07 грудня 2023
Logo slogan

Системна робота Білоцерківської громади забезпечує хороший результат

Із 366 об’єднаних територіальних громад, утворених в Україні до середини цього року, за комплексним показником розвитку Білоцерківська ОТГ Великобагачанського району посіла 17-те місце, а за деякими іншими пунктами ввійшла в першу десятку й навіть у п’ятірку лідерів. Окрім загальної фінансової спроможності, при визначенні рейтингу громад включалися й такі показники, як доходи та видатки на одного мешканця ОТГ. І в цих питаннях наші земляки теж не пасуть задніх.
Про те, які зміни загалом відбулися за два роки функціонування об’єднаної громади, а також про сьогодення, здобутки й перспективи говоритимемо з головою Білоцерківської ОТГ Іваном Лещенком.

Вісім мільйонів для освіти – це інвестиції в майбутнє

Слід зазначити, що Білоцерківська ОТГ об’єднала у своєму нинішньому складі 4 сільські ради з 18 населеними пунктами – загалом це близько 4 тисяч осіб, або приблизно шоста частина населення Великобагачанського району. Тут функціонують два дитячих садки, одна ЗОШ І–ІІ та дві – І–ІІІ ступенів, два НВК. Тільки в цьому році ОТГ інвестувала в освітню галузь понад 8 мільйонів гривень. Що змінилося у сільських школах? Як мовиться, краще раз побачити, аніж сто разів почути. Тож ми завітали до Красногорівської ЗОШ І–ІІІ ступенів, де нас зустріла галаслива й життєрадісна дітвора.

– У нашій школі навчається 150 дітей, працює близько 10 гуртків фізвиховання та художньої самодіяльності. Протягом останніх двох років значно поліпшилася матеріально-технічна база нашого навчального закладу. З якими б питаннями ми не зверталися до Білоцерківської об’єднаної територіальної громади, вони всі вирішуються. Нас забезпечують усім необхідним: від миючих засобів до проведення капітальних ремонтів, – розповідає директор Красногорівської ЗОШ Ольга Кропивка. – На ремонт шкільного приміщення батьківську фінансову допомогу уже фактично не залучаємо. Хоча до підсобних робіт батьків іноді запрошуємо.

Невдовзі при цій ЗОШ працюватиме дошкільна група з 16 дітей, яких переведуть із Красногорівського дитсадка, де нині перевантажений виховний комплекс. Для цього у школі вже обладнали спальну й ігрову кімнати. В липні цього року тут повністю замінено систему опалення, оновлено спортзал, замінено й обладнання їдальні. У шкільних класах – інтерактивні дошки, новенькі парти-столики й стільці. Особливого затишку й комфорту додають живі квіти й малюнки на стінах навчального закладу.

Побували ми і в Балакліївській ЗОШ І–ІІ ступенів, яка з серпня цього року була реорганізована в навчально-виховний комплекс. Нині тут навчаються 48 школярів і 11 діток відвідують дошкільну групу НВК. Також працюють гуртки естетичного напрямку – вокальний, театральний – і спортивна секція з волейболу.

Перед початком навчального року тут теж було проведено ремонт харчоблоку й шкільних санвузлів, встановлено енергозберігаючі вікна та двері, розповіла заступник директора з навчально-виховної роботи Балакліївського НВК Алла Андрощук. У вирішенні будь-яких нагальних питань у роботі НВК допомагає Білоцерківська громада, додала педагог.

Так склалося, що ми приїхали в Бірківський НВК вечірньої пори. Усі школярі розійшлися чи роз’їхалися по домівках (сюди підвозять шкільним автобусом дітей з сіл Колосівка й Писарівщина), але в навчально-виховному комплексі ще відчувався напружений темп робочого дня. Особливого комфорту цьому закладу додають живі квіти. Вони повсюди – у фойє школи і в класних приміщеннях. У відремонтованому теплому та затишному, добре освітленому класі – мультимедійна дошка й новенькі парти-столики для молодших учнів. Ці “робочі місця” мають навіть спеціальні заглиблення для олівців і ручок. Більше того, там стоять в очікуванні дітей чимало підструганих різнокольорових олівчиків…

– У нашому НВК в цьому році замінено на енергоефективні вікна й двері, повністю проведено реконструкцію даху, встановлено бойлер і морозильну камеру, в їдальні встановлено сучасне обладнання із нержавіючої сталі, – розповідає заступник директора Бірківського НВК Надія Мацко. – У вирішенні всіх наших проблем нам допомагає Білоцерківська громада.

