Загалом доходи 159 громад, що об’єдналися минулого року, зросли в п’ять разів, власні - вдвічі, - В’ячеслав Негода

Ми порівняли бюджети громад до і після об’єднання і отримали більш ніж переконливі цифри, які доводять, що об’єднання має значні фінансові переваги. Ці громади вже отримали кошти і повноваження не лише утримувати апарат чиновників і слідкувати за благоустроєм, а й підвищувати рівень надання більшості послуг на своїй території.

Про це повідомив Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода, коментуючи оприлюднений Мінрегіоном моніторинг фінансової спроможності 159 об’єднаних територіальних громад, утворених минулого року.

«Всі 159 об’єднаних громад, у яких 25 жовтня 2015 року відбулися вибори, з початку цього року вийшли на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. І моніторинг мав показати, як це вплинуло на наповнення їхніх бюджетів. Показники вийшли дуже красномовними», - сказав В’ячеслав Негода.

Зокрема, за даними моніторингу, затверджений обсяг доходів загального фонду місцевих бюджетів об’єднаних громад на 2016 рік з трансфертами з державного бюджету становить майже 4,6 млрд грн, що більше майже у 5 разів від уточнених показників місцевих бюджетів громад, які увійшли до складу об’єднання, на 2015 рік.

Завдяки змінам до податкового та бюджетного законодавства у контексті децентралізації обсяг власних доходів місцевих бюджетів об’єднаних громад зріс більше ніж у 2 рази: з 0,8 млрд грн у 2015 році до майже 1,9 млрд грн у 2016 році.

Основним джерелом доходів став податок на дохід фізичних осіб (ПДФО).

«Усі 159 об’єднаних громад створені у 2015 році згідно закону та у відповідності до перспективного плану, а отже отримали 60 % ПДФО, який у планових показниках їхніх бюджетів складає більше 1 млрд грн, тобто 55% обсягу власних доходів», - повідомив В’ячеслав Негода.

Наступний за вагомістю податок, як показує моніторинг, є плата за землю – 335 млн. грн. (18 % власних доходів), єдиний податок - 242 млн. грн. (13 %), акцизний податок – 209 млн. грн. (11 %).

«Також моніторинг показав, що об’єднання дозволило збільшити власні доходи бюджетів громад на одного жителя. В середньому, показник по всіх 159 громадах збільшився майже на 800 грн. - з 596 грн до 1385 грн», - зазначив В’ячеслав Негода.

За даними моніторингу, із розрахунку на одного жителя найбільше коштів отримає Вербківська об’єднана громада Дніпропетровської області – 7257 грн.

«Моніторинг також засвідчив, що більшість грошей, які отримують об’єднані громади, вони планують використати вже не на утримання апарату чиновників, як раніше, а на проекти, що поліпшать життя людей на цих територіях», - сказав В’ячеслав Негода.

За даними моніторингу, найбільше витрат на утримання службовців заплановано у бюджеті Тетерівської об’єднаної громади Житомирської області — 58%, а найменше – у бюджеті Калинівської об’єднаної громади Вінницької області — 6%.

Як повідомлялося, Мінрегіон оприлюднив моніторинг бюджетів 159 об'єднаних громад.

Довідка

Моніторинг фінансової спроможності об’єднаних територіальних громад, у яких відбулися перші місцеві вибори 25 жовтня 2015 року та які у 2016 році мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, підготовлено Мінрегіоном України за сприяння швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO та технічної підтримки шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні».

Аналітичні та графічні матеріали підготовлено на підставі офіційної інформації, отриманої Мінрегіоном від обласних державних адміністрацій.

Читайте також:

18 липня 2026

Уряд утворив Міністерство у справах громад, територій та внутрішньо переміщених осіб

Уряд утворив Міністерство у справах громад,...

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову від 17 липня 2026 року № 963 «Деякі питання оптимізації системи...

17 липня 2026

Доступні для всіх громад України: Єдині символи для роздільного збору відходів

Доступні для всіх громад України: Єдині символи...

Українські громади, які прагнуть впроваджувати єдину систему роздільного збору відходів, відтепер можуть безкоштовно...

17 липня 2026

Розвиток і збереження молоді в громаді: у Дрогобичі запрацював Талант-Хаб

Розвиток і збереження молоді в громаді: у...

У рамках проєкту «Створення сприятливого інклюзивного середовища для дітей та молоді» у Дрогобичі на Львівщині...

17 липня 2026

Львівська облрада звернулася до Верховної Ради та Мінфіну щодо передачі громадам адміністрування місцевих податків

Львівська облрада звернулася до Верховної Ради...

Постійна комісія Львівської обласної ради з питань розвитку місцевого самоврядування підтримала проєкт звернення до...