Початок 2018-го став для ОТГ стартовим майданчиком для нової моделі фінансових взаємин із центром. Усі 665 громад, в яких відбулись перші вибори, перейшли на прямі міжбюджетні відносини. Серед них і ті, де перші місцеві вибори пройшли наприкінці 2017-го. Про це повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
За його словами, у 2018-му взаємовідносини з держбюджетом матимуть 1288 місцевих бюджетів. Серед них – 24 обласні, 148 – міст обласного значення, а також – Києва, 450 – районних та 665 бюджетів ОТГ. Базову дотацію отримуватимуть 930 місцевих бюджетів, реверсну – 223.
«Є деякі новації щодо доходів місцевих бюджетів. Вони отримають 5% рентної плати за користування надрами для видобування нафти, газу та газового конденсату. Зарахування рентної плати здійснюватиметься у таких розмірах: 3% – до бюджетів міст обласного значення, ОТГ, 2% – до обласних бюджетів, 2% – до районного бюджету, 1% – до сільських, селищних, міських міст районного значення бюджетів. Також із цього року до місцевих бюджетів зараховуватимуть 100% єдиного податку, що сплачується платниками четвертої групи – сільгоспвиробниками, торік зараховували 86%», — розповів Геннадій Зубко.
Віце-прем’єр наголосив, що держава і надалі фінансово підтримуватиме проекти інвестиційного та регіонального розвитку. Відповідні кошти передбачено держбюджетом. Зокрема,
Також з 2018 року в складі спецфонду держбюджету створено Державний дорожній фонд обсягом 37 млрд грн. За його рахунок місцевим бюджетам передбачено 11,5 млрд грн субвенції на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автодоріг місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності.
Загалом у держбюджеті передбачено 284 млрд грн субвенцій місцевим бюджетам. Зокрема, виділено:
«З огляду на чинні позиції місцевих бюджетів, вважаю, що головний кошторис країни-2018 сприятиме діяльності громад і загалом – поглибленню децентралізації. Він дозволяє самоврядуванню нарощувати ресурсну базу, упорядкувати питання власності щодо об’єктів соціально-культурної сфери. А це – крок до функціональної оптимізації закладів освіти, культури, медицини… Він дозволить формувати у згаданих галузях ефективні інституції, які сприятимуть соціально-гуманітарному територіальному розвитку і зростанню якості послуг для людей. А це, власне, і є основне завдання децентралізації», — підкреслив урядовець.
20 серпня 2026
Запрошення до партнерства у напрямі «Реформа комунальних підприємств»
Запрошення до партнерства у напрямі «Реформа...
Програма Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» розширює підтримку у сфері реформування комунальних...
20 серпня 2026
U-LEAD запрошує до участі у Навчальній програмі «Формування та затвердження місцевого бюджету 2027»
U-LEAD запрошує до участі у Навчальній програмі...
До уваги громад — долучайтеся до пʼятитижневої навчальної програми «Формування та затвердження місцевого бюджету...
20 серпня 2026
Майданчик для відкритого діалогу «Громади...
26 серпня об 11:00 в Українському кризовому медіа-центрі відбудеться захід у форматі майданчика для відкритого...
20 серпня 2026
Чому наглядова рада сама по собі не змінить професійну освіту
Чому наглядова рада сама по собі не змінить...
Давайте уявимо два заклади професійної освіти і в обох створено наглядову раду. В одному закладі її члени регулярно...