Проблеми треба розв’язувати своєчасно

– За 2 роки функціонування громади зміни відбулися практично в усіх напрямках роботи. Це зовсім інший підхід до вирішення тих питань, які виникають у наших людей незалежно від місця проживання й статусу: пенсіонер це, підприємець чи службовець, – зазначив голова Білоцерківської ОТГ Іван Лещенко. – А проблем, як виявилося, дуже багато, починаючи від якогось проржавілого краника, протікання покрівлі, вибитої шибки, необхідності ремонту дороги чи відсутності палива… І вони часто заважають системній роботі. Хоча об’єднана громада загалом утворилася не для “латання дірок”, а для вибудовування стратегічної діяльності на кілька років уперед, об’єднавши інфраструктуру населених пунктів та імплементувавши її в загальну систему стратегії розвитку громади.

Звісно, для успішної роботи ОТГ має бути не тільки відповідна фінансова спроможність, а й належні ресурси для забезпечення виконання наданих повноважень. І тут має значення кадровий потенціал, його можливості й професіоналізм, щоб можна було виконувати обов’язки. Адже за рахунок дотацій і певних грантів далеко не завжди можна вирішувати ті проблеми, які виникатимуть мало не щодня. Білоцерківська реверсна громада щодо цього має певний імунітет і не робить основну ставку на фінанси.

– Коштів ніколи не вистачатиме, скільки б їх не було. Адже від їх наявності й вибудовується план розвитку. Але я можу впевнено сказати, що ми – фінансово спроможна громада. Єдине, чого в нас забагато, – це таких об’єктів інфраструктури, які потребують капітального ремонту або реконструкції. Їх хотілося б зберегти, бо в майбутньому вони будуть необхідні для нашої роботи, – переконаний голова громади. – Загалом наш бюджет значно зріс. І в першу чергу – за рахунок надходження податку на доходи фізичних осіб, який тепер залишається на місцях, тобто надходить у громаду. А ось що не додає стабільності, так це зміна “правил гри” в державі. Ми – реверсна громада, тобто в нас понадпланові кошти (це більше 110 відсотків від рівня забезпечення. – Авт.) вилучаються до Держбюджету. І якщо торік правила вилучення були 50 на 50 (50 відсотків вилучених коштів поверталися в громаду), то зараз держава хоче нам залишати лише 20 відсотків, а 80 – забирати собі. Але ж, щоб нарощувати доходну частину і сплату податків, більш справедливою є формула 50 на 50 процентів. Я, звісно, розумію, що в державі немає коштів, але ж їх можна віднайти за іншими напрямками роботи. Зокрема, як на мене, не треба так “роздувати” чиновницький апарат. Навіть якби його скоротити відсотків на 50, це жодним чином не позначилося б на нашій роботі й рівні життєзабезпечення українців. І навіть навпаки, він би зріс. Стосовно наших працівників, то вони отримують достойну заробітну плату, але тільки ті, хто з повною віддачею працює повний робочий день.

Слід зазначити, що дохідну частину бюджету громади її керівники прогнозують самі. Що ж стосується субвенції (на фінансування медичних закладів, зарплату освітянам), то вона розраховується Держбюджетом. А вже розподіл коштів за різними статтями формується у залежності від доходів.

– Нині ми багато грошей вкладаємо в шкільну освіту, але я вважаю, що тим самим ми інвестуємо в майбутнє, – наголошує Іван Лещенко. – Сума коштів, укладених цього року громадою в розвиток шкіл, зміцнення їхньої матеріальної бази та проведення ремонтних робіт, перевищує державне фінансування на зарплати вчителям і становить понад 8 мільйонів гривень. І це нині чи не найбільша стаття витрат нашої громади. Зрозуміло, доходна частина дає можливість певним чином акумулювати кошти на капітальні видатки, аби створювати ті об’єкти, які нам потрібні. Але ж, скажімо, нове будівництво чи ремонт дороги – це дуже дорогі речі, якщо їх робити за всіма правилами. Якщо ремонт невеликого відрізка дороги в цьому році коштує 5,5 мільйона гривень, то в наступному, з урахуванням корегування, це вже буде 6 або 6,6 мільйона.

Партнери завжди підтримають і допоможуть

На території Білоцерківської ОТГ функціонує 2 бюджетоутворюючих підприємства. Це – ТОВ “Білагро” й ПП “БІАГР”. І вони є партнерами, які надають вагому підтримку громаді. Бо бодай із невеликими повсякденними проблемами є до кого звернутися і бути впевненим – допоможуть.

