Олег Кохман: «Головне – бути однією командою!»

Олег Кохман: «Головне – бути однією командою!»

Великі Гаї славляться історією, мальовничою природою та гостинними людьми. Село завжди вважалось заможним. Розташоване воно у передмісті обласного центру. У час, коли розпочалась реформа децентралізації, тодішній сільський голова, а нині голова громади, Олег Кохман одним із перших на свій страх і ризик вирішив об’єднати шість сільських рад, створивши Великогаївську об’єднану територіальну громаду.

Доводилось переконувати людей, владу, усіх, що у села є майбутнє. І воно саме за громадами. Своїм досвідом поділився голова Великогаївської ОТГ Олег Кохман.

«Мені пощастило у тому плані, що сільські голови підтримали ідею децентралізації. Не було з їхнього боку конфліктів, недовіри. Ми однією командою йшли до мети. Провели громадські слухання, на яких переконували людей у необхідності цієї реформи. Правда, невеликий конфлікт виник у селі Дичків. Адже село мало ще пропозицію об’єднатися з Великими Бірками. Тоді провели громадські слухання, під час яких були присутні я і голова Великобірківської сільради. Тоді ж більшістю голосів жителі Дичкова прийняли рішення приєднатися до нас. Після цього були ще кілька непростих ситуацій, дійшло навіть до суду, який ми виграли.

А далі все за сценарієм. Подали документи. Правда, як і по всій області, були труднощі із проведенням виборів, оскільки обласна рада на той час ще не затвердила перспективного плану. Звернулися до Верховної Ради з проханням про внесення змін до законодавства».

22 грудня 2015 року у громаді відбулися вибори. Більшістю голосів головою обрали Олега Андрійовича Кохмана. Відтоді пішла плідна робота за усіма напрямками.

«До нас перейшло чимало повноважень від району. Утворили у сільській раді відділ молоді і спорту. Прийняли клуби, бібліотеки на свій баланс. Провели реорганізацію, бібліотекарів перевели на 0,25 ставки, а працівникам культури дали більше повноважень. Процес змін триває.

Опісля взялися за освіту. Так, влітку 2016 року створили відділ освіти. Керівником призначили Мирослава Дишканта. 10 шкіл і чотири садочки в громаді передали новоутвореному відділу.

Під час сесії прийняли рішення щодо створення опорної школи у Великих Гаях з філіями у Дичкові, Красівці і Білоскірці. Жодної школи у громаді не закрили і не реорганізували, тож усі освітяни залишились на своїх робочих місцях.

У селі Баворів є автобус, котрий довозить учнів із ближніх сіл до школи. Також згідно зі стратегією розвитку громади, цього річ плануємо придбати ще один шкільний автобус».

До слова, у Великогаївській ОТГ повідомили, що подали лист в управління освіти Тернопільської обласної адміністрації щодо можливості надання коштів на придбання автобуса на умовах співфінансування 70/30 і очікують на позитивну відповідь.

«Об’єднавшись в ОТГ, ми негайно почали проводити ремонтні роботи і в сільських школах, котрі на той час були у дуже плачевному стані. До прикладу, у ремонт школи в селі Скоморохи вклали 1,5 мільйона гривень. Зрештою, окрім шкільних класів, нині там діють і групи дитячого садка. В інших сільських школах замінили вікна на металопластикові, модернізували опалення, оновили комп’ютерні класи тощо. Роботи зробили чимало, і ще більше плануємо зробити», – поділився Олег Кохман.

Не могли не поцікавитись у Олега Андрійовича ситуацією із оплатою за тих дітей, котрі відвідують дитячі садочки Тернополя, що викликала чималий резонанс серед жителів Тернопільського району.

«Питання непросте. Ми неодноразово отримували листи від міськради із повідомленнями про оплату. У результаті, створили спеціальну робочу групу, котра  вивчає це питання.

Проте у нас не настільки складна ситуація, як в інших населених пунктах. Лише 19 дітей нашої громади відвідують тернопільські садочки. Не так давно зустрічалися з батьками, щоб пояснити, що є місця у наших дошкільних закладах, і вони нічим не гірші від міських.

У результаті кількох зустрічей із мером міста Сергієм Надалом, головою райдержадміністрації Олександром Похилим, вирішили детальніше вивчити це питання. Голова Великогаївської ОТГ каже, що вони пропонували оплачувати за тих дітей, котрі в майбутньому відвідуватимуть тернопільські садочки і то лише за умови, якщо батьки зможуть аргументувати необхідність відвідування дітьми міських дошкільних закладів.

Також голова розповів, що минулоріч виникла проблема із виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення. Річ у тім, що очікували 2 мільйони гривень від держави. Та вони надійшли лише наприкінці року, тоді усі працівники, як педагоги, так і молодший персонал, отримали обіцяні виплати.

