У Зінькові дискутували про створення об’єднаної громади: до обговорення долучилися представники ОТГ області

Про об’єднання громад у Зіньківському районі, перебіг реформи децентралізації та успіхи уже створених ОТГ Полтавщини, говорили минулої п’ятниці під час зустрічі в Зінькові. Актуальна тема зібрала разом голів та секретарів сільських рад, громадських активістів, керівників відділів та управлінь РДА й міськради, небайдужих громадян. Загалом, близько 70 осіб. Серед них – консультанти Полтавського регіонального відділення АМУ, голова Білоцерківської об’єднаної громади Іван Лещенко, перший заступник голови Шишацької ОТГ Федір Дерій. Про це повідомляють у Полтавському регіональному відділені Асоціації міст України.

Згідно перспективного плану формування спроможних територіальних громад Полтавської області, на Зіньківщині передбачено утворення двох ОТГ: Зіньківської та Опішнянської. Позицію Зінькова озвучив секретар міської ради Володимир Чикало:

– Однозначно ми підтримуємо той стратегічний напрямок, який обрала наша держава. Зіньківська міська рада переконана, що децентралізацію треба звершувати якомога швидшими темпами. Позиція міської ради була визначена в рішенні 9 сесії, що відбулася 16 червня: ми звернулися до п’яти суміжних територіально сільських рад з ініціативою створити об’єднану громаду. Три сільські ради надіслали негативну відповідь, ще від двох – чекаємо рішення. Наприклад, у Шилівській сільській раді відмову обґрунтували недосконалістю законодавства і самодостатністю сільради. Слово «самодостатня» прозвучало і в листах від двох інших рад.

Ірина Дудка, консультант з організаційних питань, підготувала для присутніх презентацію про об’єднані територіальні громади Полтавщини. Зокрема розповіла про джерела формування фінансових ресурсів місцевих бюджетів. 

– В області дванадцять обְ’єднаних громад живуть за новими бюджетними правилами, три з них мають реверсну дотацію, тобто в них доходи ПДФО більші за середні по Україні, тому в цих громадах іде вилучення частини коштів державою. До таких належать Шишацька, Глобинська і Білоцерківська об’єднані територіальні громади, – говорить Ірина Дудка. – Інші три  – Омельницка, Піщанська та Покровсько-Багачанська, мають нульову дотацію, і ще шість мають дотацію із державного бюджету, але вона дуже незначна.

Також Ірина Анатоліївна порівняла, як змінилися доходи громад до об’єднання і після, акцентувала увагу на фінансовій підтримці громад з державного фонду регіонального розвитку та за рахунок субвенції на розвиток інфраструктури. Нагадаємо, цього року Полтавщина отримала 57 мільйонів гривень на розвиток інфраструктури ОТГ. При розподілі коштів враховувалася площа та кількість населення в громаді.

Про те, як змінилося життя в населених пунктах після об’єднання, які труднощі доводиться долати та які переваги отримали, представникам потенційної Зіньківської ОТГ розповіли голова Білоцерківської об’єднаної громади Іван Лещенко та перший заступник голови Шишацької ОТГ Федір Дерій. 

У першу чергу Іван Васильович розвінчав міф про те, що децентралізація – це шлях до занепаду села.
– Села вимруть тоді, коли не буде нормального системного підходу до їхнього розвитку, – переконаний голова. –Субвенцію, яку надала держава, у Білоцерківський ОТГ не сконцентрували в центрі, хоча необхідність така виникала, ми розподілили її на навчальні та клубні заклади, які знаходяться в інших населених пунктах громади ( у Білоцерківській ОТГ 5 навчальних закладів).
Нині у Білоцерківці вибудовують стратегію розвитку громади. Варто також зазначити, що річний бюджет Білоцерківської ОТГ був затверджений у розмірі 18 мільйонів, втім уже зараз він перевиконаний і зріс до 28 мільйонів гривень. 

Про Шишацьку об’єднану територіальну громаду розповів Федір Дерій. 

– Наша громада об’єднала 11 сільських і 1 селищну раду – це 75% території району, 62 населених пункти. Сумарний бюджет сільських рад у 2014 році складав близько 38-40 мільйонів гривень, зараз наш бюджет – 111 мільйонів гривень, – говорить Федір Дерій.

Нині у селах Шишацької об’єднаної територіальної громади з допомогою інвесторів капітально ремонтують ФАПи. Примітно, що всі будівлі ремонтують по одному зразку:  кольори, дах тощо. Зараз в громаді вже мають 5 капітально відбудованих ФАПів. У найближчому майбутньому запланували завершити ремонт Центру ПМСД, на котрий  виділили 6,5 млн грн. 
– Сподіваємося, що після того, як ми приведемо до європейських норм медзаклади департамент охорони здоров’я забезпечать їх, за рахунок коштів світового банку, медичним обладнанням для попередження захворювань серцево-судинної системи, – зазначив Федір Дерій.
Практикам поставили чимало запитань. Зокрема людей цікавило, скільки шкіл і дитячих садочків у громадах, чи вистачає коштів на їхнє утримання, як співпрацюють ОТГ з пенсійним фондом, за рахунок яких доходів відбулося зростання бюджету, кількість орної землі тощо.

Область:

Полтавська область

Джерело:

«Коло»

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

26 січня 2021

НАДС розпочинає серію онлайн-заходів для посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад

НАДС розпочинає серію онлайн-заходів для...

НАДС спільно з Мінрегіоном та Програмою Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» в...

26 січня 2021

Анонс! 2 лютого - вебінар «Інформування та залучення населення в роботу публічних інституцій на прикладі ЦНАП»

Анонс! 2 лютого - вебінар «Інформування та...

Запрошуємо на вебінар «Інформування та залучення населення в роботу публічних інституцій на прикладі ЦНАП»,...

26 січня 2021

Як організувати кіноклуб навіть у найменшій громаді - онлайн-курс

Як організувати кіноклуб навіть у найменшій...

Учителі та викладачі, бібліотекарі та менеджери культурних організацій, громадські активісти та...

26 січня 2021

Під час реорганізації райдержадміністрацій ЦНАП продовжують функціонувати - Мінцифра

Під час реорганізації райдержадміністрацій ЦНАП...

З 2020 року розпочався процес реорганізації районних державних адміністрацій (РДА). Водночас Центри надання...

26 січня 2021

28 січня - вебінар про передачу майнових комплексів закладів освіти громадам

28 січня - вебінар про передачу майнових...

28 січня 2021 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”...