Успіх та досвід Криничанської ОТГ

Два роки тому, коли жителі багатьох сіл чули лише відлуння децентралізаційних змін, теперішня Криничанська ОТГ вирішила ризикнути та продемонструвала приклад успішного об'єднання. Громада отримали фінанси, самостійність, нові повноваження. Встигли набити перші гулі, а разом із ними - досвід, знання та перемоги.

Не для Європи, не для політиків, не реформа заради реформи. Головна мішень - покращення якості життя кожного. Бо саме громадяни є ключовим елементом реформ. Чи влучили в ціль? 

Сьогодні Криничанська ОТГ налічує 21 населений пункт, що розміщується на території 264, 46 кв.м. Населення складає 9 тис 280 чоловік. У власності Криничанської селищної ради перебуває 4 школи, 4 садочки, 4 сільські бібліотеки, 4 клуби, Центр учнівської, 2 лікарські амбулаторії, ФАПи.  З початку об’єднання в місцевий бюджет почав надходити податок на доходи з фізичних осіб у розмірі 60% . Окрім того, громада отримує кошти з бюджетів різних рівнів у вигляді субвенцій та дотацій.

«Серед переваг об’єднання – це, звичайно, значне поповнення бюджету громади. Наразі ми отримуємо близько 50 млн грн на рік.  За два роки вже встигли розробити та втілити у життя цілу низку проектів: придбали та встановили водогін, бо на території найгостріше стояло питання із водою, освітили вулиці, вклали чимало коштів на вирішення питань енергоефективності у навчальних закладах, активно взялися ремонтувати дороги у селах. Вже зараз в усі школи придбали комп’ютери, інтерактивні дошки, встановлені майданчики», - розповів голова Криничанської ОТГ Ігор Лісовий.

Рівні дороги, гарне освітлення вулиць, облаштування місцевого простору – це найпопулярніші та першочергові проблеми, які вирішують у громадах. Проте у Криничанській ОТГ до питання ремонту сільських доріг підійшли ґрунтовно та вирішили розв’язувати проблему власними силами. Відтак у селі побудували цілий асфальтовий завод, чим створили нові робочі місця в ОТГ та збільшили прибутки від податків.

«Стан доріг на території громад був у наджахливому стані. Я зараз не кажу про ями чи потрісканий асфальт. Часто асфальту взагалі не було. Наразі відремонтували декілька центральних проспектів, у найближчих планах – ще 7 доріг громади. Також завдяки новому заводу працевлаштовані понад 20 осіб. І це лише початок, адже підприємство тільки відкрилося, будуть збільшуватися об’єми робіт – відповідно і робочі місця», - розповів Ігор Лісовий.

Із креативом підійшли в громаді і до питання популяризації національної кампанії «Лікар для кожної сім’ї», в рамках якої кожний українець повинен обрати сімейного лікаря, педіатра для дитини та підписати з ним декларацію. Щоб ця компанія пройшла успішно, і зацікавила жителів, Криничанська об'єднана територіальна громада у самому центрі міста влаштовує «Ярмарок здоров'я».

"На нашому ярмарку головні герої - представники первинної медицини – сімейні лікарі району та міста. Саме тут, побачивши всіх лікарів на власні очі, поспілкувавшись із ними, можна обрати того, хто підійде саме вам. Підписати декларацію з сімейним лікарем можна  прямо на Ярмарку (для цього потрібно мати паспорт і код ІНН), а укласти угоду пізніше, уже на прийомі. Креативно та з інтересом залучається більше місцевих мешканців. Захід викликає неабиякий ажіотаж серед людей", - розповіла завідувач лікарні Людмила Лісова.

Окрім вибору сімейного лікаря та консультацій вузьких спеціалістів, на Ярмарку можна виміряти базові показники здоров’я: тиск, вагу, параметри зору. І тут же отримати консультацію терапевта. Для учасників ярмарку проводять різноманітні лекції щодо здорового способу життя та профілактики захворювань. Також роз'яснюють містянам нюанси медичної реформи, роздають відповідні буклети. Зазначимо, що в районі працює два сімейних лікарі, до яких можна записатися. Наразі декларації підписали вже близько 700 мешканців громади. Окрім того, в селищі нещодавно відкрили нову амбулаторію.

