12 запитань до голови Мокрокалигірської ОТГ

12 запитань до голови Мокрокалигірської ОТГ

Вікторія Пипа більше дванадцяти років працює в місцевому самоврядуванні. В листопаді 2015 року вона перемогла шістьох кандидатів та очолила новостворену Мокрокалигірську сільську об’єднану громаду, що на Черкащині. Через три місяці Мокрокалигірська ОТГ стала учасницею Початкової Фази Програми «U-LEAD з Європою». Створена в 2015 році, громада налічує більше 4200 мешканців (60/40% – жінки/чоловіки) та включає в себе 7 населених пунктів. Пані Вікторія - одна з двох жінок з-поміж 26 очільників громад Початкової фази Програми.

«U-LEAD з Європою» підтримує рівні права жінок та чоловіків, зокрема під час отримання та надання адміністративних послуг. Гендерна рівність – одна з ключових цінностей напряму з покращення якості надання адмінпослуг, в рамках якого здійснюється створення та підтримка до 600 ЦНАП. Ми поговорили з пані Вікторією на теми гендерної рівності та місцевого самоврядування.

Пані Вікторіє, за що Ви найбільше любите свою роботу?

Я завжди хотіла робити світ кращим. Зараз посада голови ОТГ дає таку можливість: разом з командою ми робимо багато корисних речей. Бачити результати своєї роботи та зміни, які відбуваються внаслідок децентралізації, дуже надихає.

Яка Ваша думка щодо ситуації з гендерною рівністю в Україні та світі?

Я вважаю, що чоловіки себе вже показали протягом всієї історії людства, настав час і жінкам займатися державними питаннями та проявити свій потенціал в цьому напрямку.

Як Ви оцінюєте рівень гендерної рівності у вашій громаді?

Наша громада – невелика, але, на мою думку, ситуація з гендерним балансом гарно відображає загальну картину в країні, коли у виконавчому комітеті ради працює більше 80% жінок, а в сільській раді переважають чоловіки, приблизний розподіл - 60/40.

Яке найважче рішення Вам доводилося приймати на посаді голови ОТГ?

Зараз ми знаходимось на надзвичайно важливому етапі децентралізації – нарешті не тільки активістам громад, а й звичайним мешканцям потрібно усвідомити всю суть цього процесу: не лише отримувати допомогу від нової влади, а й взяти на себе певні обов’язки. Мова йде про банальну сплату податків до місцевого бюджету. Наразі це є нагальним питанням в громадах і, на мою думку, перехідним моментом реформи: бізнес почне виконувати свої податкові зобов’язання, коли буде чітко розуміти, що про призначення та розподіл цих коштів можна завжди дізнатися у конкретних осіб - представників місцевої влади.

 

Святкування Дня пам’яті та примирення

 

Традиційно відсоток жінок на виборних посадах в Україні зменшується залежно від рівня врядування. Як думаєте, коли ситуація почне змінюватись?

Всьому свій час. На мою думку, ці зміни вже почалися. Можливості для реалізації жінки в державному врядуванні з’явилися і все залежить тільки від нашої активності.

Як за Вашими спостереженнями у роботі місцевої влади враховується гендерний компонент?

З досвіду місцевого самоврядування, можу лише сказати, що жінки дійсно більш комунікабельні та вміють приймати зважені та компромісні рішення, тобто, коли всі зацікавлені сторони відчувають, що їх позиція почута. Чоловіки сильніші в прийнятті швидких та однозначних рішень.

Що для Вас особисто значить гендерна рівність?

Рівні можливості незалежно від статі.

Що потрібно зробити на рівні громади та на рівні держави для покращення ситуації в цьому аспекті?

Не буду оригінальною, якщо скажу, що потрібно інтегрувати принципи гендерної рівності в навчальну програму, щоб маленькі громадяни з дитинства розуміли важливість цієї теми, а головне – корисність в повсякденному житті.

На рівні держави, я вважаю, потрібно створити умови для збільшення кількості жінок-депутатів у Верховній Раді. Я не володію питанням досконало, проте впевнена, що в світовій практиці існують механізми для створення більш гендерного збалансованого парламенту.

