Один гектар землі – одна корова, екологічна чиста продукція, ідеальні дороги, прибрані вулиці та висока культура сплати податків.
Такі реалії польських гмін. Громади Харківщини рівняються на позитивний досвід західних сусідів.
Розвиток гмінів у Польщі став можливим переважно завдяки впровадженню реформи децентралізації влади. Про таку реформу в Україні розмовляли давно, але активно впроваджувати почали тільки два роки тому. Київ віддав частину повноважень на місця і водночас запустив процес добровільного об’єднання громад.
Щоправда, на Харківщині громади об’єднуватися не поспішають, місцеве населення побоюється, що в разі злиття їх села та селища грошей зовсім не отримають. Наразі в регіоні пройшли вибори тільки в одній об’єднаній громаді – Старосалтівській; найближчим часом відбудуться вибори ще в кількох. Можна багато розповідати про переваги об’єднання, але ж краще побачити результати змін власними очима. У реформі децентралізації Україна рівняється на Польщу. Тому цього літа навчатися та переймати досвід ЄС у розбудові села харківська делегація, яка складалася з представників місцевого самоврядування, їздила до Малопольського та Підкарпатського воєводств Республіки Польща.
– Поляки сумлінно ставляться до сплати податків і до сплати комунальних послуг, – ділиться з “СК” своїми враженнями голова Старосалтівської селищної ради Едуард Коновалов. – ЖКГ лежить на відповідальності населення. Там ніхто не гониться за громадянами з вимогою сплати за комунальні послуги. Не так, як у нас: бігаємо за людиною і вимагаємо сплатити борги через суд.
Вразили селищного голову й польські підходи до тваринництва. У наших західних сусідів велику рогату худобу можна розводити лише в тому разі, якщо у фермера є земля. Чим більше гектарів, тим більше голів худоби.
– Один гектар землі – одна корова. На думку поляків, саме стільки землі потрібно, щоб вигодувати одну корову, – підкреслює голова Старосалтівської селищної ради. – При цьому не можна, щоб у землю вносили мінеральні добрива – тільки органіка. Якщо фермеру не вистачає власних кормів, то він їх закупає у виробників, але вони також мають бути екологічно чистими. Забій худоби проводиться виключно на спеціальних пунктах, і неважливо, куди йде м’ясо – у домашній вжиток чи на продаж. Немає в Польщі й стихійної торгівлі. Усі села з централізованою каналізацією. На вулицях чисто, а стан доріг ідеальний.
04 липня 2025
ЄС надасть Україні €76 млн на будівництво євроколії Львів–Польща, – Олексій Кулеба
ЄС надасть Україні €76 млн на будівництво...
Європейський Союз ухвалив рішення виділити 76 мільйонів євро грантової допомоги на реалізацію першого етапу...
03 липня 2025
9 липня - вебінар «Застосування трудового законодавства під час "трансформації" ЗЗСО»
9 липня - вебінар «Застосування трудового...
9 липня о 14:00 розпочнеться вебінар від Швейцарського-українського проєкту DECIDE на тему: «Застосування трудового...
03 липня 2025
8 липня - вебінар «Закупівлі в межах коштів...
8 липня о 10:00 розпочнеться вебінар від Швейцарського-українського проєкту DECIDE на тему: «Закупівлі в межах коштів...
03 липня 2025
Сільський голова за 100 тисяч доларів
Сільський голова за 100 тисяч доларів
Голова Шевченківської громади Миколаївської області Олег Пилипенко про те, як зробити так, аби громада не зникла з...