Як безоплатно гасити пожежі - досвід об'єднаної громади

У Веселівській об'єднаній громаді Запорізької області створили чи не першу в Україні добровільну пожежну частину.

Великий пожежний червоний ЗІЛ повільно в’їжджає у ворота, реве потужним двигуном і обережнопрямує до гаража. Коли мотор змовкає, двоє пожежників у захисних чорно-сірих костюмах та білих касках виходять з кабіни. Ці пожежники незвичайні. Найбільша їхня відмінність від тисяч інших вогнеборців України у тому, що вони гасять пожежі безкоштовно – на добровільних засадах. Коли хлопці знімуть свої роби та каски, то перетворяться на звичайних працівників Державного підприємства «Дослідне господарство «Широке» Веселівського району Запорізької області, що спеціалізується з вирощування олійних сім’яних культур – соняшника, ріпаку, льону, гірчиці тощо.

Один з чоловіків бойової команди ЗІЛа – водій Артем Писанець, другий – головний інженер господарства«Широке» та водночас керівник Добровільної пожежної частини Веселівської ОТГ Олексій Бойко. Цього разу вогнеборці гасили невеличку лісопосадку, у якій розташувалосягосподарство місцевих бджолярів. Врятували і вулики, і посадку.

- Хіба можна ігнорувати волання про допомогу? – задає риторичне запитання Олексій Бойко. – Мені здається, кожна нормальна людина, побачивши, що у сусіда почалася пожежа, робитиме усе можливе, щоб врятувати життя людей та їхнє майно. Крім того, кожен розуміє: якщо не допоможу гасити пожежу на полі сусіда, моє поле теж може зайнятися. У цьому сенсі ми не робимо нічого надзвичайного.

Загалом у Широкому шість добровільних пожежників, і кожен з них має ту чи іншу посаду у дослідному господарстві: завідувача гаражем, водія, механізатора. Працюють вони попарно, заступаючи на добу. Відповідають лише за два села: Широке і Далеке, а також за 7,5 тис га сільськогосподарських полів довкола них.

Ідею створити добровільну пожежну частину привіз зі своїх робочих поїздок до Німеччини, Польщі та Словаччини заступник голови Веселівської ОТГ з питань економічного розвитку та інвестицій Олексій Дяченко (на фото).

- У Європі почесно бути пожежником на добровільних засадах, – розповідає він. – Коли я запитав одного з німецьких вогнеборців, чи не шкода йому власного часу на безоплатне гасіння пожеж, він відповів, що громада платить йому за це сторицею: до нього ставляться з великою повагою. Крім того, боротьба з вогнем – його родинна справа: добровільними пожежниками були також батько та дід цього чоловіка. У нас, на жаль, немає такого ставлення до вогнеборців, але, тим не менше, ми знайшли схему, за якою добровільна пожежна дружина може ефективно працювати і в Україні.

Два роки тому у Державному дослідному господарстві «Широке» трапилася велика пожежа: підприємство зазнало значних збитків. Саме тоді стала очевидною необхідність інвестувати у пожежну безпеку. У «Широкому» давно боролися з вогнем власними силами: за допомогою трьох списаних бензовозів, перероблених на водовозки. Але цієї техніки виявилося замало.

Цього ж року постала Веселівська об’єднана громада, і її голова Петро Кіяшко почав шукати можливості для боротьби з вогнем, який теж допікав його – у прямому і переносному сенсі.

- Влітку це просто якийсь жах: то тут то там загоряється поле, – розповідає Петро Миколайович. – Одні невігласи випалюють стерню, бо, бачите, вона їм заважає ходити.Інші хочуть задарма отримати дрова, і через це підпалюють посадки: вирубувати згорілі дерева згодом їм ніхто не боронитиме. Треті кидають повсюди недопалки цигарок. На весь Веселівський район є лише дві машини. До віддалених сіл вони можуть потрапити за півгодини і більше. А якщо кілька пожеж трапляться одночасно, шанси на порятунок дуже низькі.

Пропозицію створити на базі підприємства добровільну пожежну частину керівництво дослідного господарства «Широке» зустріли з радістю. Приміщення гаражу для частинивідремонтувала громада, старенький 30-річний, проте справний ЗІЛ надіслало Запорізьке обласне управління Державної служби надзвичайних ситуацій, а гроші на забезпечення майбутньої частини усім необхідним виділило Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).

- Німецькі колеги передали нам різноманітного протипожежного обладнання на 600 тис. грн, – продовжує Олексій Дяченко. – Німецькі грантодавці мають також невдовзі передати нам пожежний автомобіль MAN та додаткове устаткування на суму понад 4 млн грн. У перспективі всі добровільні пожежники повинні мати спеціальні пейджери, на які надходитиме інформація про місце загоряння. Отримавши сигнал, така людина має негайно полишити усі свої справи й вирушити туди.

Перш, ніж відправляти сигнал на пейджер, диспетчер має визначити ступінь пожежі. Добровільні пожежники мають право самостійно гасити тільки нескладні загоряння: поля, посадки, смітники. А на серйозних пожежах їхній екіпаж може бути лише допоміжним. Тим не менше, коли дорога кожна секунда, кваліфіковані фахівці на вагу золота. Адже вони знають, як відключити електрику, як правильно організувати добровольців з числа селян тощо.

- Зі створенням добровільної пожежної частини у селі Широкому ми відчули значне полегшення,– зазначає керівник Веселівського районного підрозділу Державної служби надзвичайних ситуацій Олександр Баша.Ми вже не так часто відриваємось на невеличкі пожежі на відкритих територіях, і це дає нам можливість оперативніше реагувати на серйозні виклики. Заснована у червні добровільна частина Широкого у липні загасила 16 пожеж, у серпні – 20, у вересні – 3.

Оцінивши позитивний досвід вогнеборців у Широкому, Петро Кіяшко планує створити подібний підрозділ у ще одному селі Веселівської громади – Малій Михайлівці. Про це вже є домовленості з GIZ, яке має придбатидля нових частин пожежні рукави та захисні костюми. Петро Кіяшкохоче також створити й системупожежного оповіщення, заснувавши спеціальне радіо громади.

На велике завантаження вогнеборці Широкого не нарікають.

- На гасіння пожеж і пов’язані з цим справи я витрачаю близько 10% мого робочого часу, – каже Олексій Бойко. – Отже, на загал мене ця справа не обтяжує. Разом з тим, я розумію, що захищаю від вогню рідне село та його підприємства. І відчуваю, що роблю потрібну людям справу.

Автор: Дмитро Синяк  

Фото Веселівської громади Запорізької області та Олега Баклажова. 

28.09.2017 - 00:44 | Переглядів: 5422
Як безоплатно гасити пожежі - досвід об'єднаної громади

Теги:

безпека стаття безпека практики пожежна

Область:

Запорізька область

Громади:

Веселівська селищна об’єднана територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:
C7adabbc5d8ab9738a83a55d8ac9c8d7

15 жовтня 2019

У Байковецькій ОТГ відкрили сучасний ЦНАП

11 жовтня у Байковецькій об’єднаній територіальній громаді Тернопільської області відкрився сучасний Центр надання...

12d1eda9cae9f431542936e2bbe8629e

11 жовтня 2019

Як заробляє гроші Присиваська ОТГ. Репортаж

Присиваська об’єднана громада Херсонської області винайшла кілька способів збільшення податкових надходжень. Своїм...

04 жовтня 2019

Замість газу та вугілля: у школах Вільшанської...

В сільських школах Вільшанської ОТГ, що на Житомирщині, модернізували шкільні котельні та перевели системи опалювання...