Для чого Україні нові, чіткі процедури вирішення питань адмінтерустрою?

На календарі 2018 рік. 27 років як Україна відновила свою державність. Але досі на її території діє Порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою, увага!,  Української РСР (неіснуючої держави). Він був затверджений у 1981 році Указом Президії Верховної Ради Української РСР. Цей порядок давно не відповідає сучасним умовам і потребам держави Україна.

Відповідно до Конституції України, до переліку питань, що визначаються виключно законами, віднесено і питання територіального устрою України. Саме тому Мінрегіон спільно з провідними українськими експертами з питань територіальної організації влади підготували проект Закону України «Про засади адміністративно-територіального устрою України» (№ 8051).

У відомстві наголошують, що новий порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою є всього лише порядком, тобто він визначає чіткі процедури, як і хто може це вирішувати, і аж ніяк не змінює існуючу систему адмінтерустрою.

- Теза перша – існуючий адміністративно-територіальний устрій України не є предметом правового регулювання цього законопроекту, - коментує перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода. - Але чіткі правила вирішення питань адмінтерустрою держава повинна мати. І такими правилами не можуть бути ті, які встановила давно неіснуюча держава. Натомість існують сучасні умови, нові потреби і виклики. В країні четвертий рік впроваджується реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади. І визначення чітких процедур для вирішення питань адмінтерустрою є одним із її завдань.

- Теза друга – прийняття цього законопроекту дасть можливість запровадити Державний реєстр адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів. Закон «Про географічні назви» визначає правові основи регулювання відносин та діяльності, пов’язаних із встановленням назв географічних об’єктів, а також унормуванням, обліком, реєстрацією, використанням та збереженням географічних назв. І цим же законом визначено, що порядок найменування та перейменування географічних об'єктів, що складають систему адміністративно-територіального устрою України, визначається окремим законом. Отже таким законом має стати Закон України «Про засади адміністративно-територіального устрою України, - зазначив В’ячеслав Негода.

Він звернув увагу, що в Україні відсутнє законодавство, що визначає порядок утворення, реєстрації адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів. Звідси - проблеми, пов’язані з упорядкуванням назв адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів, їх обліком та своєчасним внесенням змін до первинного реєстру.

Довідка:

Сьогодні облік даних про кількість територіальних громад та органів місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства частково здійснює Апарат Верховної Ради України.

Облік населених пунктів і адміністративно-територіальних одиниць в областях ведеться обласними радами. При цьому рішення уповноважених органів державної влади і місцевого самоврядування з питань найменування і перейменування назв населених пунктів як сьогодні, так і раніше набувають чинності після опублікування повідомлень про них у «Відомостях Верховної Ради України».

В’ячеслав Негода навів дані перевірки Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, за якими у 12110 офіційних бланках місцевих рад встановлено 324 факти помилкових назв сільських, селищних та міських рад, 902 випадки помилок у назвах населених пунктів. Виявлено 566 населених пунктів, визначення категорій яких здійснено з порушенням законодавства, 42 населених пункти взагалі відсутні в офіційному обліку, 54 населених пункти, які офіційно обліковуються, на місцевому рівні не значаться, 81 місцева рада перенесла свій адміністративний центр.

Перевіркою Комітету також встановлено, що місцеві ради, у назвах яких допущено помилки, мають свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи з назвою, яка офіційно не обліковується, отримали дозволи від дозвільної системи МВС на виготовлення печаток і в результаті використовують офіційні бланки та печатки з помилками у назвах. Зазначені помилки також і в документах громадян – паспортах, свідоцтвах про народження, документах про право власності на землю, нерухомість, спадщину, купівлю-продаж, дарування та інших, що породжуються відсутністю їх первинного реєстру.

-  Це маємо виправити і більше не допускати такої ситуації. Інструментом для наведення ладу у цих питаннях і є законопроект, схвалений нещодавно Урядом, - наголосив перший заступник Міністра.

28 лютого на засіданні Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, В’ячеслав Негода закликав підтримати законопроект, який визначає процедурні питання, пов’язані з вирішенням питань адмінтерустрою.

- Після цього, звичайно, нас чекає ціла низка інших законопроектів, які будуть стосуватися адміністративно-територіального устрою базового та субрегіонального рівня. Чергові місцеві вибори, які відповідно до Конституції України відбудуться в 2020 році, мають відбутися на новій територіальній основі базового та субрегіонального рівня. В іншому випадку, заморозимо існуючі проблеми ще на 5 років і це не піде на користь ні місцевому самоврядуванню, ні Україні в цілому, - сказав перший заступник Міністра.

01.03.2018 - 10:35 | Переглядів: 11264
Для чого Україні нові, чіткі процедури вирішення питань адмінтерустрою?

Теги:

АТУ В'ячеслав Негода Засади АТУ

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

29 листопада 2022

Жіноче лідерство під час війни: внесок у перемогу на місцевому рівні

Жіноче лідерство під час війни: внесок у...

  Наприкінці листопада відбувся Шостий Український Жіночий Конгрес «Цінності під час війни», який був...

29 листопада 2022

Громади у районах бойових дій, на ТОТ і тих, що в оточенні - актуальний перелік від ​​Мінреінтеграції

Громади у районах бойових дій, на ТОТ і тих, що...

    Наказом Мінреінтеграції від 28 жовтня 2022 року № 248 затверджено оновлений перелік територіальних...

28 листопада 2022

28 листопада 2022