 Медичне обслуговування в громаді

«Це питання у нас поки залишається відкритим. Ми ще не перебрали на себе повноваження у цій галузі. Робимо тільки перші кроки. Проводимо зустрічі з медичними працівниками, сімейними лікарями громади. Плануємо відкрити дві амбулаторії, котрі будуть розташовані у селах Великі Гаї та Баворів. Нині там тривають ремонтні роботи. Звісно, щоб жителі громади зверталися за медичною допомогою до місцевих сімейних лікарів, підписали саме з ними потрібні декларації, ми маємо докласти немало зусиль. Зокрема, придбати необхідне обладнання, створити денний стаціонар із ліжкомісцями тощо. Далі медики самі мають переконати людей у своїй компетентності».

Олег Кохман також повідомив, що окрім цього планують створити робоче місце сімейного лікаря у Тернопільській районній лікарні. Адже є люди, котрі мешкають у Тернополі, а прописані у селах громади, або ж працюють у місті. І їм зручніше звертатися саме у міський медичний заклад.

Окрім цього, у решті сіл ОТГ будуть працювати пункти здоров’я, де можна буде отримати першу медичну допомогу. Туди виїжджатиме і сімейний лікар. За словами Олега Кохмана, на разі намагаються створити усі необхідні умови, щоб жителям сіл жилось комфортно.

Ремонт доріг

«Коли ми утворили Великогаївську об’єднану територіальну громаду, то поставили перед собою два першочергових завдання: освітлення вулиць і ремонт доріг. З першим упоралися на 100%. З другим, звісно, було не все так просто. Минулоріч уклали угоду зі Службою доріг щодо співфінансування (50/50) проведення ремонтних робіт на дорогах місцевого значення. Громада надала 10 мільйонів гривень.  Загалом відремонтували дорогу протяжністю 6,5 км. Зокрема, повністю відновили дорожнє покриття у селах Скоморохи, Смолянка, частково – у селах Баворів, Грабівці, Козівка. Проте не вдалося повністю використати кошти, незавершеним є ще невелика ділянка дороги. Сподіваємося, що цьогоріч таки завершимо розпочате.

На сесії сільської ради вирішили скерувати 4 млн грн на ремонт та відновлення доріг до шкіл і дитячих садочків. Плануємо цьогоріч провести ремонтні роботи на ділянці шляху від Товстолугу до Застінки».

Подорожчання оплати за проїзд

Не могли обійти увагою курсування громадського транспорту. Адже як в області, так і в країні загалом  підвищують ціни за проїзд. А яка ситуація із цим у Великогаївській ОТГ?

«Люди часто дорікають, що ціни на проїзд зросли, а ми ніяк не реагуємо. Поки не маємо такого права. Якби  йшлося лише про проїзд у межах громади, то ми якось могли би вплинути. А маршрутки їздять у межах району, у Тернопіль, де у нас немає повноважень. Усі тарифи, тендери із перевізниками погоджує Тернопільська районна адміністрація».

У Великогаївській ОТГ повідомили, що ціна на проїзд, залежно від напрямку, зросла на 30-40%.

Розвиток бізнесу та сільського господарства в громаді

«На території громади діють 10 фермерських господарств, у нас з ними налагоджена співпраця. Левову частку бюджету становлять поповнення від них. Держава визначила стратегічним напрямком розвиток кооперативів у громадах. Щодо цього проводимо серед жителів ОТГ інформаційно-роз’яснювальну роботу. Також триває процес узаконення господарських дворів. Домовляємося з власниками, щоб сплачували податки, офіційно працевлаштовували людей, піднімали їм зарплату.

Користуючись нагодою, дякую всім фермерам за підтримку, спонсорську допомогу. До прикладу, під час сильних снігопадів саме завдяки зусиллям наших фермерів були розчищені дороги. Також вони завжди беруть активну спонсорську участь в організації свят, фестивалів. Допомагають школам, дитячим садочкам. Окрема подяка сім’ї Березовських – Наталії і Юрію – за те, що придбали для громади карету невідкладної допомоги. Сьогодні цей автомобіль розвозить сімейних лікарів на виклики, окрім того, двічі на тиждень доправляє людей в лікарню на діаліз».

Соціальні програми та допомога населенню

«Згідно зі стратегією розвитку громади, яку затвердили 15 березня 2017 року, запланували відкрити комунальне підприємство «Громада-сервіс», з надання послуг жителям громади. Наразі воно розпочало роботу, формується робочий колектив. Установа надаватиме широкий спектр послуг: від благоустрою, забезпечення діяльності пожежного ДЕПО  до обслуговування вуличного освітлення, прибирання стадіонів, кладовищ, вулиць, прибудинкових територій багатоповерхівок, подачі води і водовідведення. Буде створена робоча група, котра обслуговуватиме усі комунальні заклади громади.

