Реформа місцевого самоврядування та децентралізація владних повноважень, зокрема бюджетних, піднімає об’єднані територіальні громади та в цілому області України на вищий щабель соціального та економічного розвитку. Про це йшла мова в програмі «Територія» Громадського радіо за участі голови Тернопільської обласної державної адміністрації Степана Барни.
«Ми констатуємо, що виконання місцевих бюджетів показує позитивну тенденцію — перевиконання бюджетів у нас складає майже 300 млн грн. З них 160 млн — це всі населенні пункти, за винятком Тернополя (…) Окрім того, що ми отримали державну субвенцію на підтримку територіальних громад — 141 млн грн, ми ще й отримали додаткові кошти за рахунок Фонду регіонального розвитку - майже 93 млн грн. та з Соціально-економічного фонду - майже 38 млн грн. Це величезний обсяг ресурсів, які будуть вкладатися у села і містечка Тернопільської області (...) Загальний обсяг суми — 600 млн грн є настільки великим, що створив передумови того, що в Тернопільській області цього року буде реалізовано не менше 350 проектів за рахунок коштів децентралізації», - поінформував Степан Барна.
«Найбідніша з точки зору перспективного плану і можливостей об’єднана громада Тернопільської області — Колодненська, яка об’єднала лише п’ять сіл, перевиконує бюджет на 160%. Також за рахунок державної субвенції на підтримку об’єднаних громад ця громада здійснює ремонт доріг, ремонт адміністративного корпусу, будинку культури, п’ять кілометрів освітлення вулиць. В якому селі України таке може робитися зі старту? (…) Шумська територіальна громада, яка об’єднала 22 села, отримала субвенцію 16 мільйонів гривень. Для порівняння на Фонд регіонального розвитку Тернопільської області в 2014 році виділено було 12,5 млн гривень (…) В Требовлянському районі об’єдналися чотири територіальні громади, які отримали державну субвенцію в розмірі30 млн грн. Хто може уявити ситуацію, що в район приходять такі суми?», - сказав голова Тернопільської ОДА.
За його словами, Тернопільська область достатньо складна з точки зору своїх можливостей. Ще в серпні минулого року область займала 23 місце серед областей України за показниками соціального розвитку, після неї були Луганська і Донецька області.
«Сьогодні Тернопільська область за підсумками півріччя вже займає 15 місце, і динаміка продовжує зростати», - підкреслив Степан Барна.
Він також додав, що в області опрацьовують Перспективний план формування територій громад і ще 23 громади найближчим часом об’єднаються.
Програма «Територія» Громадського радіо створена за підтримки DESPRO.
DESPRO — це швейцарсько-український проект “Підтримка децентралізації в Україні”, який фінансується Швейцарською Конфедерацією через Швейцарське бюро співробітництва (ШБС/SDC) та впроваджується Швейцарським центром ресурсів та консультацій з питань розвитку (Skat).
Область:
Тернопільська областьДжерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»
02 липня 2025
Старости були і є важливою ланкою в системі...
Про важливість та розвиток інституту старост говорили учасники Першого форуму старост Тернопільщини, що відбувся 2...
01 липня 2025
Вакансія! Аналітики/-ині у сферах: державне управління, децентралізація та парламентаризм
Вакансія! Аналітики/-ині у сферах: державне...
Лабораторія законодавчих ініціатив шукає досвідчених аналітиків/-инь у сферах: державне управління, децентралізація...
01 липня 2025
Надмірні координація і планування можуть зашкодити мотивації та творчості агентів місцевого розвитку. Минуло вже...
01 липня 2025
Липневі каталоги можливостей: що нового для розвитку громад?
Липневі каталоги можливостей: що нового для...
Українські громади — це історії відваги, відновлення та змін. Попри існуючі виклики, вони продовжують шукати ресурси...