Якщо ми хочемо, щоб влада була ефективною, щоб місцева демократія була максимально розвинена, у нас є лише один шлях – передати максимальну кількість повноважень, які є сьогодні у міністерств та територіальних підрозділів центральної влади, на найближчий до людей рівень – рівень територіальних громад, під їхню відповідальність, наділивши при цьому відповідними ресурсами.
Про це сказав заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода під час вебінару «Децентралізація. Перші підсумки та завдання на найближчу перспективу», організованого Асоціацією міст України (Проект «Діалог»), Радою з міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) та програмою «Бібліоміст».
«Але при цьому громади, яким передаються повноваження, ресурси і відповідальність, мають бути здатними усе це ефективно використати. А чи можуть з цим впоратися громади, де мешкає близько ста людей? Чи можуть вони надавати послуги з освіти, охорони здоровся, відповідати за безпеку, розвиток території і так далі? Звичайно, ні. Маленьке авто, завантажене декількома тонами багажу, їхати не зможе. Така ж ситуація і з невеликою громадою. Вона просто не потягне цих повноважень, бо на це в неї немає головного – людей», - зазначив В’ячеслав Негода.
Саме тому, за його словами, і постало питання об’єднання. «Не зовсім правильно говорити, що метою реформи є укрупнення, зменшення апарату місцевих чиновників, чи ще щось. Насамперед, маємо на меті створити по усій, без винятків, країні комфортні для людей і спроможні до розвитку території, що, на жаль, неможливо без об’єднання більшості існуючих громад», - сказав заступник Міністра.
У свою чергу, виконавчий директор Асоціації міст України Мирослав Пітцик наголосив, що фактично через об’єднання держава повертає повноваження і ресурси від державних адміністрацій в громади.
«Ось, до прикладу, хто сьогодні землями розпоряджається, сільська рада? Ні. Районні адміністрації. Бюджет, освіта, охорона здоров’я – все через райадміністрації. Тепер, коли ми створимо спроможні громади, ці повноваження перейдуть до них. В кожній громаді буде створено центри з надання адмінпослуг, таким чином послуги наближаємо до людей», - сказав Мирослав Пітцик.
Він також повідомив, що, за даними соціологічного дослідження, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи», 80% політично активного населення України прагнуть проведення в країні децентралізації повноважень.
«Нещодавно спілкувався з головою Івано-Франківської обласної ради, він підтвердив, що 82% населення області чекають децентралізації. Цифри співпадають», - сказав Мирослав Пітцик.
Як повідомлялося, вже близько 1000 територіальних громад прийняли рішення про об’єднання.
Відео:
Приєднані зображення:
Теги:
В'ячеслав Негода створення спроможних громад АМУ
Джерело:
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
16 грудня 2025
Конгрес вітає оновлення Концепції реформи децентралізації в Україні
Конгрес вітає оновлення Концепції реформи...
«Конгрес вітає нову постанову Уряду України щодо оновлення Концепції реформи децентралізації. Це важливий крок...
16 грудня 2025
Cities4Cities та Асоціація сіті-менеджерів Румунії уклали меморандум про співпрацю
Cities4Cities та Асоціація сіті-менеджерів...
Під час міжнародної конференції Rebuilding Ukraine: Security, Opportunities, Investment, що відбулася 11–12...
16 грудня 2025
Педагог виконує кілька «професійних ролей» одночасно? Роз’яснюємо правила атестації для кожної з них
Педагог виконує кілька «професійних ролей»...
Автор: Сергій Яцковський, національний експерт Швейцарсько-українського проєкту...
16 грудня 2025
Уряд ухвалив рішення про розподіл 1,56 млрд грн...
Кабінет Міністрів України затвердив розподіл додаткової дотації для місцевих бюджетів на деокупованих, прифронтових...