Децентралізація не передбачає особливих преференцій для жодного з регіонів України, - В’ячеслав Негода

Формування в Україні політики децентралізації не передбачає особливих преференцій для жодного з регіонів. Про це сказав заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода у Страсбурзі під час виступу на тематичних дебатах «Регіональний аспект процесу децентралізації в Україні» в рамках 28-ої сесії Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи.

«Є спільна позиція, згідно з якою повноваження всіх регіональних влад, як і повноваження відповідних органів місцевого самоврядування одного рівня адміністративно-територіальних утворень, не повинні відрізнятися. Це принципово. Саме такий підхід закладено в урядовій програмі реформ», - зазначив В’ячеслав Негода.

У той же час, за його словами, є деякі тимчасові винятки.

«Враховуючи ситуацію, яка склалася на частині східних територій України, Парламент прийняв Закон «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», в який 17 березня були внесені деякі зміни в контексті останніх Мінських угод. Найголовніше в законі - це формування органів місцевого самоврядування, які за останній час самостійно або під погрозами бойовиків припинили свою діяльність», - повідомив В’ячеслав Негода.

Він пояснив, що законом передбачена можливість проведення на цих територіях позачергових виборів, але відповідно до Конституції України та інших законів України.

При цьому, за словами заступника Міністра, вибори мають відповідати загальноприйнятим стандартам виборчого процесу, в тому числі з обов'язковою відповідністю до стандартів ОБСЄ щодо проведення демократичних виборів. 
«І тільки після законних і демократичних виборів органи місцевого самоврядування цих територій отримають деякі додаткові повноваження», - сказав В’ячеслав Негода.

У свою чергу голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо зазначив, що децентралізація в Україні повинна враховувати специфіку районів Донецької та Луганської областей, які зараз непідконтрольні українській владі. «Треба розуміти, що децентралізація проводитиметься поступово і займе багато часу, але для цих особливих районів рішення треба знайти набагато швидше. Країна не може дозволити собі зволікати з вирішенням цієї проблеми, тому має вже цього року прийняти спеціальні конституційні норми», - сказав Джанні Букіккіо.

Щодо очікуваних змін до Конституції України у частині децентралізації влади, В’ячеслав Негода зазначив, що існує реальна можливість внесення цих змін вже у вересні цього року.

«Зараз обговорюється можливість першочергового внесення спеціальною конституційною комісією саме тих змін до Конституції, від яких залежить процес реформ у місцевому самоврядуванні та децентралізації. Вони мають забезпечити правову основу для низки необхідних законодавчих актів, передбачити надання права районним і обласним радам утворювати власні виконавчі органи, а також закласти механізми нагляду за законністю рішень органів місцевого самоврядування. Тим більше, що в цій частині вже є відпрацьований з Венеціанською комісією законопроект», - сказав заступник Міністра.

З цього приводу Джанні Букіккіо зауважив: «Важливо, щоб конституційні зміни щодо децентралізації набули чинності до проведення місцевих виборів. Виборці мають знати, які повноваження матимуть обрані ними органи. При цьому, повноваження обраних органів в Конституції не повинні бути докладно визначені. Це має бути зроблено в рамках законодавства. В Конституції повинні бути лише основні правила. В іншому випадку є ризик створення жорсткої системи, що завадить подальшому розвитку».

Джанні Букіккіо нагадав, що минулого року Президент України Петро Порошенко вже зробив пропозиції щодо відповідних змін до Конституції. «В цілому, ми оцінили ці пропозиції позитивно, тому необхідна база, на якій мають будуватися майбутні зміни, вже є», - підкреслив голова Венеціанської комісії.

 

Поділитися новиною:

Читайте також:
Ff2438d8fed34f2a9899b2c0f31b4d82

19 жовтня 2018

В Україні почалася масштабна реалізація...

В Києві презентували регіональні проекти, реалізація яких здійснюватиметься за рахунок коштів Програми з секторальної...

9c5e72c89e905393896304dc9fe67170

19 жовтня 2018

Чи може громада зробити туризм прибутковим...

Чи реально Україні стати однією з провідних країн у сфері туризму і як об’єднати навколо цієї мети зусилля громад,...

29bcd4dfc1e72de9dcabec796e09946f

19 жовтня 2018

USAID починає два нові проекти на сході України

Проект «Демократичне врядування у Східній Україні» (жовтень 2018 – вересень 2023 рр.) має сприяти зростанню...