За рахунок децентралізації громади Запорізької області стануть значно заможнішими вже в цьому році

Обсяг власних доходів бюджетів 6-ти об'єднаних територіальних громад, створених на території Запорізької області, на 2016 рік становить 58,4 млн. грн. (без урахування трансфертів). Це у 1,8 раза більше, ніж у 2015 році.

Такі фінансові результати стають реальністю завдяки змінам, внесеним до податкового та бюджетного законодавства, інших законодавчих актів у контексті децентралізації.

Основним джерелом наповнення бюджетів об'єднаних територіальних громад у 2016 році є податок на доходи фізичних осіб - 26,3 млн. грн., або 46 % надходжень загального фонду. Не менш вагомим платежем є єдиний податок - він забезпечить 22 % власних доходів (12,3 мли. грн.). Плати за землю планується отримати 12,0 млн. грн. (21 %), акцизного податку - 4,9 млн. грн. (8,6 %).

Безсумнівним доказом переваг фінансової децентралізації є такі дані: у 2015 році власні доходи у 21 сільській та селищній раді, що увійшли до складу 6-ти об'єднаних територіальних громад, становили 33,2 млн. грн. Найвагомішим джерелом доходів був єдиний податок, надходження якого в сумі 15,1 млн. грн. забезпечили 45 % власних доходів. Показники плати за землю і акцизного податку становили відповідно 37 % та 15 % фактичного обсягу доходів за 2015 рік.

За висновками експертів Запорізького Офісу реформ, реформа з децентралізації значно розширила видаткові повноваження об'єднаних територіальних громад - відповідним бюджетам передано на фінансування значну частину видатків, що раніше перебувала у компетенції районних бюджетів. Завдяки цьому видаткова частина загального фонду бюджетів об'єднаних громад на 2016 рік затверджена у обсязі 115,3 млн. грн. (з урахуванням трансфертів з держбюджету). Це майже у 4 рази перевищує показник попереднього року (31,2 млн. грн.).

Із загального обсягу видатків загального фонду бюджетів об'єднаних громад у 2016 році на фінансування закладів освіти спрямовано 63,9 млн. грн. (55,4 %), охорони здоров'я - 14,8 млн. грн. (12,8 %). Крім цього, на період створення органів влади та передачі майна, передбачено трансфертів із бюджетів об'єднаних громад до районних бюджетів в обсязі 10,3 млн. грн. 

Додатковим "бонусом" громадам є 46,6 млн. грн. субвенції від Кабінету Міністрів України на формування інфраструктури об'єднаних громад області. В 2016 році Берестівська громада отримає 9,6 млн. грн.; Веселівська - майже 7,8 млн. грн.; Комиш-Зорянська громада - 7,6 млн. грн.; Смирновська - 6,4 млн. грн.; Преображенська - 8,3 млн. грн.; Чапаївська - 6,9 млн. грн.. 

Інформацію підготовлено у співпраці з Департаментом фінансів Запорізької обласної державної адміністрації

Область:

Запорізька область

Джерело:

Офіс реформ

Читайте також:

05 липня 2025

Шлях України до повоєнного доброго демократичного врядування обговорили на Діалозі високого рівня у Львові

Шлях України до повоєнного доброго...

Четверта сесія Діалогу високого рівня щодо доброго демократичного врядування відбулась у Львові 3-4 липня 2025 року,...

05 липня 2025

10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з українською освітою для дітей на ТОТ і за кордоном?»

10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з...

10 липня, о 10:00 розпочнеться вебінар від Швейцарського-українського проєкту DECIDE на тему: «Як зберегти зв’язок з...

04 липня 2025

Розробка Комплексного плану просторового розвитку як можливість ефективної відбудови громади

Розробка Комплексного плану просторового...

Не раз доводиться чути, що впровадження просторового планування – не на часі. Але Харківщина доводить протилежне....

04 липня 2025

Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси - посібник

Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси -...

1 липня у Львові в межах Міжнародного саміту мерів за організації UMAEF був проведений воркшоп «Як громадам успішно...