Освіта, молодіжні проекти та нові підприємства як основа успіху Криничанської громади Дніпропетровщини

Освіта, молодіжні проекти та нові підприємства як основа успіху Криничанської громади Дніпропетровщини

В перші дні літа одразу кілька подій зібрали дорослих і дітей Криничанської об’єднаної територіальної громади, що на Дніпропетровщині, у селищному парку відпочинку імені Тараса Шевченка. У прохолодній тіні дерев розгорнулися різноманітні локації фестивалю «SMILEFEST», участь у якому взяли дев’ять дитячих команд з ОТГ області. Перед відкриттям фесту відбувся забіг «Діти Криничанщини за здоровий та активний спосіб життя», який започаткували у громаді ще минулого року у День захисту дітей. Учасники, а це понад 60 дітлахів, пробігли 2 кілометри.

Заходи громади співпали із річницею Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України. Саме ЦРМС став ідейним натхненником як в об’єднанні громади, так і в проведенні фестивалю, а також організував прес-тур «SMILEFEST» у Криничанській ОТГ.

 

Автобус у подарунок

 

Гість свята - перший заступник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Олег Кужман, вітаючи дітей та батьків, зробив громаді подарунок – вручив ключі від новенького, щойно з конвеєра, шкільного автобуса.

«Ми даруємо сьогодні одній з найкращих об’єднаних громад цей шкільний автобус, який буде працювати на всіх вас», - сказав Кужман.

Автобус отримав «прописку» у школі №2, з 1 вересня він звозитиме школярів з навколишніх шести сіл – Пушкарівки, Одарівки, Гримучого та інших. Не виключено, що уперше поведе новеньку машину сам Криничанський селищний голова Ігор Лісовий. Його авторитет в ОТГ – незаперечний. Сам має добрі навички – працював водієм-далекобійником, має права категорії С. Потім став начальником Криничанського відділу Державтоінспеції. Після виходу на пенсію вже вдруге обраний головою селищної ради.

Поки визначали найкращих серед юних художників, вокалістів, спортсменів, винахідників, заступник селищного голови - керуюча справами Криничанської селищної ради Вікторія Троценко знайомить гостей та журналістів з молодіжною радою ОТГ та громадською організацією «Корінь екології».

Молоді громадські активісти, презентуючи гостям та журналістам екологічні торбинки, що швидко розкладаються, одразу беруться агітувати за дбайливе ставлення до навколишнього середовища та відмову від поліетиленових пакетів, і до столика з торбинками вишиковується черга.

Виявилось, юні любителі природи мають у цій справі досвід. Першу партію торбинок, які пошила й безоплатно надала дніпровська фірма «Вілюта», учасники «Кореня екології» реалізували на заходах ОТГ, людям сподобалось і екоторбинки стають популярні.

“За перспективним планом до нашої громади мало ввійти 8 громад. Та готовими до цього виявились лише Криничанська, Дружбівська та Маломихайлівська ради. Сьогодні Криничанська ОТГ налічує 21 населений пункт, населення – 9 тис. 280 осіб”, - говорить керуюча справами Криничанської селищної ради Троценко.

Штатна чисельність працівників селищної ради складає 48 чоловік, тоді як до об’єднання їх було 12 осіб. Для забезпечення послугами громадян старостинських округів штат теж розширили. Відтак, замість колишніх 5 чоловік у кожному окрузі працює по 7 осіб. Це дало можливість жителям з віддалених куточків громади не лише отримати нотаріальну послугу, довідку, консультацію з земельних питань, зареєструватися чи знятись з реєстрації, а й надати необхідний пакет документів для оформлення, наприклад, субсидій, пільг чи соцвиплат, щоб не їхати самостійно до районного управління соціального захисту. Відтепер пакет формує й відвозить до райцентру особисто старший інспектор з надання соціальних послуг.

На балансі ОТГ перебуває центр учнівської молоді, музична школа, чотири сільські бібліотеки, чотири клуби, дві лікарські амбулаторії, три ФАПи, чотири дитячі садочки та чотири загальноосвітні школи.

У приміщенні, де на другому поверсі розташовується відділ освіти та спорту Криничанської райдержадміністрації, на першому планують відкриття інклюзивно-ресурсного центру. Документація щодо його створення вже готова, центр зареєстровано, є відповідні кадри серед місцевих, очікують фінансування для проведення ремонту приміщення.

