Варвинська ОТГ – молода громада, яка турбується про своїх мешканців

Варвинська ОТГ – молода громада, яка турбується про своїх мешканців

 

Варвинська об’єднана територіальна громада перші вибори провела у грудні 2017 року. А, отже, мала обмаль часу, щоб зорієнтуватися у нових обов’язках та повноваженнях, прийняти бюджет та почати працювати з 2018 року у нових умовах. Експертну та методичну підтримку громаді надавав Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

До складу Варвинської об’єднаної територіальної громади увійшли селище Варва, яке стало центральною садибою, та сім сіл – Воскресенське, Калиновиця, Булавівщина, Григорівщина, Сіряківщина, Леляки, Саверське. На території громади проживає майже дев’ять тисяч мешканців.

На виборах жителі ОТГ підтримали Валентину Саверську-Лихошву, яка до цього часу була Варвинським селищним головою. 

 

 

З чого починали

 

Одним із перших кроків новоствореної громади було прийняття на баланс закладів освіти і культури. Як розповідає Валентина Саверська-Лихошва, документи довелося виправляти декілька разів. «Депутати кажуть, що ми постійно вносимо зміни, але хоч і є методика, вичерпні рекомендації, на практиці виникає багато запитань і помилок. І краще їх виправити зараз, ніж через кілька років», - розповідає вона.

У громаді багато уваги приділяють чистоті та порядку. При Варвинській селищній громаді створено загін з благоустрою. У ньому 20 робітників, які відповідають за порядок на території ОТГ.

Найближчим часом у громаді з'явиться муніципальна варта, працюватимуть двоє дільничих. Громада їх забезпечує приміщенням, технікою, меблями. І вони відповідатимуть за громадський порядок в ОТГ.

«Ми ремонтуємо дороги, утримуємо сміттєзвалище, кожного місяця чистимо його. Також потребують великих інвестицій головні очисні споруди. Ці заходи дороговартістні, але комфорт та безпека кожного мешканця громади, того вартують…», - продовжує розповідати про роботу голова.

 

Думки про НЕФКО

 

Мріє Варвинська громада і про сучасне освітлення усіх вулиць. Для цього шукає партнерів та фінансову підтримку. «Хочемо залучити на нашу територію ресурси Північної екологічної фінансової корпорації (Nordic Environment Finance Corporation – NEFCO). Вони надають кредити та гранти на енергоефективні проекти. Так, у нас є проект встановлення LED-ламп та сонячних батарей. Тобто ми прагнемо не тільки залучити грантові кошти, а й запровадити енергоефективний проект у нашій громаді», - пояснює Валентина Саверська-Лихошва.

Освітлені вулиці – це також і питання безпеки жителів громади.

 

Про приєднання та розширення території

 

Коли починали говорити про створення громади у Варвинському районі і селищна рада запросила сусідів до об’єднання, відгукнулися лише дві сільські ради. Сусідні Озеряни створили власну громаду і чекають на призначення перших виборів.

У Журавці, яка має спільні межі з Варвинською громадою, проживають майже три тисячі людей та вирують ідеї про створення своєї ОТГ. «Журавка – гарне село. І для них, і для нашої громади було б вигідно об’єднатися. Разом ми могли більше отримувати коштів на розвиток інфраструктури. Коли ми об’єдналися, вирішили вдруге запросити до нас. Побували у Журавці на загальних зборах, але люди не прийняли нашу пропозицію. Вони сказали, що будуть стояти до останнього», - розповідає Валентина Саверська-Лихошва.

До Варвинської громади хотіли б приєднатися деякі села, але вони межують через Озерянську ОТГ і тому це приєднання не може відбутися. У селах Світличне, Богдани та Гнідинці працюють нафтодобувні структури. Це не бідні села, і вони, ймовірно, побоюються, втратять свої гроші.

