Команда DOBRE зустрілася з активістами на Закарпатті, щоб підтримати їх в об’єднанні

Команда DOBRE відвідала громаду села Невицьке в Ужгородському районі, яке роздумує над об’єднанням із сусідами. Керівник програми DOBRE Беррі Рід та програмні спеціалісти розповіли про можливості підтримки для громад. А голови ОТГ з Тернопільщини, Дніпропетровщини та Івано-Франківщини поділилися власним досвідом об’єднання, залучення інвестицій та розповіли, яких проблем слід уникнути, аби нова громада стала успішною.

«Програма DOBRE – це програма Уряду Сполучених Штатів Америки, покликана підтримувати реформу з децентралізації в Україні. Ми працюємо з громадами, які пройшли процес відбору і надаємо їм експертну та фінансову підтримку. На даний момент – це п’ятдесят громад у семи областях України. Для нас дуже важливо – поширювати інформацію про реформу з децентралізації, її успіхи та можливості, щоб якомога більше населених пунктів на території України знали про усі аспекти реформи. Громадам, які перебувають у процесі об’єднання, або тільки роздумують про це – необхідно показати успішні практики наших партнерів-ОТГ, які вже здобули певні результати», – зазначив керівник програми DOBRE Беррі Рід.

Невицьке – потенційний центр об’єднаної громади

Місцеве поселення поблизу річки Уж відоме з угорських та румунських джерел ще з ХІІІ століття. А перша письмова згадка про Невицький замок датується 1266 роком. Вже тоді прилеглі села формувалися поблизу захисних мурів. На замок, за словами голови села Невицьке Михайла Лаби, і зараз багато надії. Він може стати центром громади, місцем розвитку туристичного сектору.

Село має партнерів у Словенії, Німеччині, Угорщині, Польщі. Разом із румунськими колегами втілюють проект із водопостачання. За кілька останніх років для розвитку села та покращення інфраструктури вдалося залучити 15 мільйонів гривень. Все завдяки різноманітним програмам, грантам та співпраці із бізнесом. «Гнучка та справедлива політика щодо потенційного інвестора з часом дає свої плоди. Кілька років вони можуть приглядатися, але якщо бачать відповідального партнера – залишаться», – ділиться Михайло Лаба. Особлива гордість – фермерське господарство «Мерсі Фарм» із норвезьким капіталом. Для села це 40 робочих місць із зарплатою 300 гривень за день, а в рамках програм соціальної відповідальності підприємство допомагає цілій Закарпатській області.

«Часто єдине, що заважає об’єднанню – це упередження, міфи, брак правдивої інформації. Тобто все, що завгодно, але не та об’єктивна, корисна інформація, яка є про реформу. У нас є можливість з перших уст, зокрема, від голів уже створених ОТГ розповісти про реформу. Аби всі, хто проти або сумніваються, змогли для себе знайти відповіді. Ми хочемо стимулювати діалог, який, сподіваємося, сприятиме створенню нової територіальної об’єднаної громади», – зазначив менеджер програми DOBRE Андрій Нагорний.

В об’єднанні із сусідніми селами – історичними партнерами – голова Невицького бачить наступний етап розвитку. Колись села Оноківці, Гута та Кам’яниця вже входили до Невицької сільської ради, але згодом їх розділили. На думку місцевих прихильників об’єднання, разом легше буде вирішити проблему вивезення твердих побутових відходів, відновлення інфраструктури та створення робочих місць для мешканців нової громади. Майбутня об’єднана громада може складатися із п’яти сіл. Проте, якщо ближні Невицьке, Гута та Оріховиця виступають за об’єднання, то сусідня Кам’яниця – поки вагається. Мешканці ще одного села – Оноківців – також хочуть долучитися до нової громади, однак тут на заваді їм може стати безпосередня близькість до Ужгорода.

Голови об’єднаних громад: з об’єднанням не слід зволікати

«Загалом, при створенні громади слід поступитися амбіціями, якщо вони заважають об’єднанню. Не важливо в якому селі буде головна садиба, адже у вас спільна громада зі спільними досягненнями, проблемами і відповідальністю», – підкреслив голова Печеніжинської ОТГ Ігор Довірак.

Інші голови об’єднаних громад підтримали Івано-Франківського колегу і підкреслили, що з об’єднанням не слід зволікати. Добровільний етап реформи рано чи пізно закінчиться і села все одно увійдуть до якоїсь ОТГ, а за ці роки вони могли б вже отримати десятки мільйонів гривень на розвиток інфраструктури.

«Коли ми об’єднались всупереч тодішньому перспективному плану – ми мусили активно працювати, аби нам передали врешті повноваження. Демонструвати, що ми спроможні діяти і розвиватися. Перейняли на баланс музичну школу – це півтора мільйона витрат. Профінансували створення пожежної частини. Але зараз, у випадку пожежі, ми допомагаємо ще Борщову – районному центру і сусідній громаді», – зазначив голова Скала-Подільської ОТГ Віктор Мирончук.

Мешканців Невицького зацікавили механізми розподілу ресурсів у громаді – як грамотно збалансувати виконання проектів у кожному селі, яке потенційно може приєднатися.

«Ми зробили в об’єднаній громаді формульний підхід, «розцентралізацію децентралізації», якщо зіронізувати. Зводимо в табличку доходи кожного населеного пункту, в іншу графу вписуємо кількість жителів і виділяємо крім глобальних проектів ще по кількадесят тисяч на дрібні видатки кожному. Але звіряємо: скільки ваше село принесло доходів у загальну скарбницю ОТГ, аби потім не виникало зауважень, що голова чи ще хтось із керівництва на свій розсуд розподіляє кошти», – поділився досвідом голова Шумської ОТГ Володимир Плетюк.

