08 грудня 2023
Logo slogan

Децентралізація на Кіровоградщині: секрети успіхів перших об’єднаних громад

Завдяки об'єднанню територіальні громади збільшують свої доходи в рази. Таким чином децентралізація дозволяє кожній ОТГ виділяти кошти на розвиток власної інфраструктури – доріг, лікарень, освітніх і культурних закладів. Крім того, зробити перші розвиткові кроки громадам допомагають державні субвенції та міжнародні програми.

Приклад трьох об’єднаних громад Кіровоградщини демонструє справжні успіхи цієї реформи. Голови Маловисківської, Бобринецької та Новоукраїнської ОТГ під час зустрічі «DOBRE чаювання» у Кропивницькому розповіли про результати діяльності своїх громад.

#1 Участь у проекті DOBRE

До програми проекту DOBRE з Кіровоградщини потрапили три громади, сформованих на базі районних центрів. Вони дуже схожі, багато чого одна в одної вчаться й завдяки координаторам проекту рухаються в одному напрямку. Їх об’єднує цілеспрямованість, відкритість, прозорість та навчання молоді в формуванні розвитку ОТГ.

Бобринецька ОТГ стала першою громадою на Кіровоградщині, що стала переможцем програми DOBRE. Як розповів голова громади Валерій Сніжко, заявку на участь подавали, щоб рухатися вперед, розвивати економіку й добробут населення

Ніхто, крім громадськості, не зможе впливати, розвивати економіку й добробут населення. Тому ми взяли участь у проекті, щоб випробувати власні сили. На сьогоднішній день основним є не революція, а еволюція нашої свідомості, для того, щоб ми могли розвиватися, – говорить він.

Леoнід Жoвтилo, гoлoва «Фoнду рoзвитку ініціативи грoмади» Маловисківської ОТГ розповів, що в ході участі у проекті DOBRE він та його колеги повністю змінили свою цільову аудиторію й зрозуміли, що основний акцент у громаді потрібно робити на молодь, адже саме вона найбільше розуміє потребу змін, які сьогодні несе система реформування місцевої влади.

Голова Новоукраїнської ОТГ Олександр Корінний розповів, що за рік співпраці з даним проектом народилося багато ідей, частину з яких громада вже реалізовує.

#2 Молодь – рушійна сила громади

Голови ОТГ переконані – рушійною силою громади є молодь. Тому одна з програмних ініціатив проекту DOBRE покликана не лише підвищити знання та навички, а відтак і спроможність молоді, а й підтримати її ідеї, які комплексно будуть направлені на підтримку стратегій розвитку громад.

Леонід Жовтило розповів, що команда школярів із Маловисківської ОТГ брала участь у Всеукраїнському проекті «Відкривай Україну», де зайняла призове місце. Це був річний проект невеличких містечок.

На канікулах ми водили дітей на тренінги. І, як результат, у фіналі цього проекту в Києві наші діти увійшли до трійки призерів та вибороли путівку на стажування за кордоном, – розповів Жовтило.

Крім того, для школярів та студентів професійно-технічного училища було проведено низку тренінгів та форумів, де навчали можливостям втілення власних ідей для рoзвитку грoмади:

Молодь сьогодні готова створювати офіційно зареєстровані молодіжні громадські організації, тому що об'єднані громади без активного громадського сектору – це ті самі об'єднані селищні ради, тільки в більш укрупненому варіанті. А ми ставимо перед собою завдання все ж таки спонукати простого громадянина вийти зі своєї зони комфорту.

Валерій Сніжко теж переконує, що майбутнє – саме за підростаючим поколінням:

Хочеться, щоб молодь зрозуміла – від неї залежить розвиток території. І якщо ми не змінимо в їхній свідомості те, чого вони хочуть, що вони бачать, то перспективи в розвитку громад, й в цілому України, немає. Якщо немає бачення, немає бажання, не буде розвиватися громада.

У співпраці з тренерами в грoмаді рoзрoбили й затвердили стратегію рoзвитку. Таким чином, завдяки проекту DOBRE бобринецька молодь отримала омріяний сучасний баскетбольний майданчик. За словами міського голови, оскільки молоді люди брали безпосередню участь у його встановленні, то нині об'єкт охороняє не скільки міська рада, скільки їх свідомість:

Вони брали участь у встановленні, тому їм не хочеться його трощити, ламати. Молодь проводить там різні змагання – і волейбольні, і баскетбольні.

В майбутньому в Бобринці плануть створити центр дозвілля молоді.

