Громади Хмельниччини долучилися до обговорення реформи старшої школи

15 листопада в Хмельницькому відбулося громадське обговорення впровадження реформи профільної середньої освіти. Захід зібрав понад 150 учасників: представників ОВА, обласної ради, РВА, голів громад та керівників управлінь освіти.


Обговорення стало частиною серії регіональних заходів, організованих Міністерством освіти і науки України у партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE.

Серед головних тем:

  • Співробітництво громад для створення мережі академічних ліцеїв.
  • Моделі фінансування академічних ліцеїв.
  • Питання засновників закладів профільної середньої освіти.

У Хмельницькій області планується створення 48 академічних ліцеїв та 22 професійних коледжів. Проте громадам ще потрібно узгодити перспективну мережу, щоб вона ефективно запрацювала до 2027 року.

За результатами обговорення 59% учасників зазначили, що розуміння «правил» впровадження реформи стали зрозумілішими. 64% — планують мати академічний ліцей у громаді, ще 9% — хочуть обласний ліцей на території своєї громади.

Заступниця міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова наголосила на важливості співпраці:

«Ця реформа особлива тим, що недостатньо рішень одного органу влади, тобто МОН, для її реалізації. Так, МОН відіграє ключову роль, адже надає пропозиції до законодавства, відповідає за оновлення змісту освіти. Проте лише у звʼязці “МОН — громади” можна розробити спроможну мережу закладів освіти. Лише завдяки співпраці з Міністерством фінансів України можливо передбачити субвенції на обладнання. А разом з Міністерством інфраструктури — напрацьовувати інфраструктурні рішення (наприклад, дороги)», — сказала заступниця міністра.

 

 

Також менеджерка Проєкту DECIDE Валентина Полторак розповіла, як відбувалося напрацювання стратегії реформи та які чинники враховувалися. За її словами, в основі освітніх змін — запит суспільства.

«Засновниками академічних ліцеїв є територіальні громади, тож дуже важливо почути їхню думку, зрозуміти умови створення цих ліцеїв та відповідно до реальної ситуації на місцях уже вдосконалювати законодавство. Саме для цього ми організовуємо дискусійну платформу з громадами у формі громадських обговорень цілей реформи, щоб уряд мав можливість почути і врахувати їхні думки.

Ця реформа запроваджується для того, щоб учні мали вибір професії, і, починаючи з 5–6 класу вже поступово рухалися до вибору свого кар’єрного шляху. Саме для цього заплановано запровадити посаду кар’єрних радників, щоб учні у 10–12 класах могли більш усвідомлено обирати той напрям, до якого вони мають більше хисту та де бачать своє професійне майбутнє. Зміни плануються для того, щоб учні могли реалізувати себе, знайти роботу у своїй країні»», — наголосила Валентина Полторак.

 

 

Начальник Хмельницької обласної державної адміністрації Cергій Тюрін підкреслив важливість змін:

«У старшій школі закладається ключова спрямованість учня, і тому важливо в цей період надавати максимум якісних знань. Адже рушієм розвитку економіки є знання: вузькопрофільні і цілеспрямовані. Ми зі свого боку намагаємося створити всі умови для того, щоб реформа була успішно впроваджена. Було затверджено перспективну мережу академічних ліцеїв і професійних коледжів. Ця мережа може змінюватися надалі, багато залежатиме від громад. І ми чекаємо тут ініціативи з їхнього боку, щоб затвердити фінальну мережу закладів, яка у 2027 році буде готовою функціонувати повноцінно. Усе це для того, аби майбутні випускники змогли якнайліпше реалізувати свій потенціал у майбутньому», — розповів Сергій Тюрін.

 

 

Обговорення завершилося дискусією «запитання–відповідь», а наступна зустріч запланована на 21 листопада в Кропивницькому.

Більше про реформу старшої школи – у секторальній рубриці порталу «Децентралізація».

21.11.2024 - 15:52 | Переглядів: 580
Громади Хмельниччини долучилися до обговорення реформи старшої школи

Приєднані зображення:

Теги:

старша школа освіта DECIDE: Старша школа

Область:

Хмельницька область

Джерело:

Проєкт DECIDE

Читайте також:

10 січня 2025

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...

В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...

10 січня 2025

У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3 млрд грн трансфертів з держбюджету

У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3...

У грудні 2024 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 20,8 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 95,5 %...

10 січня 2025

Порядки використання субвенцій в освітній сфері: харчування, шкільні автобуси та укриття (запис вебінару)

Порядки використання субвенцій в освітній...

Учасники вебінару з національними експертами проєкту DECIDE Сергієм Яцковським та Марією Міщенковою обговорили...