Про це сьогодні повідомив аналітик громадської організації «Європейський діалог» Тарас Баранецький, передає кореспондент Варіантів.
«На сьогодні ми маємо дві відносно багаті громади у Львівській області – це Новокалинівська (Самбірський район) і Тростянецька (Миколаївський район) громади, доходи яких складають майже десять мільйонів гривень. Слідом за ними йде Гніздичівська громада (Жидачівський район), втім решта громад є суттєво біднішими», – зазначив Тарас Баранецький.
За його словами, сума зазначених доходів врахована без трансфертів, тобто без тих грошей, які громада може збирати безпосередньо в себе на території.
«Не можна говорити тільки по доходах про те, наскільки громада є платоспроможною, адже варто також добре розуміти, яка соціальна інфраструктура є на території цієї громади. Проте навіть ці показники доводять, що на Львівщині є досить небагаті громади», – підсумував Баранецький.
Найзбитковішою в області є Вільшаницька громада (Самбірський район), яка витрачає на управлінські видатки значно більше, аніж заробляє – майже 133%, а також Чукв’янська (Самбірський район), що витрачає всі кошти, які заробляє – 105%.
«Це всі ті кошти, які громади самі заробляють і потім витрачають на апарат управління: комунальні послуги, оплату зарплати тощо», – пояснив Тарас Баранецький.
Тростянецька громада, що на Миколаївщині, витрачає лише чверть зароблених коштів. Як зауважив аналітик, власне ця громада може функціонувати ефективно й не перетвориться на установу, що просто виплачує заробітну плату своїм працівникам.
«Це дуже важливо, щоб об’єднана громада не стала своєрідною касою виплати заробітної плати місцевим працівникам. Оскільки тоді грошей не залишається й громада просто не може виконувати тих функцій, які ми очікуємо від місцевого самоврядування», – додав Тарас Баранецький.
Відтак експерти громадської організації «Європейський діалог» наголошують, що зараз негайно потрібно забезпечити платоспроможність вже створених територіальних громад.
Це можливо, якщо депутати Львівської облради приймуть рішення, яке дозволить окремим сільським чи селищним радам приєднуватись до вже створених громад, а також об’єднуватись таким громадам між собою.
23 липня 2026
Чи дійсно для створення мережі академічних...
Насправді цей процес потребує значно глибшого аналізу: передусім кількості майбутніх старшокласників та кадрового...
23 липня 2026
Кабмін підтримав законопроєкт про посилення захисту дітей: які зміни очікують громади
Кабмін підтримав законопроєкт про посилення...
Кабінет Міністрів України підтримав розроблений Міністерством соціальної політики, сім'ї та єдності законопроєкт «Про...
23 липня 2026
Національна навчальна програма I_CAN запрошує...
Триває активна літня сесія програми I_CAN. У середині серпня заплановані тренінги для фахівців громад Хмельницької...
23 липня 2026
Додатковий відбір для участі у Національному пілотуванні системи профорієнтації дітей і підлітків
Додатковий відбір для участі у Національному...
Громадська організація «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» — ГО «ДОККУ» — у межах впровадження...