Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізації) було прийнято три роки тому. Журнал "Фокус" запитав у Віце-прем’єр-міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадія Зубка, чи відповідає вона сьогоднішнім реаліям?
«Концепція – це не чітка формула. Та й реформа непроста, так що коректив багато. Ніколи в історії України ще не передавалися в такому обсязі на місця ресурси, повноваження, і найголовніше, – гроші. Три роки тому 70% податків йшло до центру, а потім розподілялося між регіонами, звичайно ж, не без корупційної складової. Раніше сільському або міському голові потрібно було чекати на прийняття бюджету країни, щоб подивитися, на які кошти він може розраховувати, а потім йому доводилося бігати по всіляких коридорах і вибивати гроші – на дороги, на додаткову підтримку освіти та охорони здоров'я, на соціальний захист. Зараз 65% податків залишається на місцях, частка місцевих бюджетів у головному фінансовому документі країни становить 50%, а власні надходження громад за три роки зросли удвічі», – сказав Геннадій Зубко.
За його словами, перш за все зростання доходів відбулося за рахунок зменшення тіньового сектора: «Ось, наприклад, акцизний збір місцеве самоврядування раніше не цікавив. Єдине питання, яке їх хвилювало при відкритті МАФу або магазину, – яку вигоду можна отримати від цього. А скільки пляшок горілки продає в цьому МАФі підприємець, було вже неважливо».
Зараз, коли акцизний збір наповнює бюджети громад, місцева влада зацікавлена вже не в особистих дивідендах, а у збільшенні числа робочих місць, а також у зростанні продажів підакцизної продукції.
Другим фактором зростання доходів громад, за словами Геннадія Зубка, став елементарний переоблік нерухомості. Виявилося, що безліч земельних ділянок використовується безкоштовно, навіть без будь-яких договорів.
«Той, хто використовує їх, багато років тому заплатив хабар якомусь чиновнику, і все. Зараз місцеве самоврядування зацікавлене в укладанні орендних договорів та стягнення орендної плати», - пояснив він.
Повний текст інтерв'ю читайте в свіжому номері журналу Фокус і на сайті Focus.ua.
Теги:
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»
12 лютого 2025
Проєкт «Пліч-о-Пліч» – рятівне коло громади....
Начальник Борівської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області Олександр Тертишний...
12 лютого 2025
Вакансія! Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія! Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
12 лютого 2025
Пирятинська громада завдяки проєкту ЄС зміцнила свою стійкість та спроможність
Пирятинська громада завдяки проєкту ЄС зміцнила...
30 січня 2025 року в Українському кризовому медіа центрі команда проєкту Європейського Союзу «Розбудова ланцюжків...
12 лютого 2025
Центри життєстійкості – це можливість для релокованих громад підтримати своїх жителів
Центри життєстійкості – це можливість для...
Через війну понад 4,6 млн українців та українок були змушені покинути рідні міста та села. Разом із жителями...