Усього за рік після об’єднання Стеблівська та Набутівська громади продемонстрували вражаючі досягнення

Нові дороги – де було бездоріжжя, нові інтер’єри – де була облуплена фарба, утеплені ФАПи й дитсадки, нові дитячі майданчики та фітнес-зали – такими побачили Стеблівську і Набутівську громади учасники прес-туру, що пройшов на Корсунщині 15 грудня. У рамках  інформаційної кампанії «Досвід успішних громад Черкащини» прес-тур було ініційовано Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування, який створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

Обом громадам виповнився рік, і сьогодні кожна з них є уже успішною і самодостатньою. Тут не закрито жодного дитсадка чи школи, навпаки - у кожному селі громади, яке ми відвідали, вирувало життя – тут поспішали завершити роботи з утеплення або внутрішнього облаштування приміщень до нового року.

Обидві громади дуже схожі: Набутівська громада - це 13 сіл (7 сільських рад), до складу Стеблівської громади увійшло 12 сіл та селищ  (4 сільських та селищна рада). Стеблівська громада утримує 32 заклади (4 навчально-виховних комплекси, дитсадок, 18 закладів культури, 7 ФАПів та 2 амбулаторії і навіть власну пожежну частину, для якої планує придбати нову пожежну машину), Набутівська – 34 (6 ФАПів та 2 амбулаторії, музична школа, 7 будинків культури та 2 сільських клуби, 8 бібліотек та 3 музеї, дитсадок та 5 навчально-виховних комплексів, дитячий будинок сімейного типу).

Одна зі шкіл Набутівської громади - це відома на всю Україну авторська школа Олександра Захаренка, який створив тут навчально-спортивний комплекс, танцювальний зал, ігрові кімнати, басейн, музей села, планетарій та обсерваторію. Таким чином, сьогодні у звичайному селі є школа, аналогів якої не відшукаєте в обласному центрі, і громада знаходить можливості її утримувати і розвивати: на базі басейну школи та приміщення дитсадка, що знаходиться поруч, планується відкриття дитячого оздоровчого табору. І уже за три роки, як повідомив голова Набутівської об’єднаної територіальної громади Олег Малюга, у селі Сахнівка буде відкрито повноцінну базу для оздоровлення дітей.

Голова Набутiвсокої ОТГ на_фонi шкiльного басейну у Сахнiвцi

Фiтнес-студiя у Корнилiвцi (Набутiвська ОТГ)

Сьогодні громади використовують усі можливості, аби не просто зберегти й утримувати всі важливі об’єкти у кожному селі –  що стало пріоритетом для кожного голови ОТГ, – але  й удосконалити існуючу базу. Це будинки культури, бібліотеки, дитсадки та ФАПи, що жодного разу не ремонтувалися. Це нові дитячі майданчики і дороги там, де їх ніколи не було. Як їм це вдається?

- Основні наші ресурси – місцеві податки, цьогоріч ми отримали на 5 млн грн більше податку на доходи фізичних осіб, - констатує голова Стеблівської об’єднаної територіальної громади Олексій Данільченко. - Тісно працюємо із підприємствами, сільгоспвиробниками, що діють на території громади. На сесії Стеблівської селищної ради зменшено розмір пайової участі на розвиток інфраструктури до 3% для юридичних осіб,  що стимулює розвиток промислових виробництв на території Стеблівської ОТГ.

Голова Стеблiвської ОТГ на фонi амбулаторiї де завершують утеплення

Сiльський клуб у Яблунiвцi (Стеблiвська ОТГ)

- Підприємствам та підприємцям комфортно працювати у громадах,  бізнес звідси не йде, а навпаки, заходить, - переконаний директор Черкаського ЦРМС Сергій Слинько. - Набутівській громаді допомагають ТОВ «Агрофірма «Корсунь» та «НПФ «Урожай», Стеблівській – ПАТ «Стеблівська бавовняна прядильно-ткацька фабрика» та лісопереробне підприємство ТзОВ «КОРІС» АМ». І якщо громади ідуть назустріч бюджетоутворюючим підприємствам (як у випадку зниження податкового навантаження), це стимулює розвиток підприємств, що, у свою чергу, починають більше допомагати громадам у їх розвитку. Вони створюють робочі місця – і люди залишаються тут жити: створюють родини, ростять дітей,   будують своє майбутнє і водночас - майбутнє своєї громади.

