Комп’ютерні програми, які полегшують життя громади, - досвід Глибоцької ОТГ

Комп’ютерні програми, які полегшують життя громади, - досвід Глибоцької ОТГ

Як у Глибоцькій громаді Чернівецької області планують роботу та моніторять споживання енергоресурсів за допомогою IT-цікавинок

Автор: Дмитро Синяк

З чого починається день рядового працівника місцевого самоврядування? (Чашка кави не рахується). У Глибоцькій об’єднаній громаді Чернівецької області день починається з входу під власним ім’ям до спеціальної програми під назвою User Site на персональному комп’ютері. Це класична CRM-система (англ. Customer relationship management), яку рік тому запровадив у громаді голова Глибоцької ОТГ Григорій Ванзуряк.

- При Януковичі я мусив піти з влади і працював у провайдерській компанії, – розповідає він – Там, власне, і оцінив усі переваги CRM. Згодом ми були вимушені продати цю компанію, бо на неї шалено тиснули усі можливі контролюючі органи. Але досвід у мене залишився.

Григорій Ванзуряк сідає за комп’ютер і заходить до програми з жовто-блакитним інтерфейсом й гербом України у кутку екрану. Під гербом шикуються розділи: «Доручення голови», «Бухгалтерські завдання», «Телефонний дзвінок»…

- Ось, будь ласка, у розділі «Телефонний дзвінок» є свіже повідомлення, – зазначає голова і зачитує вголос. – «Член громадської ради просить почистити забитий гравієм міст на перетині вулиць Одеської та Київської. При дощах розмиває дорогу на вулиці Київській». Ось тут, дивіться, прізвище відповідального за виконання цього звернення, ось тут термін. Таким чином ми акумулюємо чимало важливої інформації: там хтось повідомляє, що ліхтарі горять удень, там просять встановити лавочки, там повідомляють про прорив труби. Для мене головною перевагою CRM-системи є те, що стежити за роботою селищної ради я можу з будь-якої точки світу. Бо тільки після того, як той чи інший працівник виконав моє доручення, він має право міняти його статус у програмі на «Виконано».

Пан Ванзуряк робить невеличку паузу, а потім голосно додає:

- А того, хто не виконує доручень чи виконує їх невчасно, позбавляють премій.

Кілька жінок за комп’ютерами поруч явно насторожуються.

- Так, ця програма дуже зручна для контролю, але додає роботи канцелярії. Адже кожне паперове звернення, кожен наказ голови треба занести у програму, – раптом заявляє одна з них.

Я не дивуюся, бо мав досвід роботи з CRM: найбільшою проблемою при її запровадженні є подолання небажання колективу «виконувати зайву роботу».

- Після створення об’єднаної громади документообіг збільшився у рази, – веде далі Григорій Ванзуряк. – До нас тепер присилають різноманітні документи не тільки райадміністрація та райрада, але й обласна адміністрація, Кабінет Міністрів, Верховна Рада. І якби не CRM-система, мені було б дуже важко дати раду цьому потоку документів. Також я економлю багато часу – як свого, так і своїх працівників: мені не треба проводити наради, щоб роздавати завдання, а потім контролювати їх – усе відбувається в електронному вигляді й на відстані. Крім цього, система дозволяє мені бачити, хто як працює: хто має забагато виконаних завдань, а хто недостатньо.

 

- І ще ця програма дозволяє стежити за нашою реакцією на звернення громадян, – вставляє інша працівниця селищної ради. – Раніше розкладеш звернення по папках, тих папок набереться з десяток, от ти й забудеш про котресь з них. А тут програма тобі червоним підкреслює, що тобі ще треба зробити.

За CRM-систему з правом встановлення її на необмежену кількість комп’ютерів Глибоцька селищна рада заплатила лише 3 тис. грн. А от іншу програму отримала безоплатно – як член  Асоціації «Енергоефективні міста України».

Григорій Ванзуряк знайомить мене з високим хлопцем, працівником селищної ради.

- Сергій Орос, енергоменеджер, – представляється він.

Сергій пройшов спеціальні курси з енергоменеджменту, організовані U-LEAD. Ці курси були безоплатними, натомість всі учасники зобов’язалися – теж безоплатно – провести у своїх громадах щонайменше п’ять семінарів з енергоефективності. Три з них Сергій вже провів.

- За вимогою Асоціації, у кожному комунальному закладі громади ми призначили відповідального за енерговитрати, – каже Григорій Ванзуряк. – Ця людина щодня обліковує витрати газу, води, тепла і світла, вносячи їх до спеціальної програми. Завдяки цьому ми бачимо, скільки і яких ресурсів споживає громада кожен день. В Асоціації кажуть, що тільки за рахунок моніторингу відбувається економія у 3%. Тобто коли ти слідкуєш за енергоресурсами, ти мимоволі починаєш їх економити – вчасно ремонтуєш труби, виключаєш лампочки, перекриваєш подачу тепла тощо.

Маючи результати моніторингу, можна побачити, де найкраще застосувати енергоефективні технології. Григорій Ванзуряк переконаний, що за рахунок відстеження енерговитрат можна буде точно визначити ефективність вугільних котлів у школах, які дісталися громаді у спадок від району.

Третім електронним помічником Глибоцької громади є програма «Розумне село», яку вона отримала від Асоціації об’єднаних громад Буковини, до якої входить вже протягом двох років. Програму Асоціація купує за рахунок гранту ПРООН на суму близько 250 тис. грн для 11-ти громад Чернівецької області. Кожен програмний комплекс коштує одноразово 5 тис. грн, також кожна громада має сплачувати за підтримку програми кількасот гривень на рік. На грантові кошти планується також придбати сервер, оплатити навчання усіх зацікавлених і розробити хмарні версії баз даних.

- «Розумне село» дає можливість видавати довідки, умовно кажучи двома кліками мишки, – продовжує Григорій Ванзуряк. – Ми вже отримали відповідні ліцензії на цю програму, зараз наші фахівці вчаться працювати з нею. Вона є незамінною для ЦНАПів та інших структур, які видають ті чи інші довідки. «Розумне село» також допоможе нам створити кілька баз даних: земельного кадастру, будівельного кадастру, базу виборців тощо. За допомоги цієї програми можна буде навіть облікувати, наприклад, усіх корів громади. Ця інформація є дуже актуальною для нас зараз, коли ми створюємо у селі Михайлівка сучасний комплекс сироваріння.

Фото Петра Митранюка

Теги:

репортаж стаття

Область:

Чернівецька область

Громади:

Глибоцька територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною: