Децентралізація не передбачає особливих преференцій для жодного з регіонів України, - В’ячеслав Негода

Формування в Україні політики децентралізації не передбачає особливих преференцій для жодного з регіонів. Про це сказав заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода у Страсбурзі під час виступу на тематичних дебатах «Регіональний аспект процесу децентралізації в Україні» в рамках 28-ої сесії Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи.

«Є спільна позиція, згідно з якою повноваження всіх регіональних влад, як і повноваження відповідних органів місцевого самоврядування одного рівня адміністративно-територіальних утворень, не повинні відрізнятися. Це принципово. Саме такий підхід закладено в урядовій програмі реформ», - зазначив В’ячеслав Негода.

У той же час, за його словами, є деякі тимчасові винятки.

«Враховуючи ситуацію, яка склалася на частині східних територій України, Парламент прийняв Закон «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», в який 17 березня були внесені деякі зміни в контексті останніх Мінських угод. Найголовніше в законі - це формування органів місцевого самоврядування, які за останній час самостійно або під погрозами бойовиків припинили свою діяльність», - повідомив В’ячеслав Негода.

Він пояснив, що законом передбачена можливість проведення на цих територіях позачергових виборів, але відповідно до Конституції України та інших законів України.

При цьому, за словами заступника Міністра, вибори мають відповідати загальноприйнятим стандартам виборчого процесу, в тому числі з обов'язковою відповідністю до стандартів ОБСЄ щодо проведення демократичних виборів. 
«І тільки після законних і демократичних виборів органи місцевого самоврядування цих територій отримають деякі додаткові повноваження», - сказав В’ячеслав Негода.

У свою чергу голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо зазначив, що децентралізація в Україні повинна враховувати специфіку районів Донецької та Луганської областей, які зараз непідконтрольні українській владі. «Треба розуміти, що децентралізація проводитиметься поступово і займе багато часу, але для цих особливих районів рішення треба знайти набагато швидше. Країна не може дозволити собі зволікати з вирішенням цієї проблеми, тому має вже цього року прийняти спеціальні конституційні норми», - сказав Джанні Букіккіо.

Щодо очікуваних змін до Конституції України у частині децентралізації влади, В’ячеслав Негода зазначив, що існує реальна можливість внесення цих змін вже у вересні цього року.

«Зараз обговорюється можливість першочергового внесення спеціальною конституційною комісією саме тих змін до Конституції, від яких залежить процес реформ у місцевому самоврядуванні та децентралізації. Вони мають забезпечити правову основу для низки необхідних законодавчих актів, передбачити надання права районним і обласним радам утворювати власні виконавчі органи, а також закласти механізми нагляду за законністю рішень органів місцевого самоврядування. Тим більше, що в цій частині вже є відпрацьований з Венеціанською комісією законопроект», - сказав заступник Міністра.

З цього приводу Джанні Букіккіо зауважив: «Важливо, щоб конституційні зміни щодо децентралізації набули чинності до проведення місцевих виборів. Виборці мають знати, які повноваження матимуть обрані ними органи. При цьому, повноваження обраних органів в Конституції не повинні бути докладно визначені. Це має бути зроблено в рамках законодавства. В Конституції повинні бути лише основні правила. В іншому випадку є ризик створення жорсткої системи, що завадить подальшому розвитку».

Джанні Букіккіо нагадав, що минулого року Президент України Петро Порошенко вже зробив пропозиції щодо відповідних змін до Конституції. «В цілому, ми оцінили ці пропозиції позитивно, тому необхідна база, на якій мають будуватися майбутні зміни, вже є», - підкреслив голова Венеціанської комісії.

 

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

20 січня 2021

29 січня - консультативний діалог «Командна взаємодія: трансформація та розвиток регіональних мереж закладів охорони здоров’я»

29 січня - консультативний діалог «Командна...

Консультативний діалог «Командна взаємодія: трансформація та розвиток регіональних мереж ЗОЗ» відбудеться 29 січня у...

20 січня 2021

25 січня - вебінар про зміни до формули розподілу та особливості використання освітньої субвенції громадами

25 січня - вебінар про зміни до формули...

25 січня року швейцарсько-український проєкт DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» проведе...

20 січня 2021

Коломия: перше в місті соціальне підприємство, де працюють люди з інвалідністю

Коломия: перше в місті соціальне підприємство,...

У березні 2017 року в Коломиї три жінки — мами дітей з інвалідністю — створили громадську організацію «Саме час»....

19 січня 2021

21 січня - презентація результатів програми CANactions School SPACES

21 січня - презентація результатів програми...

21 січня 2020 року о 19:00 відбудеться онлайн-презентація результатів освітньої програми CANactions School...

18 січня 2021

Затверджено 96% місцевих бюджетів - дані Мінфіну

Затверджено 96% місцевих бюджетів - дані Мінфіну

Станом на 18 січня 2021 року в Мінфіні наявна інформація щодо затвердження 1537 бюджетів, що становить 96% від їх...