07 грудня 2023
Logo slogan

Ви запитували – ми відповідаємо: податкова звітність та зарахування надходжень ОТГ на межах різних районів

Експертна Група з фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою») Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації, Світлана Демиденко та Віктор Венцель, експерти з фінансового моніторингу підготували роз’яснення щодо податкової звітності та надходжень ОТГ на межах різних районів.

Для зручності умовно визначимо, що до складу Іванівсьської міської ради об’єднаної територіальної громади увійшли Іванівська міська рада Межирівського району та Степовецька сільська рада Петрівського району(назви умовні).

 

1. Як платникам податків колишньої Степовецької сільської ради подавати податкову звітність на 2018 рік, адже вони зареєстровані як платники податків у Петрівському районі і подають звітність в Петрівському ОДПІ, а Іванівська міська рада в Мижирівському районі і платники звітують до Межирівської ОДПІ?

 

Відповідно до пункту 63.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами (пункт 63.6 ПКУ).

Згідно із пунктом 16.1.3. ПКУ платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1 ПКУ).

Згідно із частиною 9 статті 7 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» якщо до складу об’єднаної територіальної громади увійшла територіальна громада (територіальні громади), розташована на території суміжного району, розширенню підлягають межі району, на території якого розташований адміністративний центр утвореної об’єднаної територіальної громади.

Таким чином, якщо на даний час зміна меж не відбулася платники податків, які розташовані або проживають на території колишньої Степовецької сільської ради, подають податкову звітність в Петрівську ОДПІ.

 

2. До якого бюджету надходитимуть податки та збори, що справляються на території колишньої Степовецької сільської ради Петрівського району?

 

Водночас відповідно до статті 67 Бюджетного кодексу України бюджети об’єднаних територіальних громад, місцеві ради яких набули повноважень за результатами перших виборів до 15 жовтня року, що передує плановому, формуються відповідно до цього Кодексу на плановий бюджетний період з урахуванням того, що доходи цих бюджетів визначаються відповідно до статей 64 та 69-1 цього Кодексу;

Об’єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що об’єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою (частина 3 статті 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад»).

Тобто всі податки, які сплачувалися на території колишньої Степовецької сільської ради, тепер надходитимуть до Іванівської міської ради об’єднаної територіальної громади.

Механізм зміни спрямування податкових надходжень регламентований наступними нормами бюджетного законодавства.

Відповідно до пункту 2.1 розділу II «Відкриття рахунків за надходженнями» Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України», затвердженого наказом міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758,  у разі внесення змін до законодавства, згідно з якими змінюється перелік надходжень, що зараховуються до відповідних бюджетів, та/або порядок їх зарахування, а також код та назва території, Казначейство централізовано відкриває/закриває рахунки за надходженнями згідно із внесеними змінами. Інформація про відкриті/закриті рахунки доводиться до органів Казначейства для подальшого інформування органів, що контролюють справляння надходжень бюджету згідно із встановленими порядками взаємодії, та місцевих фінансових органів.

Відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії органів державної казначейської служби України та органів державної фіскальної служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2016 № 621, територіальні органи ДФС повідомляють реквізити аналітичних рахунків платникам податків.

Управління (відділення) Казначейства у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення (далі - Управління (Відділення) Казначейства) на підставі інформації про відкриті рахунки та даних, отриманих від органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, та відповідних місцевих фінансових органів, подають до головних управлінь Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління Казначейства) службові записки щодо відкриття/закриття бюджетних рахунків за надходженнями з переліком надходжень державного та місцевих бюджетів, які справляються на відповідній території, у розрізі бюджетів із зазначенням їх назви (пункт 2.1 розділу II «Відкриття рахунків за надходженнями» Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України», затвердженого наказом міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758).

На підставі поданих Управліннями (Відділеннями) Казначейства переліків надходжень державного та місцевих бюджетів, що справляються на відповідній території, Головними управліннями Казначейства проводиться блокування рахунків за тими надходженнями, що не справляються на відповідній території.

Таким чином рахунки по зарахуванню надходжень до колишньої Степовецької сільської ради закриваються та блокуються. Всі надходження, що справляються на території Іванівської міської ради об’єднаної територіальної громади (в тому числі колишньої Степовецької сільської ради), надходитимуть на рахунки новоутвореної громади.

Тобто, зарахування та облік доходів відбувається по місцевих бюджетах (міська рада), а облік платників здійснюється за місцем знаходженням юридичної особи, проживання фізичної особи (а це адреса – село, місто тощо).

Виходячи з наведеного, нарахування податків буде відбуватися за місцем розташування та проживання у Петрівській ОДПІ, а проплати проходитимуть по Межирівській ОДПІ.

Теги:

бюджет бюджет методика Яніна Казюк Віктор Венцель

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

06 грудня 2023

«Муніципальні партнерства, створені на короткотерміновій основі, можуть мати довготривале майбутнє», - Магнус Ліллестрем

«Муніципальні партнерства, створені на...

Муніципальні партнерства можуть створюватися на короткотерміновій основі, але також можуть мати довготривале...

06 грудня 2023

06 грудня 2023

З’явився проєкт постанови Уряду «Про внесення змін до Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки»

З’явився проєкт постанови Уряду «Про внесення...

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України розробило та оприлюднило Проєкт постанови Кабінету...

06 грудня 2023

Надходження до місцевих бюджетів збільшуються, порівняно з 2022 роком», – Денис Улютін

Надходження до місцевих бюджетів збільшуються,...

Навіть в умовах воєнного стану виконання місцевих бюджетів має позитивну динаміку, порівняно з показниками минулого...