«Я задоволена, що ми стали незалежні від району», - Олена Твердохліб

Княгининівську об’єднану територіальну громаду без зайвого лукавства нині можна назвати однією з найперспективніших на Волині. Найбільша громада в області, з чіткими планами розвитку, динамікою до вдосконалення та з керманичем-жінкою – тут уже пишеться своя історія становлення.

У приймальні голови Княгинівської ОТГ Олени Твердохліб перед кабінетом – людно. Незважаючи на визначені у сільраді дні прийому громадян, зайнятість, спілкуванням з людьми голова ніколи не нехтує. Каже: це найцінніше, що може бути у взаємовідносинах влади та громади. Тому золоте правило Олени Твердохліб – чути людей. Можливо, саме тому на грудневих виборах 2016 року, коли, власне, офіційно створювалася Княгининівська ОТГ, за Олену Олегівну проголосували понад 80 відсотків виборців.

– Кінець року – це завжди затвердження бюджету. ОТГ створилася фактично в цей гарячий період.

– У нас було мало часу на «розкачування». 21 грудня 2016 року вже провели першу сесію. А з 1 січня ОТГ вступила у прямі відносини з держбюджетом. Багато хто не вірив у те, що ми зможемо в такий короткий термін із цим упоратися. Теж, скажу відверто, переживала. Але мені дуже пощастило з депутатами, яких обрали люди. Прийшла ініціативна молода команда, яка працює з величезним ентузіазмом. 25 грудня затвердили бюджет. Звичайно, вже зараз ми бачимо деякі його недоліки, вносимо зміни. Фокусуємося не на тому, скільки є грошей, а на тому, що треба змінити в громаді. Міркуємо над тим, аби знайти можливість виділити кошти на ремонт ФАПів. Їхні приміщення нам передали у подекуди жахливому стані, з убиральнями надворі... Коли в лютому прийшли рахунки за електрику, були шоковані сумами, але довелося платити. Ми створили робочу групу з депутатів, члени якої об’їхали всі комунальні об’єкти, склали список, що за чим робити. Тепер виготовляємо кошторисну документацію, згідно зі списками, які затвердили рішенням ради.

До слова, медичну субвенцію ми поділили так: 60 відсотків – на первинну, а 40 – на вторинну ланки. Шкодую лишень, що відразу не забрали собі «первинку». Не було технічних можливостей. На сьогодні ми її віддали комунальному закладу «Луцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги», а це два мільйони гривень. Як їх освоюють, не завжди можу прослідкувати. Хоча додам, що люди з нашої ОТГ розповідають про те, що тепер частину ліків там справді можна отримати безплатно. Прослідкувати процес витрачання коштів можна тоді, коли чітко бачиш, звідки вони надходять. До слова, як ОТГ ми маємо доступ до реєстру тих громадян, які платять податок, а в нас їх багато – близько 400. За нашими підрахунками, близько 7 мільйонів гривень надійдуть як податок на акциз з тютюну та алкоголю. На основі цих даних ми вже можемо прогнозувати конкретні економічні показники.

– Уже цього року держава чимало «повісила» на місцеві бюджети. Аби викрутитися, часто доводиться іти на скорочення в тій чи тій сфері.

– Ми справді не оминули процесу реформування у сфері освіти. Працюємо над тим, аби об’єднати дошкільні та середні освітні заклади у єдиний навчально-виховний комплекс. Коли для Рокинів така форма роботи вже прийнятна давно, то у Княгининку – це досить болюче питання. Освітня субвенція передбачає лише оплату праці педагогам, а от технічним працівникам – з базової дотації. З наступного року фінансування техперсоналу буде за рахунок місцевого бюджету. Нині у Княгининівській школі сім техпрацівників. На мою думку, вони всі потрібні. Адже навчальний заклад у такому стані, що в ньому потрібно постійно щось лагодити. Але якщо за цей рік нам вдасться відремонтувати школи, то потреба у такій кількості техпрацівників відпаде. До слова, європейські школи мають мийні машини. Коли ми зробимо нормальну підлогу в освітніх закладах, також плануємо придбати таку техніку. Час покаже, скільки і яких посад потрібно. Життя змушує нас рахувати кошти. От маємо одну школу утеплену, в іншій встановлено твердопаливний котел, а у рокинівській – котельня на газу, і на неї витрачаються чималі гроші. Зараз міркуємо, як там утеплити школу та перейти на енергоощадні технології. У навчальних закладах стара проводка, вона небезпечна. Сума для придбання світильників, проводки, різних електропристроїв тільки для НВК в Рокинях становить близько 477 тисяч гривень. Але ці витрати вже через три місяці окупляться. Тому я є прихильником створення НВК, адже тоді директор стане і менеджером, він нестиме відповідальність за кошти, які буде витрачено на заклад. На сьогодні і директор, і завідувачка біжать до сільського голови: дайте нам гроші. Це не означає, що школа залишиться без фінансування з бюджету. Кошти виділятимуть лише на основі кошторисів.

