ОТГ наголошує, що загалом соціальні підприємства, які працюють на території громади, створили понад сотню робочих місць та забезпечили фінансову стабільність працівників.

“Кошти, які  отримали від їхньої діяльності, спрямовуються не лише на розбудову шкіл, дитячих садочків, медичних установ, але й на проведення літніх дитячих таборів, реабілітацію воїнів АТО”, – каже Данило Бугай.

Узагальнюючи його розповідь і побачене у Золотниківській ОТГ, можна зробити висновок, що завдяки соціальному підприємництву тутешня громада почала більш ефективно використовувати місцеві ресурси у вирішенні соціальних проблем. А це дозволяє жителям сіл поліпшувати свій добробут.

Область:

Тернопільська область

Громади:

Золотниківська територіальна громада

Джерело:

Укрінформ

Поділитися новиною:

Читайте також:

09 вересня 2022

Лановецька громада Тернопільської області: про війну, історію, розвиток та підтримку партнерів

Лановецька громада Тернопільської області: про...

  «Там хлопці боронять, а ми маємо тут робити роботу», - вважають у Лановецькій громаді Тернопільської...

26 серпня 2022

П'ядицька громада: село розвивається, а громада має прибуток і перспективу

П'ядицька громада: село розвивається, а громада...

    Аби досягнути успіху - треба знайти свою унікальність. Або створити її! До об’єднання власні...

29 липня 2022

Великоберезовицька громада розробила інвестиційний профіль та працює над запрошенням релокованого бізнесу

Великоберезовицька громада розробила...

Створення сприятливого бізнес-середовища в територіальній громаді - тривалий процес, який вимагає системної роботи у...

22 лютого 2022

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття разом будують сміттєсортувальний завод

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття...

Будівництво має початися у травні цього року у селищі Поляна Закарпатської області із залученням німецького...