30 березня 2023
Logo slogan

Заборона чи дозвіл на виїзд за кордон: на кого у громадах розповсюджується новий Закон

 

Уряд запровадив нові правила перетину кордону, якими введено ряд обмежень, що торкнулися і місцевого самоврядування.


Наприкінці січня 2023 року Уряд прийняв нові правила перетину кордону, якими введено ряд обмежень, що торкнулися і місцевого самоврядування. Мова йде про постанову КМУ від 27.01.2023 №69 «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України.

«Українське радіо. Суми» розпитало Марину Лобову, керівницю Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Сумській області.

Як нові правила перетину кордону торкнулися ОМС? На кого вони поширюються?

Нові обмеження щодо перетину кордону в аспекті ОМС стосуються виключно трьох категорій осіб: депутатів місцевих рад, керівників структурних підрозділів ОМС, а також працівників, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за ОМС.

Даний перелік є вичерпним, тому, наприклад, на керівників та інших працівників комунальних підприємств, установ, організацій (за відсутності ознак їх приналежності до однієї з перелічених категорій осіб) нові обмеження не поширюються. Проте, якщо керівник комунального підприємства є одночасно депутатом місцевої ради, то його варто включати до відповідного списку за ознакою наявності статусу депутата.

До нього так само не входять й сільські, селищні та міські голови, їхні заступники чи спеціалісти (за умови, що вони не заброньовані на відповідні періоди за ОМС).

На яких підставах тепер можуть виїхати за межі України депутати місцевих рад?

У період воєнного стану, згідно з новими законодавчими нормами, депутати ОМС мають право перетинати державний кордон тільки у чотирьох випадках:

  • службового відрядження;
  • якщо це депутат жінка або чоловік, який є одиноким батьком, які збираються виїхати за межі України для супроводження туди своєї дитини/дітей віком до 18 років (включно), або щоби відвідати таких дітей, які вже там перебувають, що потрібно підтвердити відповідними документами;
  • якщо він/вона потребують лікування за кордоном, за наявності листа Міністра охорони здоров’я, у якому підтверджується, що цю особу можуть прийняти на лікування заклади охорони здоров’я за кордоном;
  • якщо такий виїзд спричинений смертю за кордоном одного із членів сім’ї депутата першого або другого ступеня споріднення.

Що стосується закордонного відрядження депутата місцевої ради - необхідним є наявність рішення про службове відрядження. Але варто зауважити, що місцева рада не може направити депутата у офіційне службове відрядження, оскільки депутат такої ради не є її працівником. Проте, такий депутат може бути включений до складу відповідної делегації, групи тощо. Щодо можливості виїзду за межі України депутатів місцевих рад у особистих справах, пов’язаних з власним бізнесом (на підставі відрядження, оформленого за їх місцем роботи), то це питання також не є однозначним та потребує роз’яснення уповноважених органів або більш чіткого законодавчого врегулювання.

Чи потрібно повертатися в Україну тим посадовцям місцевого самоврядування, які працюють закордоном дистанційно?

Правила перетинання кордону визначають лише порядок перетинання громадянами України державного кордону та, як наслідок, не скасовують можливості продовження дистанційної роботи для осіб, які перетнули кордон раніше і вже перебувають там на законних підставах.

Тож, посадова особа місцевого самоврядування, яка виїхала за межі України у березні минулого року і працює дистанційно, не повинна повертатися в Україну та може продовжити свою роботу.

Якими є правила перетину кордону для відвідування дітей чи їх супроводу. Чи це стосується усіх працівників ОМС?

Дійсно, правила перетинання державного кордону громадянами України передбачають порядок виїзду жінок та/або чоловіків, які є одинокими батьками та мають дитину/дітей віком до 18 років (включно), з метою відвідування таких дітей, які перебувають за межами України, або для супроводження таких дітей для виїзду за межі України.

Важливо, що ця норма є додатковою та звужує визначене у пункті 2-14 Правил коло осіб. Тобто, мова йде про таких жінок та чоловіків виключно з числа депутатів місцевих рад, керівників структурних підрозділів ОМС, а також працівників, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за ОМС.

Тож, якщо жінка за посадою є головним спеціалістом в ОМС, та не є, до прикладу, заброньованою особою, то включати її до відповідного списку осіб не потрібно, а нові обмеження на неї не поширюються.

Підсумовуючи, Марина Лобова зазначила, що оновлений порядок перетинання кордону, потребує додаткових роз’яснень уповноважених органів, або законодавчого уточнення.

Ефір на зазначену тему можна послухати за посиланням http://bit.ly/3xuRYFr

Теги:

війна служба в ОМС

Джерело:

Програма «U-LEAD з Європою»

Поділитися новиною:

Читайте також:

30 березня 2023

Проєкт DECIDE офіційно стартував у Чернігівській області 

Проєкт DECIDE офіційно стартував у...

Чернігівська область стала п'ятим регіоном-партнером Швейцарсько-українського проєкту DECIDE. Про можливості...

30 березня 2023

Місто Святогірськ та місто Істон стали містами-побратимами

Місто Святогірськ та місто Істон стали...

У березні 2023 року стартувала нова програма «Місто-побратим» між Істоном, штат Коннектикут, США та Святогірськом...

30 березня 2023

Україна та Швейцарія співпрацюватимуть в питаннях регіонального розвитку та відновлення

Україна та Швейцарія співпрацюватимуть в...

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та Швейцарська агенція з розвитку співробітництва...

29 березня 2023

30 березня - брифінг щодо старту розробки законопроєкту «Про правовий режим деокупованих територій України»

30 березня - брифінг щодо старту розробки...

30 березня 2023 року о 17:00 відбудеться пресбрифінг Віцепрем’єр-міністра – Міністра з питань реінтеграції тимчасово...