Завдяки децентралізації до третини українських сіл змогли відремонтувати дитсадки і школи, побудувати нові амбулаторії і навіть встановити вуличне освітлення.
Так, житомирське село Тетерівка, отримавши можливість з початку минулого року залишати більше грошей у своєму бюджеті, реалізувало 13 проектів - від ремонту дитячого садка до відкриття Центру надання адміністративних послуг.
"Диво",— так характеризує децентралізацію в Тетерівці голова місцевої громади Валентина Ільницька. "Місцева влада нарешті отримала повноваження, про які раніше і не мріяла",— пояснює вона.
Фінансова незалежність і поява сильної місцевої влади
Три роки тому, у квітні 2014 року, Кабмін ухвалив концепцію про децентралізацію в адміністративному устрої України. Для початку уряд вирішив створити на базі сільрад громади з кількох сіл або селищ, а в подальшому провести децентралізацію на рівні районів та областей.
З тих пір в Україні з'явилося чотири сотні громад — приблизно третя частина від максимально можливих 1,2–1,5 тис.
Завдяки їм, сукупний бюджет усіх місцевих органів влади у країні зріс від 68,6 млрд грн (станом на кінець 2014‑го) до 146,6 млрд грн у 2016му.
Громади з допомогою держави реалізували понад 1,3 тис. проектів з розвитку інфраструктури. Ще й залучили кошти міжнародних донорів — у цілому на $500 млн.
Успіх ґрунтується на більшій, ніж у традиційних сільських і міських рад, фінансовій незалежності громад. Тепер у місцеві бюджети йде 60% — замість колишнього 0% — податку з фізосіб-підприємців плюс 5% акцизного збору та низка інших відрахувань. Також допомагає і держава — прямими субсидіями: їх сукупний розмір минулого року склав 1,5 млрд грн.
Крім того, громади очолюють, як правило, ініціативні люди з числа місцевих. Вони генерують багато ідей і швидко переходять від слів до справи, точно знаючи, чого не вистачає землякам.
Приклади успіху
Громади вже розгорнули бурхливу діяльність. За даними Міністерства інфраструктури, вони за останній час відкрили більше 40 центрів адмінпослуг і звели 36 нових шкіл.
У Тетерівці також капітально відремонтували дитсадок. Його директор Ірина Щербатюк каже, що до цього діти з Тетерівки та найближчих сіл виховувалися у старій будівлі, збудованій ще у 1926 році. "Стелю підпирали балками, щоб не впала",— згадує директор дитсадка. І теж говорить слово "диво", дивлячись на нинішню красу (…) Повну версію читати ТУТ
Область:
Житомирська областьГромади:
Тетерівська сільська об’єднана територіальна громада Тетерівська територіальна громадаДжерело:
«news.dks»
30 червня 2025
Реформа управління публічними інвестиціями: у Києві відбулась презентація для громад
Реформа управління публічними інвестиціями: у...
У Києві відбулась презентація для представників громад та ОВА Київщини, Житомирщини та Черкащини присвячена реформі...
30 червня 2025
УКФ та UCORD розпочали приймати заявки на конкурс «Згуртованість через культуру»
УКФ та UCORD розпочали приймати заявки на...
Український культурний фонд розпочав приймати заявки на грантовий конкурс «Згуртованість через культуру». Кінцевий...
28 червня 2025
У Дніпрі обговорили реформу управління публічними інвестиціями
У Дніпрі обговорили реформу управління...
27 червня у Дніпрі відбувся регіональний захід, присвячений впровадженню реформи управління публічними інвестиціями...
28 червня 2025
«Запитання-відповіді: реформа старшої профільної школи, формування мережі ЗЗСО - запис вебінару
«Запитання-відповіді: реформа старшої...
Швейцарсько-український проєкт DECIDE провів вебінар на тему: «Запитання-відповіді: реформа старшої профільної школи,...