У Новоукраїнській громаді вже знають напевне, що молодь – це ті люди, які дійсно кожну можливість ловлять набагато швидше, і більше готові до змін.

Школярі тут мають сучасний Центр розвитку ініціатив молоді, де проводять із задоволенням час – корисно й цікаво. Зокрема, великих результатів було досягнуто завдяки тренінгам.

Молодь сьогодні робить фантастичні речі. Ми домовляємося з ними, що кожен тренінг повинен стати етапом чогось нового. Вони були на форумі «DOBRE Дій», приїхали звідти, й у них народилася ідея створити міський парк. Ми вже навіть отримали підтвердження, що цей міні-проект виграв – отримаємо на нього фінансування. І молодь вкотре переконується, що в цій громаді її чують, – із гордістю говорить Олександр Корінний.

Крім того, за участь у фотовиставці «Обличчя нових громад, що відбулася у Верховній Раді, діти отримали в подарунок великий годинник, який вони почеплять у себе в центрі розвитку. В той же час, діти хочуть створити першу обласну школу дебатів.

Також серед новаторських ідей громади – відкритий конкурс на посаду директорів шкіл. Керівників обирає комісія з восьми чоловік, дo якoї вхoдять представники колективу, батьків, управління oсвіти, профспілки. Разом із тим, до неї не входять депутати, міський голова та держслужбовці.

Але коли ми вітаємо директора, то говоримо вчителям і батькам – обрали, тепер показуйте разом високі результати. І вони видають просто фантастичні.

#3 Перспективи на майбутнє

Завдяки програмі DOBRE Бобринецька ОТГ планує вирішити довгострокову проблему водопостачання та водовідведення на території громади.

В планах міського голови Новоукраїнської ОТГ Олександра Корінного є створення інклюзивного центру:

Ми розуміємо, що в кожній з 8 шкіл у громаді ми цього не зробимо, але хочемо створити одну опорну школу, в якій буде інклюзія. Вже сьогодні ми працюємо над тим, щоб встановити в одній із шкіл ліфт. Вже зробили спеціально обладнаний туалет, а на початку наступного року замінимо всі двері. Також думаємо про переоблаштування вуличних спортивних майданчиків та безбар'єрний вхід у бібліотеку, їдальню, спортивний зал.

Він додав, що на останній сесії, яка відбулася в грудні, було затверджено положення про створення інклюзивного центру.

Крім того, в сільських місцевостях громади, які приєдналися, планують встановити дитячі майданчики.

Ми багато працюємо над тим, щоб ці території не відчували себе зайвими. Люди повинні забути, що села приєднують, щоб їх потім знищити, міста виживуть, а сіл не буде. Якщо на рівні всієї держави це катастрофа, значить треба успішна практика, щоб цей міф руйнувати. І в нас села повинні встати й сказати – у нас найкращі умови, яких раніше не було, – підкреслив Олександр Корінний.

Довідково: Проект ГО «Територія успіху» «Не робіть для нас без нас» направлений на активізацію громади, на підвищення спроможності громадських активістів брати участь у процесі прийняття рішень, створення необхідних для цього механізмів. Реалізується у Бобринецькій, Маловисківській та Новоукраїнській ОТГ.

Захід організований у рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

21.12.2017 - 12:37 | Переглядів: 10408
Децентралізація на Кіровоградщині: секрети успіхів перших об’єднаних громад

Приєднані зображення:

Область:

Кіровоградська область

Громади:

Бобринецька міська об’єднана територіальна громада Маловисківська міська об’єднана територіальна громада Новоукраїнська міська об’єднана територіальна громада

Джерело:

«Точка доступу»

Поділитися новиною:

Читайте також:

08 грудня 2023

Цифрова трансформація громад: новий освітній серіал на Дія.Освіта

Цифрова трансформація громад: новий освітній...

Українські громади дедалі частіше використовують цифрові рішення, що розвивають взаємодію місцевої влади, бізнесу та...

08 грудня 2023

07 грудня 2023

У листопаді до місцевих бюджетів надійшло 10,3 млрд грн трансфертів з держбюджету

У листопаді до місцевих бюджетів надійшло 10,3...

У листопаді 2023 року Мінфін згідно з бюджетним законодавством забезпечив перерахування міжбюджетних трансфертів...

07 грудня 2023

У громадах з'являться спеціалісти з безпеки в освітньому середовищі

У громадах з'являться спеціалісти з безпеки в...

У громадах реалізується пілотний проєкт "Спеціаліст із безпеки в освітньому середовищі", метою якого є гарантування...