“Крім того, інклюзивно-ресурсний центр обслуговуватиме дітей не лише Криничанської ОТГ, а всього Криничанського району, а це – не менше 20 дітей. Лише в школі №1 на інклюзивній формі навчання знаходиться 9 осіб, плюс дошкільнята, яким теж потрібна вчасна допомога. Ми готові розпочати тендерні процедури на вакансії дефектолога, логопеда, психолога, але нам потрібна допомога в облаштуванні приміщення, - говорить начальник відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Криничанської селищної ради Ганна Манко. - Нещодавно створено відділ соціального захисту населення та службу у справах дітей. Почали працювати. Очікуємо на передачу усіх повноважень на рівні держави та електронних баз. До речі, сьогодні наша служба у справах дітей взяла на себе місію – усіх дітей із сімей зі складними життєвими обставинами запросили на майданчики фестивалю, включно з харчуванням”.

 

Приписну кампанію Криничанської ОТГ ставила за приклад Уляна Супрун

 

На території ОТГ працює комунальне підприємство «Комунальник» і нещодавно створене перше в області комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги». Ведеться активна робота по приписній кампанії і вибору свого лікаря. За рекомендацією Дніпропетровського ЦРМС в ОТГ проведено дві «Ярмарки здоров’я», під час яких люди із задоволенням реєструвались, консультувались. В результаті із 1100 приписаних 400 приписались за один день. Друга ярмарка зібрала близько 200 осіб, що обрали собі лікаря, але люди просять ще проводити такі заходи.

Результатами ведення приписної кампанії у Криничанській ОТГ була здивована і задоволена навіть міністр охорони здоров’я Уляна Супрун, котра на одній з нарад зауважила, що якщо хтось не вміє робити приписну кампанію, то нехай поїдуть в Дніпропетровську область у Криничанську ОТГ й подивляться, як це варто робити.

“Наш бюджет до об’єднання складав 9 мільйонів гривень, після об’єднання – 60. Це, звичайно, й за рахунок субвенцій, депутатських коштів, але зміна колосальна. Лише інфраструктурних субвенцій було виділено 4 мільйони, які на 96 відсотків реалізовано. Ми дуже задоволені і хвалимося тим, що в перший рік роботи змогли все освоїти. Були пропозиції, збудувати щось нове на ці кошти, але наша стратегія була направлена на те, що треба спочатку "полатати дірки", завершити ті проекти, на які люди очікували”, - продовжує розповідь Троценко.

За її словами, громада отримала 31 млн грн власних надходжень, найбільше від прибуткового податку – 60 відсотків. Чималий відсоток мають за рахунок єдиного податку, на третьому місці – земельний податок.

  • 2017 році за рахунок субвенції з державного бюджету, обласного бюджету та інвесторських коштів ремонтувалися дороги, дошкільні дитячі заклади, облаштовано вуличне освітлення, в школах та дитячих садках замінено вікна на енергозберігаючі тощо.

Протягом року були розроблені подальші плани територій сіл Первозванівка, Червоний став, Сухий Хутір, що дало змогу населенню розробляти проекти щодо відведення земельних ділянок у власність.

Реалізували чимало заходів, спрямованих на підтримку населення. Тут діє програма «Турбота», згідно з нею депутати приймають рішення щодо виділення коштів певним категоріям осіб – серед них учасники АТО, онко- та тяжкохворі, розмір одноразової виплати допомоги - 5 тисяч гривень, по 2 тисячі гривень отримують батьки, в яких є діти з особливими потребами, є допомога на поховання тим мешканцям, які ніде не працюють і не стоять у центрі зайнятості. На перший погляд ці суми незначні, але для людей бувають вкрай важливі.

 

Освіта і робота як складові успіху

 

У ході прес-туру гості відвідали Криничанську ЗОШ №1. Директор Валентина Бородай з гордістю повідомила, що в навчальному закладі діє Центр учнівської молоді, де активно проводиться гурткова робота, є учбово-профорієнтаційний комбінат, де діти можуть отримувати професію водія і, закінчивши 11 клас, разом з атестатом отримувати водійське посвідчення.