«У листопаді минулого року ми створили некомерційний заклад первинної ланки медичної допомоги, щоб медицина для мешканців громади була більше доступна. З 1 січня ми запрацювали в повному обсязі. Зараз ми виділили 900 тис грн, аби закупити ліки для містян, ще на 900 тис грн придбали комп’ютери та технічне оснащення для сімейних лікарів та бухгалтерії, ще на 500 тис грн буде зроблено у приміщенні лікарні ремонт. В планах також відкрити подібні заклади в окремих селах громади, аби було зручніше», - розповів Ігор Лісовий.

До процесу розвитку власної місцевості беруться й підлітки, адже свідома молодь – запорука європейського майбутнього. Відтак, під гаслом «Дбати про природу і піклуватися про чистоту навколишнього середовища» діє шкільна громадська екологічна організація «Корінь екології. Остання їхня ініціатива, яка спрямована на покращення екологічної ситуації – це розповсюдження екологічних торбинок серед населення громади, аби поліетиленові пакети не забруднювали вулиці.

Один з найочікуваніших проектів у громаді – реконструкція центральної площі райцентру. У планах – перетворити колись занедбану територію на справжнє сучасне європейське містечко.

«У кінці травня почнеться реконструкція центральної площі. Ми розробили власний унікальний сучасний проект вищезазначених об'єктів, який буде зручним і комфортним для всіх - починаючи від дітей, і закінчуються людьми похилого віку. Сама площа отримає назву – Європейська, на ній будуть розташовані сучасні фонтани,  декоративні лави, зони вайфаю, дитячі майданчики та багато іншого», - зазначив Ігор Лісовий.

Наразі Криничанська ОТГ активно напрацьовує стратегії, залучає фінансування, ресурси для розвитку, раціонально формує місцевий бюджет, а головне - має довіру громадян і результат. Тож і попри політичний тиск, який наявний із боку деяких районних та селищних рад, все більше містян готові до об'єднань. Відтак незабаром до Криничанської ОТГ мають приєднатися ще п’ять населених пунктів.

Кариничанська ОТГ - ще одна громада в Україні, яка завдяки корисній реформі отримала ковток свіжого повітря та новий імпульс для життя. А таких в країні - тисячі. Тож сміливо можна робити висновок, що децентралізація — закономірна реформа, якщо країна обирає шлях прогресу.

Область:

Дніпропетровська область

Громади:

Криничанська територіальна громада

Джерело:

Дніпроград

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

27 липня 2021

Інвестиції та розвиток підприємництва: Дрогобицька громада створила інвестиційну візитівку

Інвестиції та розвиток підприємництва:...

У Дрогобицькій громаді представили проєкт "Інвестиційна візитівка" (ПЕРЕЙТИ), метою якого є залучення інвестицій та...

27 липня 2021

Як долучити старшокласників до розробки проектів розвитку шкіл - практика Полтавщини

Як долучити старшокласників до розробки...

  Рада Європи спільно з Мінрегіоном започатковує серію публікацій про Кращі практики – переможці конкурсу...

26 липня 2021

Чим Синевирська громада хоче зацікавити туристів

Чим Синевирська громада хоче зацікавити туристів

Синевирська громада створена торік у листопаді. Щороку цей край відвідують понад двісті тисяч туристів – це відомий...

22 липня 2021

Сад на місті звалища та діамантовий кратер: чим може здивувати туристів Іллінецька громада

Сад на місті звалища та діамантовий кратер: чим...

Іллінецька громада, що на Вінниччині, за роки свого існування втілила не один проєкт. Тут на місці сміттєзвалища...

20 липня 2021

Як громаді на Львівщині вдалося сформувати більш якісну освітню мережу

Як громаді на Львівщині вдалося сформувати...

Бібрська громада на Львівщині за допомогою Програми "U-LEAD з Європою" сформувала якісну освітню мережу. Про це...