У Запоріжжі Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва за інформаційної підтримки національного порталу “Український інтерес” провів круглий стіл щодо стану децентралізації в Запорізькій області. Захід, у якому взяли участь представники місцевого самоврядування області та голови об’єднаних територіальних громад, відбувся у Запорізькому медіа-центрі.
Олексій Сидорчук, політичний аналітик Фонду, окреслив коло проблем, з якими стикаються громади під час об’єднання. За його словами, основний камінь спотикання на шляху до реформи – те, що “багаті не хочуть об’єднуватися з бідними”. Тобто громади, котрі мають джерела наповнення своїх бюджетів, вкрай неохоче йдуть на об’єднання з тими населеними пунктами, котрі таких джерел не мають. Серед основних викликів на шляху впровадження реформи експерт називає і нестачу кваліфікованих управлінських кадрів у новостворених об’єднаних територіальних громадах, й недосконалу законодавчу базу, яка регулює об’єднання громад, й опір з боку нинішньої районної влади, котра не хоче втрачати повноважень та ресурсів.
Проблемою є й бажання голів нових ОТГ довести свою ефективність. Через це більшість проектів розвитку громад короткострокові й спрямовані на використання коштів (ремонт приміщень, доріг тощо), а не на їх заробляння (відсутність довгострокових інвестиційних проектів). Відіграє свою негативну роль і небажання значної частини українців йти до органів влади і брати активну участь в управлінні.
Для більшості населення об’єднання не є пріоритетним, бо люди прагнуть спочатку вирішити свої проблеми, підтримав Олексія колега, аналітик Фонду “Демініціативи” Андрій Сухарина. Для українців важливішими є якість життя, рівень цін, завершення війни, стан медицини. “Це тому, що більшість наших співгромадян не розуміє наслідків децентралізації, їм ніхто не пояснив, яким чином цей процес вплине на їхнє повсякденне життя, на те ж медичне обслуговування у селі, наприклад”, – пояснив експерт.
Взагалі, експерти Фонду називають проблему недокомунікації однією з ключових. Комунікація влади і простих людей практично відсутня, урядовці просто не звертають уваги на потребу доступно і чітко роз’яснити людям те, що роблять. В країні, фактично, існують дві паралельні реальності: реальність влади, де все добре і всі проблеми уряд успішно вирішує; і реальність ЗМІ, де все погано і навколо лише смерть і розруха. Люди, звичайно, повірять пресі, і це несе велику загрозу, попереджають аналітики.
“Будь-яка реформа, хай би якою вона була вдалою та успішною, може бути легко відкочена назад, якщо немає довіри населення. Якщо ми визнаємо децентралізацію успішною, то повинні говорити це не собі, а доносити людям”, – наголосив Андрій Сухарина.
До обговорення приєднались представники місцевого самоврядування Запорізької області.
Так, голова постійної комісії з питань самоврядування Запорізької обласної ради Дмитро Майстро зазначив, що більшість людей, котрі проживають у об’єднаних територіальних громадах, сприймають це об’єднання позитивно.Повну версію читати ТУТ
30 червня 2025
Реформа управління публічними інвестиціями: у Києві відбулась презентація для громад
Реформа управління публічними інвестиціями: у...
У Києві відбулась презентація для представників громад та ОВА Київщини, Житомирщини та Черкащини присвячена реформі...
30 червня 2025
УКФ та UCORD розпочали приймати заявки на конкурс «Згуртованість через культуру»
УКФ та UCORD розпочали приймати заявки на...
Український культурний фонд розпочав приймати заявки на грантовий конкурс «Згуртованість через культуру». Кінцевий...
28 червня 2025
У Дніпрі обговорили реформу управління публічними інвестиціями
У Дніпрі обговорили реформу управління...
27 червня у Дніпрі відбувся регіональний захід, присвячений впровадженню реформи управління публічними інвестиціями...
28 червня 2025
«Запитання-відповіді: реформа старшої профільної школи, формування мережі ЗЗСО - запис вебінару
«Запитання-відповіді: реформа старшої...
Швейцарсько-український проєкт DECIDE провів вебінар на тему: «Запитання-відповіді: реформа старшої профільної школи,...