24 вересня 2023
Logo slogan

Проект Державного бюджету 2023: яким він буде для громад (інфографіка)

13 вересня Кабінет Міністрів України схвалив проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», а також зміни до Бюджетного кодексу.


Згідно з документом, загальний обсяг фінансового ресурсу місцевих бюджетів на 2023 рік становитиме 571,3 млрд грн, в тому числі:

 • доходи місцевих бюджетів – 389,6 млрд грн,
 • трансферти з державного бюджету – 181,7 млрд грн.

Уряд запропонував низку нововведень та змін, які стосуються місцевих бюджетів:

 • У 2023 році планують продовжити норму щодо зарахування збільшеного нормативу ПДФО до бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад на рівні 64% за рахунок зменшення нормативу зарахування ПДФО до державного бюджету (21%).
 • Горизонтальне вирівнювання для бюджетів місцевого самоврядування здійснено на основі очікуваних надходжень ПДФО у 2022 році. Для обласних бюджетів – окремо за надходженнями податку на прибуток підприємств за січень-серпень 2022 року та очікуваними надходженнями ПДФО у 2022 році.
 • Утворено фонд ліквідації наслідків збройної агресії, який спрямовуватиметься на будівництво громадських будівель, захисних споруд, ремонт об’єктів критичної інфраструктури, ремонт будівель для забезпечення житлом ВПО, розробка ПКД для зруйнованих об’єктів, закупівля шкільних автобусів, спецтранспорту для охорони здоров’я та комунальних підприємств з благоустрою.
 • Удосконалюється механізм визначення ліміту загального обсягу місцевого та гарантованого боргу: вилучено норму щодо окремого ліміту в 400% для Києва. Ліміт в 200 % залишився, але борг розраховується вже із урахуванням гарантійних зобов'язань, що виникають за кредитами (позиками) від міжнародних фінансових організацій, та не може перевищувати 200% середньорічного обсягу доходів загального фонду місцевого бюджету, які надійшли за три попередні бюджетні періоди, що передують прийняттю рішення про здійснення запозичення та/або надання місцевої гарантії, без урахування ПДФО та міжбюджетних трансфертів.
 • Спрощуються норми щодо акцизу з пального: встановлено терміни подачі часток зарахування ДПС (15 січня та 15 липня), а також терміни перерахування коштів бюджетам ОМС: не пізніше останнього робочого дня січня та липня.
 • Упорядковуються норми щодо фінансування охорони здоров’я у зв’язку із переходом на механізм державних фінансових гарантій.
 • Виключаються із видатків місцевих бюджетів видатки на фахову передвищу освіту на умовах державного замовлення (стаття 90).
 • З 1 липня фінансування бюро судмедекспертизи буде передано з місцевих бюджетів до державного бюджету.
 • Продовжується до 1 січня 2023 року термін дії пункту 20-6 частини першої статті 91 БКУ щодо місцевих програм підтримки автомобільних підприємств санітарного транспорту.
 • І найголовніше - залишається оподаткування податком на доходи фізичних осіб грошове забезпечення та інші виплати військовослужбовцям.

Більше цифр – у інфографіці, яку ми підготували спільно з фахівцями Мінрегіону та фінансовим експертом SALAR International Ігорем Онищуком (Шведсько-Український Проект «Підтримка децентралізації в Україні»):

 

 

Теги:

бюджет бюджет аналітика

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

22 вересня 2023

Відбудують краще, ніж було: як відновлюється Баштанська громада за підтримки Програми USAID DOBRE

Відбудують краще, ніж було: як відновлюється...

Програма USAID DOBRE нещодавно підписала меморандум про співпрацю з Миколаївською обласною військової адміністрацією....

22 вересня 2023

У Львові завершився другий етап Майстерні LED BOOST

У Львові завершився другий етап Майстерні LED...

vs;Цього разу в ньому взяли участь представники 20 громад-партнерок Програми USAID DOBRE із Миколаївської,...

22 вересня 2023

Вакансія! Керівник/керівниця проєкту

Вакансія! Керівник/керівниця проєкту

Together with Avfall Sverige, SALAR International is implementing a program design-phase in Support to reforms for...

22 вересня 2023

МОН у партнерстві з Проєктом DECIDE розпочало обговорення стратегії реформи старшої профільної школи

МОН у партнерстві з Проєктом DECIDE розпочало...

19 вересня відбулася перша стратегічна сесія «Реформа старшої профільної школи», якою Міністерство освіти і науки...