Школа має актовий та спортивний зали, медіатеку, тренінгову кімнату, яку отримала як переможець в конкурсі Проекту українсько-німецького технічного співробітництва GIZ.

“В цьому році плануємо почати процедуру по організації опорної школи”, - підсумовує тему навчання голова Криничанської селищної ради Лісовий.

Серед проблем, які слід вирішувати громаді в найближчому майбутньому Криничанський селищний голова назвав ремонт доріг.

“Оскільки за перспективним планом до нас планують доєднатись ще п’ять сільських рад, питання комунікації між селами постане дуже гостро, - каже він. - До того ж у нас вже розвивається власна промисловість: на території ОТГ за допомогою інвесторів відкрили асфальтний завод. Зараз звідти будуємо наші дороги. Сьогодні там працює 22 працівники”, - каже Лісовий.

За його словами, перспективи намітилися у нещодавно відкритого молочного цеху, де кількість робочих місць зросла з 4 до 27-ми. Стабільна робота в цеху з фасування спецій, де працює майже 60 місцевих мешканців. Завдяки фермеру В’ячеславу Палієнку відновив роботу млин. Тут ставлять за мету, щоб в ОТГ були робочі місця, тоді молодь лишатиметься вдома.

“Ви вже бачили наш Центр учнівської молоді, де школярі отримують посвідчення водія категорії С, А, В. Я сам 30 років тому закінчив цю ж школу й отримав там водійське посвідчення. І це мені в житті дуже допомогло, бо я починав з простого водія в колгоспі. Зараз ми зібрали вже документи на відкриття курсу з підготовки механізаторів, а також відкриємо клас для токарів і зварників. Розкриваю ще один секрет – плануємо запустити цех з вирощування риби, а саме: африканських сомів. Вже консультувалися з одним з фанатів цієї справи у Запоріжжі, самі не вірили, тож поїхали подивитись і досвіду набратись”, - хвалиться селищний голова.

Про те, що ОТГ – живий організм говорить і те, що в центрі селища ведеться будівництво церкви за спонсорські кошти, вже розпочата реконструкція центральної площі коштом обласного бюджету.

Після ознайомлення з інфраструктурою ОТГ ми знов завітали на фестиваль, де саме підводили підсумки та вітали переможців.

Земляк, народний депутат України Валентин Дідич, котрий мешкає одному із сіл цієї ОТГ і переймається проблемами її мешканців, вручив переможцям забігу футбольні м’ячі.

А директор Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна пообіцяла переможцям фестивалю навчальну поїздку в липні у Дім децентралізації до Києва для зустрічі з керівництвом ЄС та Мінрегіону з питань розвитку громад і ролі молоді в цьому процесі.

У започаткованому торік Реєстрі рекордів громади було зафіксовано розмальовану «смайликами» стрічку. А з позитивним настроєм будь-яку справу легше робити. 

Теги:

молодь освіта

Область:

Дніпропетровська область

Громади:

Криничанська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 листопада 2021

Княжа громада. Репортаж з Львівської області

Княжа громада. Репортаж з Львівської області

Як Давидів повернув собі колишню заможність, приєднавши 22 села і створивши порт. Автор: Дмитро Синяк Давидів...

25 жовтня 2021

Гроза громади. Репортаж зі Львівщини

Гроза громади. Репортаж зі Львівщини

У Давидівській громаді Львівської області більшість жителів 23-х населених пунктів платять за вивезення сміття, майже...

11 жовтня 2021

Як зростаюча Давидівська громада готується до ще більшого зростання

Як зростаюча Давидівська громада готується до...

У Давидівській громаді Львівської області будують власним коштом одразу три сільські школи, а жодну з існуючих...

06 жовтня 2021

«Не ми шукаємо інвесторів, вони шукають нас…» - інтерв’ю голови Давидівської громади

«Не ми шукаємо інвесторів, вони шукають нас…» -...

Володимир Керницький вважає розбудову сільської інфраструктури частиною плану із залучення інвесторів. Автор:...

03 вересня 2021

У доброчесні громади завжди приходять успіх та гроші - досвід Присиваської громади

У доброчесні громади завжди приходять успіх та...

Як створити імідж максимально відкритої та доброчесної громади, яка шукає різні шляхи для того, щоб успішно...