Минулого тижня Уряд ухвалив проект Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України”, прийняття якого забезпечить законодавчу базу для запровадження в Україні середньострокового бюджетного планування на постійній основі і на усіх рівнях бюджетної системи. Запровадження середньострокового бюджетного планування передбачено Середньостроковим планом дій Уряду до 2020 року, Стратегією реформування системи управління державними фінансами на 2017-2020 роки і є одним із пріоритетних напрямків роботи Уряду та Мінфіну.
Галина Маркович, координатор напрямку «Місцеві бюджети» Проектного офісу секторальної децентралізації у коментарі «Децентралізації» зазначила, що державний бюджет на 2018 рік був сформований, як пілотний проект, на підставі положень Основних напрямків бюджетної політики на 2018-2020 роки, які вперше були розроблені на середньострокову перспективу, і є ключовим елементом середньострокового планування.
«Перехід до середньострокового бюджетного планування в Україні є не просто технічною зміною у формуванні бюджету шляхом додавання ще двох бюджетних періодів до розрахунків, а системною зміною бюджетної політики. Це має забезпечити стратегічний підхід до визначення пріоритетних заходів та відповідний розподіл обмежених ресурсів. Також це посилить бюджетну дисципліну, адже будуть визначатися та відображатися наслідки поточної політики протягом наступних років і буде забезпечуватися дотримання стель видатків. Такий підхід підвищить передбачуваність бюджетних ресурсів та планування заходів політики», - сказала Галина Маркович.
За її словами, модель середньострокового бюджетного планування передбачає посилення зв'язку між стратегічним і бюджетним плануванням, між пріоритетами держави та ресурсними можливостями бюджету, підвищення ефективності і результативності бюджетних витрат.
Зміни до Бюджетного кодексу України, зокрема, передбачають:
При цьому, крім положень, які щорічно визначалися в Основних напрямах бюджетної політики, Бюджетна декларація буде містити:
Таким чином, в Бюджетній декларації передбачатиметься оптимальний розподіл бюджетного ресурсу між галузями на середньострокову перспективу.
В частині запровадження нових бюджетних правил, зокрема, передбачено:
Також передбачено, що Бюджетна декларація і макропоказники економічного і соціального розвитку України схвалюватимуться Кабінетом Міністрів одночасно - не пізніше 1 червня року¸ який передує плановому, що забезпечить комплексне бачення розвитку економіки та бюджетної сфери, взаємозв’язок між пріоритетами держави та ресурсними можливостями бюджету.
Водночас, для забезпечення єдності бюджетної системи передбачено запровадження середньострокового бюджетного планування і на рівні місцевих бюджетів шляхом складання місцевих фінансових планів на три роки, які базуватимуться на Бюджетній декларації.
Експерт поінформувала, що планом заходів з реалізації Стратегії реформування системи управління державними фінансами на 2017-2020 роки передбачено розроблення Міністерством фінансів методичних рекомендацій щодо складання місцевих бюджетів на середньострокову перспективу, які повинні узгоджуватися з методологією середньострокового планування державного бюджету, та доведення їх до місцевих органів влади.
Середньострокове планування бюджетних показників на місцевому рівні сприятиме взаємоузгодженості бюджетної та регіональної політики в адміністративно-територіальних одиницях з пріоритетами, визначеними у програмних документах Уряду.
Також у законопроекті передбачено ряд норм щодо удосконалення програмно-цільового методу та підвищення рівня доступності інформації про бюджет.
Слід зазначити, що підвищення ролі середньострокового бюджетного планування, як на державному, так і на місцевому рівні, особливої актуальності набуває в період проведення реформи децентралізації влади та секторальних реформ, оскільки, буде можливість:
Теги:
Джерело:
Прес-центр ініціативи "Децентралізація"
10 січня 2025
Олексій Кулеба очолив Координаційний центр із...
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба очолив...
10 січня 2025
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...
В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...
10 січня 2025
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3 млрд грн трансфертів з держбюджету
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3...
У грудні 2024 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 20,8 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 95,5 %...
10 січня 2025
Порядки використання субвенцій в освітній...
Учасники вебінару з національними експертами проєкту DECIDE Сергієм Яцковським та Марією Міщенковою обговорили...