Також на завершальному етапі будівництво адмінбудинку, де будуть розміщенні усі необхідні служби, котрі надаватимуть послуги. Об’єкт саме готуємо до здачі. На початку весни влаштуємо свято, на яке, сподіваємося, до нас завітають високоповажні гості, і ми разом урочисто відкриємо адмінбудинок.

До слова, у приміщенні цієї установи функціонуватиме і ЦНАП, де кожен зможе отримати усі необхідні послуги, поради, консультації. Зауважу, що наша громада зазначена у постанові Кабінету міністрів як така, що має право на офіційне віддалене робоче місце Пенсійного фонду.  З часом усі відділи  розміщуватимуться в адмінбудинку».

Також у громаді діють цільові програми, згідно з яким передбачено кошти для населення, зокрема на лікування жителів, для учасників АТО, воїнів УПА, ветеранів Великої вітчизняної війни, ліквідаторів ЧАЕС, учасників бойових дій. Як заохочення виплачуємо 15 тисяч гривень особі, котра перебуває на контрактній службі в армії. Окрім того, учасникам АТО, які користуються паливними котлами, купуємо дрова.

Також у нас діє програма підтримки сім’ї та молоді, відповідно до якої на свято Останнього дзвоника  вручаємо обдарованим дітям грошові винагороди, багатодітним матерям до Дня матері – подарунки, багатодітним, малозабезпеченим сім’ям, престарілим,- різдвяні та великодні кошики.

Згідно з програмою розвитку спорту підтримуємо шість районних і одну обласну футбольні команди. Оплачуємо участь у змаганнях та закуповуємо спортивний інвентар.

На ці три напрямки минулого року громада скерувала 1 млн 800 тис. видатків».

Міжнародна співпраця

«Великогаївська ОТГ потрапила у когорту громад,  відібраних швейцарсько-українським проектом «DESPRO». Завдяки плідній співпраці ми визначили стратегію розвитку нашої громади до 2022 року. Чимало наших фахівців проходили навчання стосовно того, якою має бути успішна громада, як надавати якісні послуги жителям, зробити життя людей комфортнішим. У рамках проекту відвідували різноманітні семінари не лише в Україні, а й у Польщі.

Ми є учасниками американського проекту «DOBRE», згідно з яким теж проходимо різноманітні навчання, тренінги. У березні наші спеціалісти знову поїдуть до закордонних колег.

Разом із «DOBRE» виграли співфінансування таких проектів: реконструкція клубу у селі Грабівці,  організація у Великогаївській школі STEAM-класу – гуртка робототехніки, придбання обладнання для конференц-залу  в адмінбудинку».

Пан голова розповів, що в рамках цього проекту громада працюватиме ще п’ять років. Американські колеги скерують чималу суму на його реалізацію, і жителі шляхом голосування вирішать, на що витратити ці кошти.

Окрім того, громада взяла участь у конкурсі проектів регіонального розвитку, які можуть бути реалізовані за рахунок коштів держбюджету. Великогаївчани планують збудувати спортивний комплекс. Пан Кохман переконаний, що за підтримки народного депутата Тараса Юрика плани  будуть втілені у життя.

«Завдяки нардепу Тарасу Юрику у нашій громаді відбулося чимало позитивних змін. Зокрема, у Великогаївській школі зробили опалення, на ці роботи Тарас Зіновійович скерував 1 млн грн, на тендер на ремонт дороги – 400 тис. грн. За його сприяння облаштовано два спортивні майданчики.

Спорткомплекс запланували великий. Проект написали на 18 мільйонів. 12 з них сподіваємося отримати з державного бюджету. Це буде масштабний об’єкт обласного значення. Там функціонуватиме академія футболу обласного рівня. Плануємо проводити футбольні матчі, турніри, причому не тільки обласного, а й міжнародного рівнів».

Пан голова додав, що першочерговим, згідно зі стратегією,  є розвиток туристичного напрямку.

«Великогаївська громада – це туристичний край. Ми намалювали дорожню карту кожного села. Чимало історичних місць будуть цікавими не лише українцям, а й закордонним гостям. Плануємо влаштувати спеціальні велодоріжки. Відновимо палац родини Созанських, панський будинок у Баворові».

Як бачимо, Великогаївська громада семимильними кроками прямує до благополуччя.

«Основне – бути однією командою. Дуже радий, що вона у нас є. Вдалий симбіоз молоді і досвідчених людей, які керуються спільним гаслом: «Хто, як не ми?», погодьтеся, це – вибухова сила», – з усмішкою завершив розмову Олег

Область:

Тернопільська область

Громади:

Великогаївська територіальна громада

Джерело:

"Свобода"

Поділитися новиною: