У чому користь регіональних асоціацій ОТГ – досвід Буковини

Про те, як об'єднані громади Чернівецької області згуртувалися у регіональну асоціацію, і що з цього вийшло

Автор: Дмитро Синяк

Асоціації органів місцевого самоврядування Чернівецької області незабаром виповнюється два роки. Вона включила у себе 11 об’єднаних громад Буковини, і вважається найефективнішим регіональним об’єднанням ОТГ в Україні. З головою Асоціації Григорієм Ванзуряком та виконавчим директором Асоціації Нелею Малько вдалося поговорити під час одного із заходів, який вони організували, запросивши до Глибоцької громади близько тридцяти освітян – директорів шкіл та вчителів з Луганської області.

 

Наскільки існування Асоціації виправдало себе? Чи задоволені ви тим, як працює Асоціація?

Григорій Ванзуряк: На старті реформи ми були подібні до дітей, яких, щоб навчити плавати, кинули у воду. Ми не знали, як правильно дати раду з повноваженнями, які отримали, не вміли правильно взаємодіяти з Кабміном, який вийшов з нами на прямі бюджетні відносини. Ми не знали відповідей на сотні важливих запитань. Тоді ми майже інстинктивно збилися докупи і зрештою зрозуміли, що разом нам набагато легше. Згодом ми знайшли Нелю Малько, яка на той час кілька років працювала начальником управління міжнародного співробітництва та інвестицій Чернівецької ОДА. Вона є фахівцем з проведення тренінгів, а також з підготовки документації для реалізації різноманітних проектів. Зараз пані Неля допомагає громадам реалізовувати ті чи інші їхні ініціативи, шліфує та узагальнює відповідну документацію.

Коли ви зрозуміли, що існування Асоціації є виправданим?

Григорій Ванзуряк: Коли виявилося, що Глибоцька громада, яку я очолюю, одною з перших в Україні подала документи на отримання інфраструктурної субвенції. Інші громади Буковини теж не набагато відстали від Глибоцької ОТГ. У тому, що Чернівецька область не пасла задніх на початках реформи, є велика заслуга Асоціації.

Але ж в Україні існує доволі ефективна Асоціацією об’єднаних громад на чолі з Олександром Корінним.  Ваша організація конкурує з нею?

Неля Малько: У жодному разі! Адже наші завдання є різними. Асоціація об’єднаних громад України має головноюметою відстоювання інтересів ОТГ на рівні центральної влади. А наші інтереси стосуються виключно регіону. Звісно, якщо виникає потреба, і ми скеровуємо до Києва відповідні листи та звернення, але ми свідомі того, що наш голос не надто впливає на політику уряду. Адже ми представляємо лише одну, і до того ж, найменшу, область України. Натомість на рівні області наша Асоціація має чималу вагу. До нас прислуховуються і обласна адміністрація, і обласна рада, й інші державні структури.

Можете навести приклад впливу на органи державної влади?

Неля Малько: Ми не раз зупиняли політичні рішення, пов’язані з коригуванням перспективного плану на шкоду економічним інтересам громад. От, наприклад, незабаром ми матимемо зустріч з головою Чернівецької ОДА, де обговорюватимемо внесення змін до перспективного плану області, з якими ми категорично не погоджуємось. Ці зміни пролобійовані політиками, які хочуть приєднати до існуючої громади піврайону, не зважаючи на те, що після цього приєднання громада стане неспроможною.

Що дає громадам Буковини членство у регіональній Асоціації зараз?

Григорій Ванзуряк: Насамперед можливість бути почутими у Києві. Раніше простий голова селища апріорі не міг потрапити на прийом до віце-прем’єра чи міністра. Якби він, припустимо, самочинно записався на прийом, йому би з району і області виписали так, що він би запам’ятав це надовго. Субординації треба було дотримуватися. А тепер для мене зовсім не складно потрапити до кабінету будь-якого урядовця зі своїми, суто регіональними проблемами. От, наприклад, нещодавно я кілька разів їздив до Києва, щоб у Кабміні таки схвалили оновлений перспективний план Чернівецької області. Згідно з останніми змінами у ньому, до Глибоцької громади має приєднатися Черепковецька сільська рада. Мешканці Черепківців вже давно просять про це.

Неля Малько: Ми починали з навчання, оскільки на початках запровадження реформи громадам бракувало найрізноманітніших знань. Наприклад, ніхто не знав, як оформлювати приєднання сіл та селищ до громади, ніхто не розумів, як працювати з системою PROZORRO. Тренінги – одна з наших сильних сторін.

Яких премудростей ви навчаєте громади тепер, коли всі вже опанували і PROZORRO, і нові форми бухгалтерської звітності?

Неля Малько: Ми не стоїмо на місці. Щойно ми розпочали проект, під який отримали грант ПРООН. Для всіх громад Чернівецької області, навіть для тих, які не є членами нашої асоціації, ми купуємо програмний комплекс «Розумне село». Тільки для членів асоціації він буде повністю безоплатним, а інші громади мають сплатити за нього 25% від вартості. Цей комплекс значно спростить видачу будь-яких довідок. Спершу у ньому будуть створені електронні бази з різноманітних напрямків. Кожна родина, кожне домогосподарство матиме свою сторінку, на якій можна буде побачити всю потрібну інформацію – і щодо житла, і щодо пільг, і щодо пенсійного забезпечення.

Григорій Ванзуряк: «Розумне село» є незамінною програмою для ЦНАПів та інших структур, які видають довідки. Програма дозволяє також створювати будь-які бази даних: земельного кадастру, будівельного кадастру, базу виборців тощо. У ній можна навіть облікувати, наприклад, усіх корів громади. На разі ПРООН виділяє понад 250 тис. грн на закупівлю комплексу для 11-ти громад Чернівецької області. Кожен програмний комплекс коштує єдиноразово 5 тис. грн, також кожна громада має сплачувати за підтримку програми кількасот гривень на рік. На грантові кошти має бути куплено сервер, розроблено хмарні версії баз даних тощо. 

А вчити працювати з програмою теж буде ваша Асоціація?

Неля Малько: Звісно! Причому грант, власне, на навчання вже виділив інший грантодавець – U-LEAD. Залучати грантові кошти – справа непроста. Треба підготувати велику кількість документації, провести чимало зустрічей, презентацій тощо. Ми маємо такий досвід, можна сказати, що це є нашою спеціалізацією.

Скільки коштує членство в Асоціації?

Неля Малько: Оскільки ми активно залучаємо грантові кошти, можемо дозволити собі зменшувати членські внески. Якщо минулоріч максимальний внесок становив 30 тис. грн, то цього року ми зменшили його до 25 тис. грн. Суму членського внеску ми розраховуємо з вартості 2,85 грн за одного мешканця громади. Відповідно, менші громади платять менше.

Розкажіть про найкращі проекти Асоціації.

Неля Малько: Минулоріч ми ініціювали проект, у рамках якого розробили сайти усім громадам. А оскільки це зайняло кілька місяців, і деякі громади самі зробили собі сайти, 4 сайти ми подарували новоствореним ОТГ, які ще не були членами нашої асоціації. Роботу зі створення сайтів для громад ми завжди готові продовжити. Крім цього, зараз ми працюємо над створенням у громадах центрів економічного зростання. За нашим задумом, такі центри мають бути зоною коворкінгу, своєрідним громадським простором. Ми вже подали всі необхідні документи і сподіваємося, що отримаємо під це фінансування від грантодавців. Також ми зараз плануємо серію семінарів для старост, які часто не зовсім розуміють, як тепер мають працювати.

Запрошення делегації з Луганщини – це ваш внесок в об’єднання країни?

Неля Малько: Цей момент теж важливий, але найпершим для нас є обмін досвідом. Ми звикли вчитися одне в одного. Кожні збори членів асоціації ми принципово проводимо не у Чернівцях, а у одній з громад. Ця практика добре зарекомендувала себе, бо дозволила побачити на власні очі, як по-різному розв’язують ті чи інші проблеми у різних громадах.

Чи є ще в Україні регіональні асоціації, подібні до вашої?

Григорій Ванзуряк: Наскільки я знаю, подібні утворення мають 4 області, однак до тамтешніх асоціацій входять різні населені пункти. Ми ж приймаємо виключно об’єднані територіальні громади.

Фото Петра Митранюка

 

Теги:

репортаж стаття

Область:

Чернівецька область

Громади:

Глибоцька селищна об’єднана територіальна громада Глибоцька територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

27 травня 2022

В’ячеслав Негода отримав нагороду імені Єжи Регульського

В’ячеслав Негода отримав нагороду імені Єжи...

Сьогодні у польському місті Лодзь заступнику Міністра розвитку громад та територій України В’ячеславу Негоді вручили...

27 травня 2022

В’ячеслав Негода та Ґжегож Пуда провели зустріч у Варшаві

В’ячеслав Негода та Ґжегож Пуда провели зустріч...

Заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода та Міністр фінансів і регіональної політики Польщі...

27 травня 2022

«Логічно, щоб ми стали членом ЄС», – Олексій Чернишов шведському виданню Dagens Nyheter

«Логічно, щоб ми стали членом ЄС», – Олексій...

Минулого тижня Президент України Володимир Зеленський направив представників України до столиць ЄС напередодні...

27 травня 2022

Оновлено актуальний перелік громад у районах бойових дій, на тимчасово окупованих територіях та тих, що в оточенні

Оновлено актуальний перелік громад у районах...

  Наказом Мінреінтеграції затверджено оновлений перелік, на основі якого внутрішньо переміщеним особам (ВПО)...