– Ви змінили підходи до організації харчування дітей у школах і фактично перші в області довели: учнівські обіди можуть бути і смачні, і дешеві.

– Після переходу освіти в наше підпорядкування першим було питання: чому дітей харчує підприємець? Наші депутати перевірили, чи справді ціна за порцію відповідає її якості. Вдалися до тестування: депутати та працівники сільради ходили на обіди до шкільної їдальні. У результаті зійшлися на думці, що варто повернутися до колишніх методів організації харчування: у штат шкіл повертаємо кухарів, укладаємо напряму договори з постачальниками. У нас зменшиться ціна за порцію. Раніше її вартість становила 16 гривень, 5 з яких доплачували батьки. Зараз вона коштуватиме 8 гривень 50 копійок. Ми замінили хліб на кондитерські вироби, адже діти їх люблять більше. Звичайно, до деяких страв хліб додаватимемо. Відтепер меню складатиме кухар, а медсестра буде контролювати вміст поживних речовин у їжі. Постачальників продуктів ми визначали через систему Prozorro.

– Чимало діток з Княгининівської ОТГ відвідують дитсадки Луцька, в яких теж не завжди знаходиться місце. Чи передбачено зведення нового дошкільного закладу?

– Щодо садочків, то це велика проблема. 102 дитини зі Зміїнця відвідують луцькі ДНЗ. Будівництво садочка зняло б низку питань, які зараз турбують і наших батьків, і луцьку владу. Ми вже виділили кошти на проектно-кошторисну документацію нового ДНЗ. Зараз ведемо відбір фірм, які будуть визначені на умовах внутрішнього тендеру. Наразі знайшли тимчасовий вихід із ситуації – цього року відремонтуємо дві групи у дитсадку в Рокинях. Таким чином, трохи зменшиться черга малюків і в Рокинях, і у Княгининку. Для зведення нового дитсадка потрібно щонайменше три роки й чималі кошти. Цей об’єкт самі не потягнемо. Тому подамо проект на фінансування з фонду регіонального розвитку, шукатимемо підтримки в облраді (…) Повну версію читати ТУТ

Область:

Волинська область

Громади:

Княгининівська сільська об’єднана територіальна громада

Джерело:

«Волинські новини»

Поділитися новиною:

Читайте також:

23 травня 2022

Війна та регіони України: як змінюється привабливість для підприємців - аналітика

Війна та регіони України: як змінюється...

Центр розвитку інновацій спільно з Офісом з розвитку підприємництва та експорту й національним проєктом із розвитку...

23 травня 2022

Буча. Найбільша руйнація - в серцях і душах людей, - коментарі голови громади

Буча. Найбільша руйнація - в серцях і душах...

Окупант має заплатити за все. І обов'язково заплатить. Тільки ніщо не зможе втамувати душевний біль і відшкодувати...

23 травня 2022

Мінрегіон розпочинає щорічний Всеукраїнський конкурс журналістських робіт

Мінрегіон розпочинає щорічний Всеукраїнський...

  Мінрегіон розпочинає Всеукраїнський конкурс журналістських робіт «Реформування місцевого самоврядування та...

23 травня 2022

Добірка змін у сфері адмінпослуг та інших питань сфери публічного адміністрування за 11-20 травня

Добірка змін у сфері адмінпослуг та інших...

Шведсько-український проект PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» спільно з регіональною мережею...