– Звісно, головне для нас – податки, що їх сплачують ці підприємства. Це значна частина бюджетних надходжень, за рахунок яких ми вибудовуємо роботу громади. Адже якщо до об’єднання власні надходження по наших чотирьох сільських радах складали 5,5 мільйона гривень, то минулоріч по ОТГ – 22 мільйони, а в цьому році вони становитимуть понад 30 мільйонів гривень, – наголосив Іван Лещенко. – Загалом наш бюджет вибудуваний за тими ж канонами, що й у державі. Тобто податок на доходи фізичних осіб – це основний бюджетоутворюючий податок, він становить близько 60 відсотків від усіх надходжень. І це нормально: коли є робочі місця, тоді й бюджет “є правильним”. Якщо ж ми вишукуємо “копійку” від земельних надходжень, це – неправильно. Бо саме земля й має бути ресурсом для створення робочих місць.

Варто зауважити, що в Білоцерківській ОТГ намагаються усі території розбудовувати рівномірно, щоб можна було забезпечувати інфраструктуру будь-якого населеного пункту й таким чином позбутися “перетягування “ковдри” на центральну садибу громади. На думку Івана Лещенка, від об’єднання мають вигравати всі території. Якщо, скажімо, в селі Поділ планується збудувати дитсадок, то в Огирівці відновили освітлення центральної вулиці села. У Бірках замінили стару звичайну покрівлю школи на шатрову, а в Балаклії на базі ЗОШ створили НВК…

Кожен мешканець громади має робити свій внесок у її розвиток

Визначальною складовою успішної розбудови ОТГ, за словами Івана Лещенка, є наявність дружної команди однодумців, людей відповідальних і відданих своїй справі. У Білоцерківській ОТГ така команда однодумців є.

Тут системно працюють над реалізацією питань тепло- й енергозбереження. Громада має відповідний сертифікат як така, що пройшла конкурсний відбір для проведення цілісного моніторингу з енергозбереження. Більше того, нові обсяги робіт, як, наприклад, заміна покрівлі на школах, виконуються уже за сучасними енергозберігаючими технологіями, які затримують проходження тепла назовні. Від цокольного поверху ведеться й утеплення фасадів шкіл з подальшою заміною вікон. Наступний етап – переведення в автоматичний режим роботи обігрівальних котлів. Щоб подача тепла здійснювалася електронним регулюванням – у залежності від погодних факторів і заданих температурних режимів.

Впровадження новітніх технологій, участь у різного роду конкурсах – усе в Білоцерківській ОТГ взято на озброєння. Адже це – додаткові кошти, яких багато не буває. Торік, наприклад, за додаткові кошти в сумі близько 2 мільйонів гривень було придбано шкільний автобус та автомобіль швидкої допомоги. Великі плани складають і на майбутнє. Зокрема це ремонт центрального Білоцерківського будинку культури й бібліотеки. А ще будуватимуть у Білоцерківці фізкультурно-спортивний центр, центр безпеки й центр із надання адміністративних послуг, центр реабілітації і соціального захисту, а в подальшій перспективі – будівництво школи майбутнього, у якій виховуватимуть високоосвічених, успішних юних громадян.

* * *

Наполегливість, цілеспрямованість, послідовність у досягненні поставленої мети – такі риси характеру притаманні голові Білоцерківської об’єднаної територіальної громади Іванові Лещенку. І саме завдяки їм та згуртованим діям команди фахівців-однодумців, які працюють в управлінському апараті ОТГ, а ще підтримці партнерів-виробничників громада досягла хороших результатів роботи.

– Ми повинні усвідомити, що нам потрібно не лише мати повноваження та отримати ресурси. Чи не в першу чергу необхідна відповідальність перед людьми, – неодноразово наголошував Іван Лещенко.

Віриться, що такий підхід до цієї відносно нової справи забезпечить Білоцерківській ОТГ й надалі одне з чільних місць серед найуспішніших громад не тільки в області, а й в Україні. Адже для цього є все необхідне: міцний фундамент, створений місцевими патріотичними керівниками підприємств, які забезпечують роботою понад 700 працівників, і є відповідальний, виважений, досвідчений керівник громади з командою однодумців.

Область:

Полтавська область

Громади:

Білоцерківська сільська об’єднана територіальна громада

Джерело:

«Зоря Полтавщини»

Поділитися новиною:

Читайте також:

07 грудня 2023

У громадах з'являться спеціалісти з безпеки в освітньому середовищі

У громадах з'являться спеціалісти з безпеки в...

У громадах реалізується пілотний проєкт "Спеціаліст із безпеки в освітньому середовищі", метою якого є гарантування...

07 грудня 2023

Як ефективно спланувати відновлення - 5 порад громадам від Олександри Азархіної

Як ефективно спланувати відновлення - 5 порад...

У колонці на "Економічній правді" Олександра Азархіна, заступниця міністра розвитку громад, територій та...

07 грудня 2023

У Сокільницькій громаді відкрили садочок за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

У Сокільницькій громаді відкрили садочок за...

6 грудня у Сокільницькій громаді, що на Львівщині, на вулиці Шептицького, 3а урочисто відкрили та освятили перший...