07 грудня 2023
Logo slogan

«Закон по землі потрібно приймати без зволікань», - голови громад (+інфографіка)

Уряд направив на розгляд Парламенту законопроект, який розширює повноваження об’єднаних територіальних громад в сфері земельних відносин. Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління земельними ресурсами в межах території об’єднаних територіальних громад» зареєстровано 18 вересня під номером 7118.

Питання передачі земель за межами населених пунктів у розпорядження громад передбачено концептуальними документами реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Так однойменна Концепція серед принципів створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення виконання органами місцевого самоврядування власних і делегованих повноважень, визначає і принцип «визначення матеріальною основою місцевого самоврядування майна, зокрема землі (…) та надання територіальним громадам права розпоряджатися земельними ресурсами в межах своєї території».

У об’єднаних громадах пояснюють, що надання їм права розпорядження землями за межами населених пунктів дозволить вирішити низку питань, від яких залежить подальший розвиток їх територій.

«Дуже сподіваємося, що Верховна Рада розгляне і прийме цей закон якнайшвидше. Після цього нас чекає ретельна інвентаризація земель. Ми нарешті розберемося, хто, де і скільки орендує землі, на яких умовах, які податки платить. Громада зацікавлена навести порядок у цьому на своїй території. Це ж надходження до місцевого бюджету. Рада громади сама визначає ставку земельного податку, 100% якого залишається в місцевому бюджеті. Очікуємо, що Парламент також дасть нам змогу планувати комплексний просторовий розвиток, внісши зміни до містобудівельного законодавства», - прокоментував голова Іршанської об’єднаної громади Житомирської області Анатолій Рак.

«Ми б давно навели лад з землею, якби нам надали раніше відповідні повноваження. Буде розвиватися громада – буде розвиватися країна. Добре, що нас у цьому питанні підтримують Прем’єр-міністр, Мінрегіон. Такої ж підтримки очікуємо і від Верховної Ради. Важливо, аби кожен, від кого залежить прийняття цього закону, розумів, що це він робить не для голови громади чи урядового керівника, а що це він робить для українського народу, для майбутніх поколінь», - наголосив голова Вікулівської об’єднаної громади Дніпропетровської області Артур Шевцов.

«Часто чуємо заклики різних політиків про необхідність об’єднання зусиль, коли мова йде про розбудову країни.  Так от, час від закликів переходити до дій. Об’єднувати зусилля – це не за руки триматися, а приймати злагоджено потрібні для країни і людей рішення. Закон по землі потрібно приймати без зволікань. Громада буде найкращим господарем землі. Ми втратили рік, за який могли б багато що зробити і навести порядок із землею. Ніяких застережень не може бути, громади не будуть розбазарювати землі, бо ніхто не буде різати курку, яка несе золоті яйця», - зазначила голова Заболотцівської об’єднаної громади Львівської області Марія Дискант.

«Сьогодні всі наші повноваження у земельних питаннях лише у межах забудови населених пунктів. Це суттєво звужує можливості розвитку громади. Не можемо ні в оренду передати земельну ділянку, ні учасникам АТО виділити землю, бо немає звідки. Є не витребувані паї, відумерла спадщина - ми не можемо нічого зробить з цими ділянками землі, бо вона за межами населених пунктів і цим розпоряджається обласне управління Держгеокадастру. Втрачаємо податки до місцевого бюджету. Нам конче потрібно навести лад з відумерлою спадщиною, налагодити співпрацю з орендарями, щоб усе узаконити і тоді кошти будуть надходити до місцевого бюджету. Я прошу всіх народних депутатів підтримати цей законопроект, бо він дуже важливий для об’єднаних громад», - сказав голова Підлозцівської об’єднаної громади Рівненської області Микола Костюкевич.

«Земля для громади – це мега-важливе питання. Чому? На території громади є місцеві інвестори, які працюють і не можуть далі розвивати своє виробництво. Бо для цього їм потрібна земля, якої в громади немає. Навіть якщо знаходимо земельні ділянки, починається тоді колотнеча, бо виявляється, що ці земельні ділянки вже хтось комусь віддав. Так немає бути. Тому Парламент має прислухатися до потреб громад і прийняти закон, який дасть громадам поштовх до розвитку», - прокоментував голова Білоцерківської об’єднаної громади Полтавської області Іван Лещенко.

«Звертаюся до всіх народних депутатів України: перспективи розвитку кожної громади залежить від того рішення, яке ви приймете. Якщо громади зможуть розпоряджатися землями за межами населених пунктів, то зможуть планувати своє майбутнє, зможуть залучати інвестиції, створювати робочі місця. Будь ласка, підтримайте це рішення, ми чекаємо на його дуже давно», - закликав голова Великогаївської об’єднаної громади Тернопільської області Олег Кохман.

Раніше В’ячеслав Негода, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ в контексті розширення повноважень об’єднаних громад у сфері земельних відносин заявив про важливість реалізації принципу повсюдності місцевого самоврядування.

«Питання передачі землі за межами населених пунктів не нове і надважливе. Певний час ми спільно з експертами напрацьовували декілька законопроектів з різними концепціями вирішення питань щодо юрисдикції, розпорядження та поглиблення процесу розмежування земель державної та комунальної власності. Очевидно, що на першому етапі необхідно якнайшвидше закріпити за органами місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад право на прийняття рішень стосовно території, що перебуває за межами населених пунктів – реалізувати принцип повсюдності місцевого самоврядування».

 

На сьогодні в Україні сформовано 614 об’єднаних територіальних громад (у 201 з них перші місцеві вибори відбудуться 29 жовтня 2017 року). Загальна чисельність населення всіх ОТГ складає  5,7 млн людей. Площа цих громад становить 150 тис км2 (24,8% всієї території України). Однак, тільки 30 тис км2 або 20% земель від загальної площі ОТГ знаходяться у їх юрисдикції.

Загалом в Україні на сьогодні 92% всіх земель за межами населених пунктів є у державному розпорядженні і тільки 8% земель є комунальними.

З розширенням повноважень ОТГ у сфері земельних відносин громади отримають реальний ресурс для розвитку своїх територій.  

18.09.2017 - 20:10 | Переглядів: 17080
«Закон по землі потрібно приймати без зволікань», - голови громад (+інфографіка)

Теги:

законодавче забезпечення земля

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

06 грудня 2023

«Муніципальні партнерства, створені на короткотерміновій основі, можуть мати довготривале майбутнє», - Магнус Ліллестрем

«Муніципальні партнерства, створені на...

Муніципальні партнерства можуть створюватися на короткотерміновій основі, але також можуть мати довготривале...

06 грудня 2023

06 грудня 2023

З’явився проєкт постанови Уряду «Про внесення змін до Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки»

З’явився проєкт постанови Уряду «Про внесення...

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України розробило та оприлюднило Проєкт постанови Кабінету...

06 грудня 2023

Надходження до місцевих бюджетів збільшуються, порівняно з 2022 роком», – Денис Улютін

Надходження до місцевих бюджетів збільшуються,...

Навіть в умовах воєнного стану виконання місцевих бюджетів має позитивну динаміку, порівняно з показниками минулого...