Перша громада на Уманщині

Першу об’єднану територіальну громаду створили на Уманщині: вісім сіл — Паланка, Кочержинці, Громи, Берестівець, Городецьке, Томашівка, Кочубіївка і Максимівка — вирішили поєднати зусилля для успішного соціально-економічного розвитку. Центром новоствореної територіальної ради стала Паланка, обрали голову громади, мандати отримали 26 депутатів. Вибори, бюлетені, підрахунок голосів — усе за встановленим порядком, а відбуваються ж знакові зміни, що ввійдуть в історію місцевого самоврядування краю.

Перша сесія Паланської сільської ради, що об’єднала жителів восьми сіл в єдину ОТГ, стала справжнім святом — з вітаннями, квітами, музикою. Зібралися в затишному будинку культури Берестівця. Справили враження на людей символи — прапор і герб громади — з пшеничним снопом, кетягами калини і схрещеними шаблями. Урочисто й схвильовано звучав голос голови Паланської ОТГ Петра Кучеренка, що присягнув на вірність громаді й народу України, адже на його відповідальності тепер не одне, а вісім сіл. Мандати депутатам першої об’єднаної громади вручали поважні гості — голова облради Олександр Вельбівець і народний депутат України Антон Яценко.

До реформ у місцевому самоврядуванні на Уманщині підійшли дуже серйозно. Досить сказати, що не полетіли на гребені першої хвилі — не погодилися за інерцією на запропонований згори варіант перекроювання району за старим зразком 50-их років. Місцева влада, очільники громад, депутати, ветерани, представники агробізнесу, які багато років працюють у рідних селах, не раз обговорювали проблеми і перспективи, робили розрахунки й прогнози соціально-економічного розвитку територій. Збирали сходки в селах, аналізували традиції і віковічні зв’язки між малими громадами. І ось перша ОТГ сформувалась довкола Паланки. Територія нової громади — як широка дуга, що полягає з півночі на південь (від Берестівця до Максимівки). Паланка — багатолюдне село неподалік Умані, сюди зручно добиратися — розташована на вінницькій автомагістралі. Має міцний бюджет завдяки оренді земель потужними організаціями, тому й здобула права та обов’язки центру ОТГ.

Нова громада має високий потенціал, адже в її складі гарні, облаштовані села, економічно міцні господарства. Ввійшов до ОТГ Берестівець, що має заслужений статус найкращого села Черкащини. І це підвищило кредит довіри людей до реформування. Мовляв, якщо входить Берестівець в ОТГ, то можна сподіватися на зміни до кращого. Кочубіївка і Городецьке — два села, де господарює ФГ «Агрофірма «Базис» — теж острів благополуччя серед кризи, де люди мають заробіток, асфальт на дорогах, школи й навіть стадіони. Промовистий факт: під час першої сесії новоствореної ради цим господарствам вручили обласні відзнаки за виробничі успіхи, впровадження інноваційних технологій. Ще одна перевага Паланської ОТГ, яку підкреслив, виступаючи на сесії, Олександр Вельбівець, — потужний депутатський корпус. Адже голосували у селах не за віртуальні партійні списки — обирали шанованих людей, земляків, яких добре знають і покладають на них великі надії. У складі нового депутатського корпусу — директор тепличного комбінату Микола Гордій, очільники ТОВ «Берестівець» Василь Чекаленко і ФГ «Базис» Володимир Осадчий, брати Михайло та Олександр Пастушенки, які зуміли з нуля — з кількох соток саду — заснувати успішне фермерське господарство. Людей тривожить, що в новій громаді всі основні блага (асфальтована дорога, лікарня, газ) — усе осідатиме у «столиці», а їхні малі села чекає доля забутих закутків, куди й автобус не доходить, і хліб раз на тиждень привезуть. Але з такими авторитетними, а головне — своїми депутатами, яких щодня побачити можна, про все поговорити, є гарантія справедливої політики розподілу фінансів, зміцнення соціальних об’єктів у кожному селі. І депутати настроєні діловито, ділилися думками, планами, пропозиціями з облаштування території новоствореної громади.

Микола Гордій, директор ПОСП «Уманський тепличний комбінат»:

— Мені доводилося бувати за кордоном, бачити, як працюють і живуть люди в сільській місцевості у Німеччині, Польщі, Голландії. І давно переконався: і руки, й голови у нас не гірші, а часто й кращі. За всіма законами логіки і справедливості наші селяни мають жити не гірше, ніж у Західній Європі. Безробіття, нестатки — ознака неправильної організації економіки. Реформа місцевого самоврядування може стати першим кроком до виправлення задавнених помилок. Коли і як це буде здійснено — значною мірою залежить від нас.

Василь Чекаленко, голова ТОВ «Берестівець»:

— Людям потрібна робота з добрим заробітком. Це — гарантія міцного сімейного бюджету, надійного становища, життя отут, у своєму селі, на рідній землі. Тоді будуть спокійні за завтрашній день, за майбутнє. Реформування дає додатковий шанс на соціальний розвиток і ми зобов’язані його використати сповна.

Наталія Реньгач, директор Паланської школи І-ІІІ ступенів:

— Коли вперше зайшла мова про формування ОТГ, люди тривожились про долю шкіл у селах, що приєднаються до Паланської сільської ради. Як бути зі школою — то справа громади, і не автоматичним голосуванням це слід ухвалювати, а виваженим рішенням. Школа, де багато дітей, висококваліфіковані педагоги, обіцяє кращі перспективи для дітей. Але ніхто нікого не змушує переводити свого школяра в інше село. От коли ми свою школу в Паланці «доростимо» до ліцею і навчання тут відкриє нові горизонти для вихованців — тоді, не сумніваюся, діти самі до нас прийдуть з інших сіл.

Володимир Осадчий, голова ФГ «Агрофірма «Базис»:

— Одна з перших вимог — нам потрібно вимостити короткі дороги, що поєднають всі села ОТГ. Такі дороги є, але польові, там тільки влітку проїдеш на­впрошки. Будуть дороги — пустимо автобус. Друга проблема — вода. Гостро стоїть питання у нашому Городецькому.

Паланській ОТГ випала доля першопрохідців на непростій дорозі реформування. Громада потужна і, як стверджують фахівці, має шанси стати найуспішнішою на Черкащині.

 

Область:

Черкаська область

Громади:

Паланська сільська об’єднана територіальна громада Паланська територіальна громада

Джерело:

 «Черкаський край»

Поділитися новиною:

Читайте також:

27 травня 2022

В’ячеслав Негода отримав нагороду імені Єжи Регульського

В’ячеслав Негода отримав нагороду імені Єжи...

Сьогодні у польському місті Лодзь заступнику Міністра розвитку громад та територій України В’ячеславу Негоді вручили...

27 травня 2022

В’ячеслав Негода та Ґжегож Пуда провели зустріч у Варшаві

В’ячеслав Негода та Ґжегож Пуда провели зустріч...

Заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода та Міністр фінансів і регіональної політики Польщі...

27 травня 2022

«Логічно, щоб ми стали членом ЄС», – Олексій Чернишов шведському виданню Dagens Nyheter

«Логічно, щоб ми стали членом ЄС», – Олексій...

Минулого тижня Президент України Володимир Зеленський направив представників України до столиць ЄС напередодні...

27 травня 2022

Оновлено актуальний перелік громад у районах бойових дій, на тимчасово окупованих територіях та тих, що в оточенні

Оновлено актуальний перелік громад у районах...

  Наказом Мінреінтеграції затверджено оновлений перелік, на основі якого внутрішньо переміщеним особам (ВПО)...