Для повного запуску нової системи охорони здоров’я потрібно 3 роки, – МОЗ

Якщо найближчим часом буде прийнято пакет законопроектів, необхідних для реформи охорони здоров’я, через три роки вся система перейде на нову систему роботи. Про це повідомив Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров’я України, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. «Ми готові до того, щоб у середині року почати це [на первинній ланці] у разі прийняття цього пакету законів. У 2018-2019 роках лікарні, діагностичні центри та інші заклади вторинного і третинного рівнів також переходять на договори із Національною службою здоров’я і приєднуються до системи. Отже, три роки необхідно для повного розгортання системи»,  – пояснив він.

Цей пакет законопроектів важливо прийняти найближчим часом, інакше реальний початок реформи може відстрочитися аж до 2021-2022 років. «Якщо ми цього не робимо у цьому році, ми змушені будемо повертатися до цієї розмови наступного року, а потім намагаємося запровадити усі ці речі у виборні роки – 2019 і 2020, коли, як ми усі прекрасно розуміємо, ніхто не буде займатися реформою охорони здоров’я», – зауважив Павло Ковтонюк.

Що передбачає ключовий законопроект?

Ключовий законопроект – проект закону «Про державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг та лікарських засобів» – чітко фіксує державні гарантії щодо медичних послуг і механізму реалізації цих фінансових гарантій. Основна мета змін – гарантувати громадянам пакет послуг, які вони можуть отримати безкоштовно, підвищити якість послуг і ефективність використання коштів, які виділяються із державного бюджету на охорону здоров’я.

Законопроект передбачає, по-перше, запровадження реального гарантованого пакету медичних послуг. Гарантований пакет медичних послуг буде універсальним, тобто, однаковим для усіх громадян незалежно від статків. «Він буде визначеним і відкритим: люди повинні знати кожного року, на що вони матимуть право у наступному році, заплативши за це зі своїх податків», – зазначив Павло Ковтонюк. По-друге, запроваджується персоніфікована виплата коштів із бюджету: кошти мають іти за конкретним пацієнтом за конкретну послугу за встановленим тарифом. По-третє, це стандартизація медичних послуг шляхом визнання міжнародних протоколів.

Що буде безкоштовним і що – платним?

Гарантований пакет складатиметься із «червоного», «зеленого» та «синього» списків. За послуги із «червоного» списку, такі як неекстренні стоматологічні послуги, звернення до лікаря без направлення, ліки, які не передбачені протоколом, естетична медицина – пацієнти сплачуватимуть самостійно. До «зеленого списку» увійдуть послуги, які повністю покриваються за рахунок держави: невідкладна допомога, послуги первинної допомоги і паліативна допомога. До «синього списку» увійдуть неекстренні, планові медичні послуги, які частково оплачуватиме держава, за встановленим тарифом покриття, частково – пацієнти, за тарифом співоплати. «Ці тарифи будуть єдиними для приватних і державних закладів […], визначені наперед, відомі для всіх громадян і можуть бути сплачені до будь-якої лікарні у системі охорони здоров’я абсолютно легально. І вони будуть набагато меншими ніж те, що ми сьогодні платимо у кишеню лікареві або у вигляді так званого благодійного внеску», – зазначив Павло Ковтонюк.

Громадяни зможуть економити на медичних послугах, які не входять до «зеленого списку», скориставшись приватним медичним страхуванням. За словами Павла Ковтонюка, ринок для нього зараз стає більшим, тому ціни мають стати істотно нижчими. Для соціально незахищених верств передбачаються програми додаткової адресної допомоги. Перша така програма запланована вже зараз для ветеранів АТО: їм повністю покриватимуть лікування контузій, поранень і каліцтв, отриманих у зоні бойових дій, та повністю покриватимуть усі послуги для тих, хто внаслідок поранень отримав інвалідність.

Хто контролюватиме процес?

Оператором гарантованого пакету медичних послуг буде Національна служба здоров’я України, створена за зразком аналогічних служб Норвегії, Італії, Великобританії та інших країн. «Ця інституція оплачує медичні послуги за договором, згідно з гарантованим пакетом медичної допомоги. Вона оплачує їх закладам будь-якої форми власності, які обирає громадянин, а не тільки державним: йдеться також про приватні медичні заклади і про відомчі, якщо вони укладають договори із Національною службою здоров’я», – пояснив заступник міністра. Обсяг допомоги, тарифи покриття і тарифи співоплати за кожну послугу будуть відомі наперед; розрахунки будуть повністю безготівковими, щоб зняти корупційні ризики. «Тобто, ти не думаєш про гроші, і лікар не думає про гроші – про гроші думає менеджер цієї лікарні, який укладає договір із Національною службою здоров’я і приватними страховими компаніями, або отримує кошти за окремі категорії пацієнтів за окремими програмами», – додав Павло Ковтонюк.

Гарантований пакет медичних послуг, перелік послуг для кожного списку і тарифи визначатимуть на кожен наступний рік 15 вересня попереднього року, зважаючи на пріоритети (суспільна значущість, поширеність, рівень смертності від певних захворювань) і доступні ресурси бюджету. У цьому процесі братимуть участь Міністерство охорони здоров’я, Національна служба здоров’я та Кабмін. Перший повний гарантований пакет буде розрахований 15 вересня 2018 року – коли система буде готова до запуску у повному обсязі.

20.03.2017 - 12:09 | Переглядів: 14440
Для повного запуску нової системи охорони здоров’я потрібно 3 роки, – МОЗ

Відео:

Теги:

медицина Павло Ковтонюк медицина медицина

Джерело:

Український кризовий медіа-центр

Поділитися новиною:

Читайте також:

30 вересня 2022

Робота з посадовими інструкціями посадових осіб місцевого самоврядування - рекомендовані форми від НАДС

Робота з посадовими інструкціями посадових осіб...

Національне агентство України з питань державної служби підготувало рекомендовані форми посадових інструкцій...

30 вересня 2022

Оптимізація шкільної мережі в громаді: досвід країн Європейського Союзу

Оптимізація шкільної мережі в громаді: досвід...

В Україні реформа місцевого самоврядування, що розпочалась у 2014 році, суттєво вплинула на розподіл обов’язків...

30 вересня 2022

Громади Волині розвивають просторове планування спільно з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА»

Громади Волині розвивають просторове планування...

У Ківерцівській, Любешівській і Шацькій громадах Волинської області відбулися засідання робочих груп з розроблення...

30 вересня 2022

Грантова програма Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» - розпочався прийом заявок

Грантова програма Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» -...

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» оголошує річний програмний запит для отримання концепцій грантових проєктів, а потім повних...