 

Відзначення Дня Європи та свята вишиванки

 

Фестиваль дитячої творчості «Зоряна краплинка»

 

Як Ви дізналися про можливість участі в Програмі U-LEAD, чи був у Вас досвід партнерства с програмами міжнародної допомоги?

До початку співпраці з U-LEAD ми встигли залучити допомогу ПРООН по напряму надання кращих послуг в освіті та медицині Мокрокалигірської об’єднаної громади. Про можливість створити якісний ЦНАП  в громаді дізналися від представників центру розвитку місцевого самоврядування. Мене дуже тішить співпраця з міжнародними партнерами, тому що це завжди чесні та порядні відносини з дотриманням всіх зобов’язань.

Чи використовували Ви гендерний підхід у самоврядуванні до участі в Програмі?

Намагалися. Але в усіх громадах є дуже суттєвий фактор, що впливає на всі процеси без виключення, – це брак кадрів. Я закцентую, що це стосується буквально кожної сфери врядування на місцевому рівні.

Також хочу додати, що насправді тема гендеру є дуже цікавою мешканцям. Так, тренінг по гендерній тематиці для адміністраторів ЦНАП відбувався у вихідний день, але аудиторія була чи не найбільша за кількістю. Навіть ті, хто не має відношення до ЦНАП, захотіли послухати, про йтиметься.

 

Голова Мокрокалигірської ОТГ на підписанні угоди про партнерство з Програмою «U-LEAD з Європою» в Домі децентралізації

 

Які висновки ви зробили після закінчення співпраці? Що порадите тим, хто вагається щодо участі?

Все просто: процес децентралізації є незворотнім та разом з тим й донорська допомога не є нескінченною. Отже, чим більше можливостей будуть використані зараз, тим кращим буде життя громади через 2-3 роки. Так, я вже кажу, що планую балотуватися на наступних виборах голови ОТГ, адже за час з 2015 року ми, по-перше, з гідністю пройшли через складний етап децентралізації повноважень, по друге – все, що ми започаткували, лише починає давати плоди. Отже, мені дуже і дуже цікаво працювати далі та побачити результати.

Як змінилося життя громади після відкриття ЦНАП?

Суттєво, адже мешканцям більше не потрібно їхати до району за послугами. Раніше у нас працював один адміністратор, який надавав 16 послуг. Зараз у ЦНАП чотири адміністратори надають 126 послуг в комфортних для всіх умовах. Окрім інституційної допомоги ми відремонтували приміщення ЦНАП, отримали нові меблі, техніку та програмне забезпечення. Але головне та найцінніше – це навчання персоналу. Ми б ніколи не знайшли на це ресурсів самостійно, тому я особливо вдячна Програмі за цю допомогу.

Теги:

ЦНАП Вікторія Пипа

Область:

Черкаська область

Громади:

Мокрокалигірська сільська об’єднана територіальна громада Мокрокалигірська територіальна громада

Джерело:

Програма «U-LEAD з Європою»

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 листопада 2021

Княжа громада. Репортаж з Львівської області

Княжа громада. Репортаж з Львівської області

Як Давидів повернув собі колишню заможність, приєднавши 22 села і створивши порт. Автор: Дмитро Синяк Давидів...

25 жовтня 2021

Гроза громади. Репортаж зі Львівщини

Гроза громади. Репортаж зі Львівщини

У Давидівській громаді Львівської області більшість жителів 23-х населених пунктів платять за вивезення сміття, майже...

11 жовтня 2021

Як зростаюча Давидівська громада готується до ще більшого зростання

Як зростаюча Давидівська громада готується до...

У Давидівській громаді Львівської області будують власним коштом одразу три сільські школи, а жодну з існуючих...

06 жовтня 2021

«Не ми шукаємо інвесторів, вони шукають нас…» - інтерв’ю голови Давидівської громади

«Не ми шукаємо інвесторів, вони шукають нас…» -...

Володимир Керницький вважає розбудову сільської інфраструктури частиною плану із залучення інвесторів. Автор:...

03 вересня 2021

У доброчесні громади завжди приходять успіх та гроші - досвід Присиваської громади

У доброчесні громади завжди приходять успіх та...

Як створити імідж максимально відкритої та доброчесної громади, яка шукає різні шляхи для того, щоб успішно...