Для продовження децентралізації треба негайно прийняти п’ять законопроектів. Два з них вже є у порядку денному 13 липня.
«Ми переходимо екватор формування спроможних громад, і назад шляху вже немає. Але постійно знаходитися у зоні безперервних змін не можна. Реформу треба завершувати, проте у нас залишилося кілька невирішених питань, які блокують можливість подальших змін». Так розпочав свій виступ під час круглого столу «Завершити не можна відкласти. Чи відбудеться справжня децентралізація в Україні?» Перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода.
У лютому цього року парламент ухвалив не повний пакет важливих для децентралізації законів. Головними з них були: законопроект №4772 щодо добровільного приєднання територіальних громад та новий закон про службу у органах місцевого самоврядування, який потім ветував Президент. Крім цього, було врегульовано питання статусу та повноважень старост у населених пунктах і знято правові перешкоди для створення громад навколо міст обласного значення, а також для створення громад, які об’єднали населені пункти різних районів. Проте ухвалені закони – тільки частина кроків, які необхідні для успішного продовження реформи. За словами В’ячеслава Негоди, у порядку денному останнього сесійного тижня VI сесії Верховної Ради є низка законопроектів, які потребують розгляду ще на цій сесії:
Усі ці закони треба негайно прийняти для подальшого руху реформи, а Верховна Рада наступного тижні збирається йти на канікули.
За словами народного депутата Миколи Федорука, цього четверга до порядку денного вже внесено два законопроекти – №4773 і №6466. Причому якщо з прийняттям першого законопроекту проблем не має бути, то прийняття другого цілком залежатиме від позиції кількох партій.
- Частина депутатів висловлюють побоювання щодо можливого поглинання великими містами невеличких містечок, селищ та сіл проти їхньої волі, – сказав Микола Федорук. – Переконувати таких депутатів має громадськість.
Між тим часу залишається дедалі менше. Сам Микола Федорук визнав, що для завершення реформи Україна має тільки рік, бо згодом почнеться підготовка до президентських та парламентських виборів. А серед передвиборчих баталій буде вже не до розгляду питань щодо децентралізації.
Неурядовий експерт з питань децентралізації влади Юрій Ганущак розширив цю думку:
- Суспільство з нетерпінням чекає на появу цих законів, і якщо народні обранці дозрівають до підтримки реформи довше, ніж їхні виборці, вони ризикують втратити електорат. Це, можна сказати, втрата інстинкту політичного самозбереження. Якщо профільне міністерство каже, що це потрібні законопроекти, якщо виборці стверджують, що давно потребують їх, чому депутати відмовляються голосувати? Реформа децентралізації влади приречена на успіх. І долучитися до цього успіху зараз може кожен політик. Разом з тим, завтра усі пам’ятатимуть, хто голосував проти прийняття цих законопроектів та за невключення їх до порядку денного.
- Є тренди, які неможливо зупинити, – резюмував сказане директор Інституту громадянського суспільства, головний експерт Реанімаційного пакету реформ Анатолій Ткачук. – Об’єднання громад – стійкий тред. Я би радив усім політикам не боротися з течією, що міцнішає з кожним місяцем, а влитися у неї.
На думку усіх без винятку учасників круглого столу, до прийняття п’яти законопроектів, що стосуються децентралізації, сесію Верховної Ради закривати не можна.
Відео:
Теги:
В'ячеслав Негода Анатолій Ткачук Юрій Ганущак Микола Федорук
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»
10 січня 2025
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...
В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...
10 січня 2025
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3 млрд грн трансфертів з держбюджету
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3...
У грудні 2024 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 20,8 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 95,5 %...
10 січня 2025
Порядки використання субвенцій в освітній...
Учасники вебінару з національними експертами проєкту DECIDE Сергієм Яцковським та Марією Міщенковою обговорили...
10 січня 2025
Освітній Маркер: Що нового в освіті за грудень
Освітній Маркер: Що нового в освіті за грудень
У новому випуску «Освітнього маркера» від Швейцарсько-українського проєкту DECIDE - найактуальніші освітні новини...