Олександр Вельбівець: «Не себе бачити в реформі, а людей, для яких вона проводиться і які прагнуть змін»
Для представників обласної та районних рад в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» проведено одноденну фахову майстерню на тему: «Особливості формування територіальних громад області в умовах децентралізації».
Як повідомив на початку роботи координатор проекту Олександр Даниленко, заняття передбачає дві лекції та дискусії із запропонованої тематики, запитання і відповіді.
Участь у роботі фахової майстерні взяв також голова обласної ради Олександр Вельбівець. Звертаючись до присутніх з вітальним словом, Олександр Іванович зазначив, що перший досвід створення і роботи об’єднаних територіальних громад на Черкащині, незважаючи на певні упущення і недоліки, зачасти суб’єктивного характеру, має позитивний результат. Тобто, не все так погано, як дехто хоче це подати.
«Але потрібно врахувати, що об’єднання заради об’єднання ні до чого не призводить. Бо, найперше, в основі об’єднання будь-яких громад має бути економічна складова. Не особисте бачення сільського голови, не особисте бачення керівника товариства чи фермера, народного депутата України або авторитетного громадського активіста, а економічне підґрунтя, тоді об’єднання і подальший розвиток ОТГ принесе людям те, чого вони очікують від реформ», – підкреслив голова обласної ради та додав, що треба не себе бачити в реформі, а людей, для яких проводяться реформи, суспільство в цілому, яке прагне змін.
– Ми часто шукаємо винних і на місцях, і в уряді, але не бачимо свою роль: що ми як посадовці робимо або навпаки, не робимо, щоб реформи ішли успішно, – наголосив Олександр Вельбівець та продовжив, що в ході вивчення перспектив створення ОТГ в області 99 відсотків органів місцевого самоврядування вважають, що вони є самодостатніми і не бажають ніяких змін. Тоді варто нагадати таким керівникам, чого люди вийшли на Майдан, за що вони борються сьогодні на сході України.
Насправді, бюджетна децентралізація дозволила отримати місцевим бюджетам доходів у два, три рази, а іноді й більше, коштів. Це добре. Але якщо є ресурс, то зросте відповідне навантаження. Тобто, утримання шкіл, дитсадків, інших соціальних об’єктів буде справою органів місцевого самоврядування. Вже сьогодні ті територіальні громади, що не зволікали з об’єднанням, отримують допомогу держави на різні проекти, зокрема, Державного фонду регіонального розвитку, який для вирішення місцевих проблем надає пріоритетну перевагу ОТГ. Інші, що і нині перебувають в очікуванні, сподіваються, що це за них зробить хтось інший, прийде месія і настане процвітання. В історії України таке вже було, але дальше обіцянок , як ми знаємо, справи не пішли.
Олександр Вельбівець зупинився і на низці інших проблем, які, можливо, для декого є також певною пересторогою до об’єднання, наприклад, сфера майнового врегулювання, визначення розподілу повноважень та механізму їх передачі тощо.
Далі, як і передбачалося програмою, слухачі заслухали питання про досвід децентралізації, стан та перспективи об’єднання громад в Київській області, а в ході другої частини своєї роботи розглянули питання щодо нормативно-правового забезпечення реформи органів місцевого самоврядування та децентралізації.
Лекції з обох питань читав заступник начальника управління регіональної політики та адміністративної реформи, завідуючий відділом аналізу розвитку територій департаменту забезпечення взаємодії з Верховною Радою України та регіонами Ярослав Бережницький. Свій виступ він супроводжував демонстрацією слайдів на зазначену тематику.
На завершення занять фахової майстерні відбувся обмін думками, слухачі отримали відповіді на запитання,
Поділитися новиною:
06 грудня 2023
12 грудня - експертне обговорення «Відновлення...
12 грудня о 14:00 у пресцентрі Українського кризового медіа-центру відбудеться експертне обговорення на тему...
06 грудня 2023
З’явився проєкт постанови Уряду «Про внесення...
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України розробило та оприлюднило Проєкт постанови Кабінету...
06 грудня 2023
Надходження до місцевих бюджетів збільшуються, порівняно з 2022 роком», – Денис Улютін
Надходження до місцевих бюджетів збільшуються,...
Навіть в умовах воєнного стану виконання місцевих бюджетів має позитивну динаміку, порівняно з показниками минулого...
06 грудня 2023
Спроможні громади – основа ефективного відновлення України, - Олександр Кубраков
Спроможні громади – основа ефективного...
У Бучі пройшов форум «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція». У центрі обговорення – перспективи реформування...