Укладено перший договір про співробітництво громад на Тернопільщині

Донині Тернопільщина залишалася однією з небагатьох областей, яка ще не починала процес міжмуніципального співробітництва. Тим часом майже в усіх областях України цей процес кілька років поспіль приносить реальні результати. Для порівняння: Полтавська область, яка є однією з найуспішніших та має реверсну дотацію, створила 55 структур міжмуніципального співробітництва, в яких задіяно 290 суб’єктів. Співпраця територіальних громад є одним з найдієвіших механізмів забезпечення спроможності громади. Оптимізація фінансового і кадрового ресурсу дає змогу вивільнити частину коштів власного бюджету і скерувати їх на інші проекти. Це полтавчани зрозуміли ще у 2015 році. Може тому, що вони навчилися рахувати власні кошти, сьогодні Полтавщина має відчутні фінансові здобутки?

Тривале розгойдування Тернопільщини не могло бути непоміченим. Дісталося «на горіхи» усім. І очільникам області, і Тернопільському Центру розвитку місцевого самоврядування, який сприяє проведенню реформи децентралізації в регіоні. Що заважало розпочати процес співробітництва громад, без якого неможливо уявити будь-яку країну Європейського Союзу, не кажучи вже про Північну Америку? Адже ще у червні 2014 року було прийнято Закон України «Про співробітництво територіальних громад», розроблено методику, підготовлено кадровий ресурс, з’явився відповідний досвід, є історія успіху сусідів...

Тернопільський ЦРМС, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, ще минулого року розпочав системну роботу з впровадження міжмуніципального співробітництва громад на Тернопільщині. Підготовка включала передусім комплекс навчальних семінарів і тренінгів, напрацювання локальних нормативів, підготовку аналітичних рекомендацій Тернопільським обласним держадміністрації та раді. Центром було розроблено Програму підтримки співробітництва територіальних громад в Тернопільській області на 2017-2019 роки. Основна мета документу – активізація процесів співробітництва територіальних громад в регіоні шляхом проведення обласного конкурсу спільних проектів. Проект Програми узгоджується із Стратегією сталого розвитку «Україна 2020», Державною стратегією регіонального розвитку на період до 2020 року, Стратегією розвитку Тернопільської області на період до 2020 року.

Передбачалося фінансування проектів міжмуніципального співробітництва на конкурсній основі і на паритетних засадах до 600 тисяч гривень з кожної сторони. На жаль, до нині Програму не розглянуто. Без сумніву, таке зволікання гальмує процес співробітництва громад, що однаково стосується як об’єднаних територіальних громад, так і сільських, селищних і міських рад, які ще не об’єдналися.

Разом з тим робота з впровадження співробітництва територіальних громад не припинялася. Тернопільський ЦРМС запросив низку фахівців з цього питання з Полтавщини і Києва, організував навчальні поїздки представників тернопільських ОТГ на Полтавщину та в Польщу.

І ось Тернопільщина нарешті отримала свій перший результат. Після низки перемовин за сприяння Тернопільського ЦРМС між Борсуківською і Снігурівською сільськими радами було укладено перший на Тернопіллі договір про співробітництво територіальних громад. Одна з них – об’єднана територіальна громада, яка утворилася у 2016 році, друга – громада, яка ще не об’єдналася, але має усі передумови приєднання до існуючої Борсуківської ОТГ. Ця угода спрямована на реалізацію спільного проекту “Надання адміністративних послуг”. 2 квітня 2018 року договір зареєстрований в Мінрегіоні і розміщений на сайті міністерства. Тільки завдяки ініціативі та вмінню домовлятися головам цих громад Івану Друзю та Аркадієві Сенику вдалося зробити те, чого не вдавалося протягом років іншим.

Це лишень початок. Але є усі підстави сподіватися, що крига скресла й область виходить на системну роботу міжмуніципального співробітництва. Наступним кроком стане укладання договорів за чотирма напрямками між Теребовлянською, Микулинецькою, Золотниківською, Іванівською та Хоростківською ОТГ. Робота триває.

На думку директора Тернопільського ЦРМС Віктора Литвинчука, область має потужний потенціал розвитку співробітництва територіальних громад. Міжмуніципальне співробітництво є надзвичайно ефективним інструментом забезпечення спроможності територіальних громад. Спільними зусиллями органи місцевого самоврядування зможуть швидше й наполегливіше вирішувати соціально-економічні завдання.

03.04.2018 - 10:27 | Переглядів: 7407
Укладено перший договір про співробітництво громад на Тернопільщині

Теги:

співробітництво

Область:

Тернопільська область

Громади:

Борсуківська сільська об’єднана територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

23 вересня 2020

«Це фатальна помилка, у якій доведеться розкаюватися дуже швидко», - Ігор Коліушко про можливі наслідки неприйняття законопроєкту №3651

«Це фатальна помилка, у якій доведеться...

Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко розповів «Децентралізації», що чекатиме Україну, якщо...

22 вересня 2020

24 вересня 2020 - останній день висування кандидатів у місцеві депутати та на посаду голови громади

24 вересня 2020 - останній день висування...

Післязавтра, 24 вересня 2020 року, - останній день висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського,...

22 вересня 2020

ЮНІСЕФ відкрив подачу заявок від громад на Премію дітей та молоді “Найкраща ініціатива громади 2020”

ЮНІСЕФ відкрив подачу заявок від громад на...

Цього року Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Міністерством молоді та спорту вперше відзначить проекти у сфері...

22 вересня 2020

«Чотири простори бібліотеки: модель діяльності» - новий посібник

«Чотири простори бібліотеки: модель діяльності»...

ВГО Українська бібліотечна асоціація презентувала бібліотечній спільноті електронний посібник «Чотири простори...

21 вересня 2020

Всеукраїнський конкурс журналістських робіт з децентралізації 2020 року: роботи прийматимуть до 30 вересня

Всеукраїнський конкурс журналістських робіт з...

Журналісти регіональних медіа (онлайн, друкованих, радіо і ТБ) до 30 вересня мають змогу заповити конкурсну...