09 червня 2023
Logo slogan

Єдині правила для сервісної держави. Як новий закон змінить життя українців

Парламент прийняв закон, до якого Україна йшла без перебільшення двадцять років. Це було повторне друге читання для врахування пропозицій Президента України. Відтепер Закон “Про адміністративну процедуру” захищатиме права громадян у взаємодії з державними органами.

Авторка: Лариса Білозір, народна депутатка України, голова підкомітету ВРУ з адміністративних послуг та адміністративних процедур


Що ж змінить цей закон? На перший погляд, звичайний бюрократичний текст, створений держслужбовцями для держслужбовців. Насправді, при правильному використанні цей закон слугуватиме потужним інструментом громадян для захисту своїх прав та уникнення надмірної бюрократії, зловживання владою чиновниками та бездіяльності компетентних органів.

Цей закон запровадить єдину процедуру, за якою органи виконавчої влади та місцевого самоврядування прийматимуть рішення про права та обов’язки фізичних і юридичних осіб.

Закон розробляли українські та європейські експерти. Він відповідає стандартам країн-членів ЄС, встановлює зрозумілі, прозорі та уніфіковані правила для отримання будь-яких видів адміністративних послуг, здійснення інспекційної діяльності, розгляду скарг в адміністративному порядку та інших видів адміністративних послуг.

Його дія розповсюджується і на процедуру оформлення ділянок землі, і на видачу дозволів на будівництво, оформлення соціальної допомоги і пенсії, отримання дозволів чи анулювання ліцензій тощо. Нарешті у всіх цих випадках будуть діяти єдині правила, як це відбувається в ЄС. 

Завдяки цьому закону громадяни отримають право бути вислуханим, залучати заінтересованих осіб, якщо справа йде про їх законні права, отримувати обґрунтування рішень, які впливають на них, врегульовувати суперечливі питання у досудовому порядку шляхом процедури адміністративного оскарження, що суттєво розвантажить суди.

Чому це дійсно важливий та революційний для України законопроєкт? На жаль, у нашій країні є досі випадки, коли рішення органів влади приймаються без консультацій чи навіть інформування заінтересованих осіб, без надання можливості їх оскаржити.

Більше того, часто рішення виходять без належного обґрунтування з боку посадової особи чи органу, який навіть може бути не уповноваженим приймати такі рішення. А громадянин просто не може знати сотні законів і нормативних актів, які визначають роботу різних установ.

Для цього і потрібен закон про адмінпроцедуру. Він прописує єдині правила для всіх видів відносин між державними органами і фізичними та юридичними особами, забезпечуючи захист прав громадян на рівні країн ЄС.

Уявіть, що вам потрібно замінити посвідчення водія, бо ви змінили прізвище. Це означає, що вам потрібно звернутися до відповідної установи, підготувати ряд документів (посвідчення особи, свідоцтво про шлюб, старі водійські права), вистояти в черзі та подати документи. Цілком може статися, що ви пропустите один із цих документів. У такому випадку вам доведеться повернутися додому, знайти документ і почати процес спочатку. Закон «Про адміністративну процедуру» повністю змінить цей процес. Він забороняє органам влади вимагати інформацію, яка вже є в державних реєстрах. Більш того, закон дозволяє громадянину додавати відсутню інформацію без необхідності розпочинати весь шлях з початку.

Україна вже багато зробила у сфері реформування державного управління та покращення послуг для громадян. Але прогрес дещо фрагментарний – багато сфер досі відстають. І рухатись ми могли б швидше. Однією з перешкод була відсутність сучасного та гармонізованого законодавства, що дозволяє проводити цифровалізацію та децентралізацію набагато швидше та за менших витрат, орієнтуватись на потреби громадянина і розглядати його як клієнта в системі держуправління. За наявності єдиної адмінпроцедури, тепер, наприклад, не потрібно розробляти окремі ІТ-рішення для кожної держустанови, оскільки діють єдині правила роботи. Це суттєво економить час та державні кошти.

Закон «Про адміністративну процедуру» закладає міцний фундамент для подальшої розбудови сучасної європейської держави. Попереду велика робота над приведенням у відповідність до норм цього закону інших законів та нормативних актів, навчання державних службовців - як використовувати нові процедури, інформування громадян про нові права та правила. Вирішальну роль у запуску закону на практиці, коли він набуде чинності через рік, матимуть державні службовці, судді та самі громадяни.

Експерти називають закон про адмінпроцедуру «тихою революцією». Адже він суттєво змінює законодавство України та практику державного управління. Без сумніву, це складна реформа і реалізація закону вимагатиме додаткових зусиль від усіх учасників. Але мова йде про зміни, на які ми давно очікували, і яких, без сумніву, заслуговують українські громадяни.

Колонка відображає винятково позицію її автора. За достовірність інформації відповідає автор колонки. Точка зору редакції порталу «Децентралізація» може не збігатися з точкою зору автора колонки.

Поділитися новиною:

Читайте також:

09 червня 2023

Почалися перші виплати у межах програми єВідновлення

Почалися перші виплати у межах програми...

Програма єВідновлення успішно стартувала. Перші виплати на допомогу із відновлення пошкодженого житла нараховані....

09 червня 2023

Роз’яснення для громад: законодавчі зміни щодо виконання місцевих бюджетів

Роз’яснення для громад: законодавчі зміни щодо...

Нещодавно набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 19 травня 2023 року №523 «Про внесення змін до...

09 червня 2023

Нові вакансії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Нові вакансії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» розширює свою діяльність та оголошує конкурс на наступні посади: Бухгалтер –...

09 червня 2023

Lviv Urban Forum запрошує представників українських громад до участі

Lviv Urban Forum запрошує представників...

28-30 червня 2023 року у Львові вперше відбудеться Lviv Urban Forum - фахова подія з відновлення та розвитку...