Децентралізація в дії: успішні кроки

“Пошта” побувала на Самбірщині – у Новокалинівській об’єднаній територіальній громаді. Села активно розвиваються, а їх мешканці задоволені змінами

…Раніше у місті Новий Калинів Самбірського району Львівської області не було доріг, дошкільного закладу, а дітям щодня доводилось долати близько десяти кілометрів до Самбора, щоб добратись до садочка. 

Досі в населеному пункті діє військова частина. Тож через постійну концентрацію військових у місті є ще більша потреба в тих же дошкільних навчальних закладах, школі мистецтв, фельдшерсько-акушерських пунктах… 

У двох населених пунктах до кінця року проведуть вуличне освітлення

Складніша ситуація з інфраструктурою та бюджетним наповненням була у сусідніх населених пунктах: Велика Бiлина, Мала Білина, Велика Хвороща, Гординя, Калинiв, Корналовичi, Кружики. У 2015 році завдяки реформі децентралізації п’ять сільських рад навколо міста Новий Калинів об’єднались в одну територіальну громаду. 

Лише за шість місяців цьогоріч до загального фонду бюджету Новокалинівської об’єднаної громади надійшло 7,4 млн грн, що на 1,3 млн грн більше запланованого. 

В ефективності такого об’єднання 13 липня мали змогу переконатись журналісти у межах проекту “Дорожня карта реформ для об’єднаних громад Львівщини”, який реалізовує громадська організація “Європейський діалог”, в рамках програми ЄС “Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні”, що реалізується Інститутом громадянського суспільства в партнерстві з Фондом Східна Європа і фінансується ЄС. 

“У цьому році Новокалинівська об’єднана територіальна громада впроваджує проекти у кожному селі, яке входить у громаду. Зокрема, вже працює два ФАПи у найвіддаленіших селах – Великій і Малій Білині, тривають реконструкції приміщення адміністративного будинку у селі Гординя, де буде створено сучасну амбулаторію сімейної медицини. Також у планах реконструкція школи у Корналовичах. Окрім цього, уже відкрили дитячий садок у Калинові та триває будівництво нового садочка у місті Новий Калинів. У двох населених пунктах до кінця року проведуть вуличне освітлення”, – розповідає Богдан Юзв’як, голова Новокалинівської ОТГ. 

Надалі, якщо відремонтуємо дороги, потрібно подумати над новими робочими місцями. Будемо також залучати інвесторів

Голова Самбірської райради Віталій Кімак пояснив “Пошті”, чому Новокалинівській громаді вдалось так швидко досягнути успіху в розбудові місцевої інфраструктури. З його слів, перевага нового закону щодо об’єднання громад саме у тому, що люди самі обирають, що у їхньому населеному пункті треба відремонтувати, облаштувати чи збудувати першочергово. 

“Новокалинівська об’єднана громада є однією з найуспішніших громад. Чому? Вона об’єднала велику кількість сільських рад. Коли брати до уваги бюджетні показники, ця громада отримала можливість мати бюджет розвитку і вирішувати свої проблеми самотужки. На Самбірщині вже є дві громади, які чекають на вибори. Серед інших є ще дві потенційно об’єднані громади, де вже тривають переговори та рішення сесій. Думаю, восени у 2017-ому ми закінчимо процес об’єднання у Самбірському районі”, – каже Віталій Кімак. 

Про відповідальність і фінанси

Фінанси – чи не основне питання, яке хвилює всіх і кожного. Після об’єднання влада обіцяє, що кожному жителю об’єднаної території буде легше відслідковувати перебіг грошей у населеному пункті, адже в громаді буде обрано особу, яка відповідатиме за бюджет в ОТГ. 

“Уявіть, до цього часу кошти до жителя села рухались в такому процесі: у Києві на рівні держбюджету приймався фінансовий кошторис, далі кошти передавали на область, а потім на район, і вже до сільської ради майже нічого не доходило. Тепер вже є прямий зв’язок із Києвом, де можна порахувати свої кошти і вирішувати свої питання”, – каже  Віталій Кімак. 

Цьогоріч на Львівщині зініціювали об’єднатися 22 територіальні громади

Зі слів секретаря Новокалинівської об’єднаної громади Ярослави Каркач, для тих, хто ще вагається в об’єднанні, важливо розуміти, хто бере на себе відповідальність за об’єднану громаду та якими ресурсами володіє те чи інше село, селище.

“Коли об’єднуєтесь, потрібно знати, якими фінансами буде керуватись вся об’єднана громада. Ми починали з того, що перед написанням проектів і мікропроектів об’їздили всі села та оцінили спроможність кожного з них. Фінансування у нас не було достатнім, завжди бюджет недовиконували. Зарплата і послуги – це все, на що вистачало коштів з місцевого бюджету. Тепер, більше ніж за півроку, бачимо результати. Надалі, якщо відремонтуємо дороги, потрібно подумати над новими робочими місцями. Будемо також залучати інвесторів”, – розповідає Ярослава Каркач. 

Реформа не на рік, не на два

Як писала “Пошта”, на Львівщині планують створити 99 об’єднаних територіальних громад, а вже 30 жовтня у 20 із них пройдуть вибори. Перший заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський зазначив, що цьогоріч у нашій області зініціювали об’єднатися 22 територіальні громади, інформує прес-служба ЛОДА. 

“Ці громади вже переконались у перевагах децентралізації. Пришвидшити цей процес повинен і “Децентралізаційний марафон”, який надаватиме серйозну інформаційну підтримку громадам. У процесі децентралізації держава спрямувала чималий ресурс на допомогу новим об’єднаним територіальним громадам (ОТГ). Зокрема, ОТГ Львівщини цього року реалізують 149 різних проектів на суму 73 мільйонів гривень. При цьому, майже 65 % цих проектів реалізується не в центрах громад. Це говорить про те, що побоювання сільських голів не підтверджуються. Адже не важливо, чи населений пункт є центром громади... У результаті кошти на реалізацію проектів зможуть отримати усі”, – каже Ростислав Замлинський.

Область:

Львівська область

Джерело:

«Львівська пошта»

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 червня 2021

У Новосанжарській громаді збудували Дія Центр за шведським проєктом

У Новосанжарській громаді збудували Дія Центр...

18 червня відбулося урочисте відкриття новозбудованого Дія Центру (ЦНАП) у Нових Санжарах Полтавської області....

18 червня 2021

Формула розподілу освітньої субвенції. Що чекати громадам?

Формула розподілу освітньої субвенції. Що...

Що громадам важливо знати про оновлену формулу розподілу освітньої субвенції? Про це розповів під час вебінару DECIDE...

18 червня 2021

Адмінпослуги соцзахисту необхідно поетапно делегувати усім громадам, - експертна думка

Адмінпослуги соцзахисту необхідно поетапно...

Здобутки та проблеми розвитку системи надання адміністративних послуг в Україні обговорили сьогодні в Києві...

18 червня 2021

Комунікації та робота з громадськістю в управлінні освітою та закупівлях

Комунікації та робота з громадськістю в...

Як комунікувати та співпрацювати з громадськістю під час закупівель харчування? Під час вебінару Ольга Нос, фахівчиня...

18 червня 2021

У Вараській громаді запрацювала сучасна ПЛР-лабораторія

У Вараській громаді запрацювала сучасна...

У Вараській багатопрофільній лікарні запрацювала сучасна ПЛР-лабораторія. Про це повідомив голова Рівненської ОДА...