Місцеві підприємства допомагають громадам з утриманням спортивних команд, асфальтуванням, опаленням шкіл та дитсадків. Наприклад, 4 км новесенької дороги, що з’єднала між собою два села Набутівської громади, проклали саме за кошти ТОВ «НВФ «Урожай», що пішло назустріч громаді. Під час екскурсії в Стеблівській громаді її голова  пояснював: «Ось тут дорогу зроблено за  спонсорські кошти, там далі - за рахунок субвенції, а цю частину  - бюджетом  громади». У кожній з громад нам показали дитсадок, де було проведено роботи за рахунок субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ з державного бюджету - але, поряд із тим, громада відшукала можливість провести додаткові ремонти за рахунок власного бюджету. У Стеблеві наразі триває оновлення приміщення амбулаторії, частина якого відбувається на кошти ДФРР, інша частина – на власні. Громади використовують усі можливості для залучення додаткових коштів. Ось, наприклад, завдяки ініціативності старости села Корнилівка Наталії Баб’як (її проекти перемогли у  конкурсі БФ «Урожай-громаді»), у Корнилівці було відкрито безкоштовну для мешканців села фітнес-студію, обладнану тренажерами, та проведено благоустрій трьох криниць, які тепер накрито альтанками.

Нові громади – це новий рівень добробуту. Директор Дацьківського навчально-виховного комплексу (Стеблівська громада) Леся Вдовченко розповідає, що вони забули про затримки зарплати і мають можливості розширити навчальну і гурткову роботу з учнями (а у перспективі голова ОТГ ще хоче придбати кожній школі нове мультимедійне обладнання). Із Стеблівської громади, яким голова ОТГ пообіцяв боротися зі стихійними сміттєзвалищами, тепер безкоштовно вивозять побутові відходи.

Нові громади – це не лише новий рівень добробуту, це нові підходи. Коли на прохання інваліда-колясочника голова ОТГ у першу чергу кидається ремонтувати дорогу на його вулиці. Коли молодій лікарці з іншого міста, що працюватиме у громаді, купують житло, а ремонт у селищній раді робиться у останню чергу.

Сьогодні обидві громади – і Стеблівська, і Набутівська - уже готують на новий рік нові проекти, розраховані на державні й міжнародні фонди. Обидві – динамічні, перспективні, потужно розвиваються. У обох громадах своєрідним символом є лелека – і лелечі фігурки прикрашають тут і дитсадки, і школи, і приватні будинки. Як своєрідна запорука успішного майбутнього цих громад – бо в Україні лелека є символом добробуту й щасливої долі.

Область:

Черкаська область

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

30 вересня 2020

Що пропонує нова редакція законопроекту про місцеві державні адміністрації (+презентація)

Що пропонує нова редакція законопроекту про...

Мінрегіон презентував профільному парламентському Комітету нові редакції проектів законів «Про місцеве самоврядування...

30 вересня 2020

Чітке розмежування повноважень між всіма рівнями місцевого самоврядування та виконавчої влади. Які законодавчі новели пропонує Мінрегіон

Чітке розмежування повноважень між всіма...

Мінрегіон презентував профільному парламентському Комітету нові редакції проектів законів «Про місцеве самоврядування...

30 вересня 2020

Анонс! 2 жовтня - круглий стіл «Місцеві вибори 2020 і COVID-19»

Анонс! 2 жовтня - круглий стіл «Місцеві вибори...

2 жовтня 2020 о 9:30 у прес-центрі Українського кризового медіа-центру відбудеться круглий стіл на тему «Місцеві...

30 вересня 2020

Консультації з громадськістю та стейкголдерами: методично-практичні рекомендації

Консультації з громадськістю та стейкголдерами:...

Експерти та учасники Програми “Добре врядування” розробили Методично-практичні рекомендації та Положення про...

30 вересня 2020

3651 важливо прийняти до того, як набудуть повноважень нові органи місцевого самоврядування громад і районів, - В’ячеслав Негода

3651 важливо прийняти до того, як набудуть...

Чи зможе держава забезпечити безперервність реалізації своїх повноважень та завдань після місцевих виборів? Чи вчасно...