«Я була у дев’яти країнах світу. І розумію, що повернення немає. Всюди, де я була, є громади – вони по-іншому називаються, але це суті не змінює. Самостійний розвиток – це перспектива. Громада – це невелика територія і рішення, прийняті на місцях, більш ефективні та мають реальний результат. Я впевнена, що пройде час і всі будуть в об’єднаних громадах», - вважає пані Саверська-Лихошва.

 

Про економіку та бюджети

 

На території Варви зареєстрований Гнідинцівський нафтопереробний завод. Хоча територіально він знаходиться на території села Гнідинці, але податки сплачує у варвинську скарбницю, та і працюють там жителі громади. Зараз підприємство переживає не кращі часи: колись там працювало більше тисячі людей, зараз близько восьмисот.

Партнером Варвинської ОТГ є також «Дружба-Нова» - агропромислове підприємство, яке входить в топ сільськогосподарських виробників і експортерів. На підприємстві працює більше двох тисяч робітників. Цікаво, що податки це підприємство сплачує у бюджети тих громад та населених пунктів, звідки люди, а не за місцем реєстрації суб’єкта господарювання.

Підприємство бере активну участь у житті громади, допомагає в організації заходів у громаді. Також допомагає із вирішенням нагальних побутових проблем. Наприклад, коли зламався водяний насос у селі Калиновиці, то допомога надійшла саме від цього підприємства.

Інші представники малого та середнього бізнесу за можливості допомагають громаді, та й голова каже, що навчилася знаходити порозуміння з усіма.

Прогнозований бюджет Варвинської ОТГ на 2018 рік прийняли на рівні 80 мільйонів, з них 50 мільйонів – це власні надходження громади. Решта – субвенції та дотації. З них тільки за перше півріччя до районного бюджету передали більше 13 мільйонів.

На соціально-економічний розвиток отримали 249,5 тис. грн, за ці гроші запланували збудувати зупинки у Варві та селах Леляки, Калиновиця та Воскресенське.

За 769 тисяч грн – кошти інфраструктурної субвенції – громада планує придбати трактор в комплекті з навісним обладнанням, погружним насосом та подрібнювачем гілок для комунального підприємства «Господар».

 

Про сміття, сміттєзвалище та очисні споруди

 

Серед найбільш нагальних проблем Варвинської громади – проблема сміттєзвалища, яке утворилося більше десяти років тому у неналежному місці. Воно вже переповнене і вимагає закриття. Але знайти нове місце під полігон відходів на території громади складно.

У громаді все більш популярним стає сортування сміття. Тут є не лише контейнери для пластику, а й великі склади, де встановлені окремі великі ємності для скла, паперу та пластику.

Ще однією проблемою є старі очисні споруди. «Потрібно будувати нові, - говорить голова ОТГ. – А тому виготовляємо проектно-кошторисну документацію». У схожій ситуації і система водопостачання. Її будували ще у шістдесяті роки, тому міняємо труби щороку.

***

Варвинська громада йде в ногу з часом, враховує потреби своїх мешканців та прагне втілювати цікаві проекти, які зроблять життя в ній ще кращим та комфортнішим. А головне, люди розуміють, що всі проблемні та важливі питання можна вирішити на місці, у своїй громаді.

Область:

Чернігівська область

Громади:

Варвинська селищна об’єднана територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:
Cd4d1d20e9e9a5e6d0153ee138852179

28 листопада 2018

Іван Васильович змінює професію або Минуле та...

  Голова Баштанської об’єднаної громади Миколаївської області Іван Рубський шість років працював головою РДА....

30545302ac97ac5e12924301bd55add4

26 листопада 2018

Громади перестали бути “касами” з видачі...

  Покровській громаді скоро виповниться 2 роки. Наприкінці 2016 року 31 населений пункт Дніпропетровської...

252cb28002c5b9a02a53983ae70128d9

26 листопада 2018

Джерело DESPRO, - розмова з експертом про воду...

  Спеціаліст з питань публічних послуг Швейцарсько-українського Проекту «Підтримка децентралізації в Україні»...