За такого підходу староста має стимул пильнувати, аби всі сплачували податки, враховували всі види доходів, аби земля не простоювала, шукати інвестора і сприяти розвитку бізнесу.

«У рік, що передував об’єднанню, ми вклались у розвиток інфраструктури свого селища. А от вже після об’єднання, на першій бюджетній сесії, ми профінансували всі проекти, які нам запропонували новоприєднані населені пункти. І коли виникло питання: що нам дала децентралізація? – показали попередні бюджети тих територій (це десь півтора мільйона) і скільки ми разом після об’єднання виділили для них коштів, а це – від 6 до 7 мільйонів», – розповіла голова Покровської ОТГ Світлана Спажева.

Жителі Невицького поділились власними переживаннями стосовно землі громади та потенційного приєднання до великого міста: «якщо нас все таки вирішать приєднати до Ужгорода – там приймуть якесь рішення незрозуміле, роздадуть цю землю, понабудовують великих парканів і ми не зможемо навіть пройти до річки».

«Мусите змінитись ментально. Розуміти солідарну відповідальність, зокрема, коли ви об’єднуєтеся, коли голосуєте. Адже голову вашої громади не призначають з іншої країни чи іншого регіону. Він вже зарекомендував себе і ви за нього проголосували, посадили його в керівне крісло. Те саме і з депутатами, адже важливо, чи ви обрали депутата свідомо для відстоювання ваших інтересів, чи просто проголосували, бо він з вашої вулиці», – підкреслює спеціаліст програми DOBRE Михайло Олійник.

Активність, креативність та ініціативність дають шанс на успіх

Сільський голова Невицького зазначає, що місцеві мешканці доволі активні. У селі діють численні мистецькі гуртки та колективи, кілька футбольних команд, у трьох вікових групах виступає 125 футболістів. Активно працює молодіжний комітет села. Невицьке співпрацює із Закарпатською природоохоронною громадською організацією «ФОРЗА».

Ще одна тутешня громадська організація «Паралельний світ» – це місцеве об’єднання мешканців із інвалідністю. Вони майстерно виготовляють дерев’яні вироби ручної роботи.

«Моя мрія – побудувати центр, де буде не лише реабілітація, а й майстерні, у яких учасники зможуть повноцінно себе реалізувати, відчути себе потрібними. У мене в команді – люди з 1-2 групою інвалідності», – розповідає координатор «Паралельного світу» Андрій Доніченко.

«Ми часто схильні не помічати в організаційній метушні дуже важливих речей. Наприклад, під час проведення масових заходів в ОТГ – туалети для більшості гостей є, а для людей з інвалідністю зазвичай нема. Андрій придумав мобільний біотуалет, сконструйований спеціально для потреб людей з інвалідністю. Його можна змонтувати на причіп та орендувати на масові заходи по всій області», – розповідає про кроки щодо забезпечення інклюзивності в громаді Михайло Лаба.

Таку ініціативність вітає спеціаліст DOBRE Михайло Олійник і підкреслює: «Суть громади –активізувати тих людей, які зможуть спільно вирішувати проблеми та розвивати її».

Віктор Мирончук зі Скали-Подільської зазначає, що якраз в рамках програми DOBRE його ОТГ вдалося якісно підвищити професійний рівень: «У нас навчання пройшли всі крім водія та прибиральника. І то, думаю, треба буде і для них щось таке організувати. Зразу такий скепсис: «ну, для чого, ми вже не перший рік у своїй сфері працюємо». Але воно дає такі знання, що одразу почуваєш себе набагато впевненіше, і точно знаєш, що робити».

Надихнувшись телепроектом «Громада на мільйон», що виходить на каналі «1+1», місцеві хочуть створити сувенірний цех для виготовлення продукції з тематикою Невицького замку. Розвиток ремісництва сприятиме появі робочих місць для столярів, різьбярів, художників, майстрів вишиванки та інших сувенірів. А завдяки промоції – про громаду почують.

«Коли я вперше побачив програму «Громада на мільйон» – вона багато в чому нагадала мені нашу громаду. Ми в селі також придумували свої фірмові родзинки, створювали казки Невицького, розробляли туристичні маршрути. Ця телепрограма дуже добре демонструє як гуртуються люди, як працюють у команді і знаходять рішення, внаслідок чого демонструють кінцевий продукт дуже високого  рівня. Я часто їжджу до колег в Словаччину, Угорщину, Польщу – ми їх випереджаємо у креативності, ініціативності, активності і, відповідно, маємо більші шанси на успіх!», – підсумував сільський голова Невицького Михайло Лаба.

Область:

Закарпатська область

Джерело:

Український кризовий медіа-центр

Поділитися новиною:

Читайте також:

30 вересня 2022

Робота з посадовими інструкціями посадових осіб місцевого самоврядування - рекомендовані форми від НАДС

Робота з посадовими інструкціями посадових осіб...

Національне агентство України з питань державної служби підготувало рекомендовані форми посадових інструкцій...

30 вересня 2022

Оптимізація шкільної мережі в громаді: досвід країн Європейського Союзу

Оптимізація шкільної мережі в громаді: досвід...

В Україні реформа місцевого самоврядування, що розпочалась у 2014 році, суттєво вплинула на розподіл обов’язків...

30 вересня 2022

Громади Волині розвивають просторове планування спільно з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА»

Громади Волині розвивають просторове планування...

У Ківерцівській, Любешівській і Шацькій громадах Волинської області відбулися засідання робочих груп з розроблення...

30 вересня 2022

Грантова програма Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» - розпочався прийом заявок

Грантова програма Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» -...

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» оголошує річний програмний запит для отримання концепцій грантових проєктів, а потім повних...