03 червня 2023
Logo slogan

Залучення громадян: практичні поради на прикладі Глибоцької громади Чернівецької області

 

Чи важливо залучати громадян до прийняття управлінських рішень? На скільки це впливає на їхню якість? Які є механізми та чи всі вони однаково ефективні?


Про якісний управлінський тандем громадян і органів місцевого самоврядування говорили під час публічного інтерв’ю на тему «Залучення громадян: ефективність прийнятих рішень чи зайві клопоти для місцевого самоврядування?».

Григорій Ванзуряк, голова Глибоцької громади, говорить, що вони - єдина громада на Буковині, яка двічі добровільно приєднувала території. Це також були рішення, прийняті спільно з людьми, зокрема, сусідніх територій. Коли Глибоцька громада стала партнером Програми USAID DOBRE, у громаді провели опитування, у якому взяли участь близько 1500 людей. Результати опитування, за словами Григорія Ванзуряка, є своєрідною канвою, яка показує місцевій владі, куди громада має рухатися. Сьогодні у громаді використовують різні механізми залучення громадян.

Приміром, молодіжна рада активно подає свої ідеї, які бере до уваги місцева влада, говорить Григорій Ванзуряк:

«Молодіжна рада не тільки подає свої пропозиції, а і бере участь у їх реалізації. Однією із ідей молодіжної ради було поєднання системи голосування з ІТ-школою. За сприяння Програми DOBRE ми обладнали сесійну залу сучасними комп'ютерами. Коли розробляли цей проєкт, саме молодь запропонувала використовувати обладнання для створення малої ІТ-академії. Адже депутати використовують цю техніку раз на місяць, а школярі - щотижня. Сьогодні тут навчаються 45 учнів», - додав Григорій Ванзуряк.

Усе ж одним із наймасштабніших інструментів залучення громадян у Глибоцькій громаді є Бюджет участі, який запровадили у 2021 році. Коли вони започаткували механізм, то побачили, що у людей не вистачає вмінь для написання і оформленні цих проєктів, формування мети. Тож на старті запровадження механізму допомогло Товариство «Український Народний Дім в Чернівцях», яка у рамках Програми USAID DOBRE провела навчання для людей у кожному населеному пункті та провела інформаційну кампанію про Бюджет участі.

Під час першого конкурсу мешканці подали шість проєктів. Щоб унеможливити маніпуляції з обранням переможців - у громаді обрали електронний спосіб голосування. Григорій Ванзуряк говорить, що це зручний інструмент в умовах пандемії, до того ж він потребує підтвердження з допомогою індивідуального ключа. Тож цей спосіб у громаді вважають найоб’єктивнішим. Чотири з шести проєктів, за словами голови громади, планують реалізувати вже цієї весни. Після успішної реалізації проєктів - наступного року чекають удвічі більше заявок.

За словами Володимира Купрія, експерта з питань залучення громадян Програми USAID DOBRE, механізми залучення допомагають громадам долати бар’єр недовіри. Люди згуртовуються, коли шукають однодумців для голосування за проєкти та коли разом їх реалізовують.

Володимир Купрій наголошує, що залучення громадськості забезпечує сталість змін. Адже найефективніші рішення це ті, які відповідають потребам громади. Втім, за словами експерта, буде помилкою вважати, що механізми залучення це єдиний універсальний інструмент. Щоб ефективно запровадити механізми залучення - громада має пройти ключові кроки:

«По-перше, усвідомити цінність. Якщо до цього ставитися, як до управлінського інструменту - він буде працювати. Якщо це лиш «додатковий клопіт» і громада робить його для формальності - то нічого не вдасться. По-друге, проводити навчання. Потрібно навчити, пояснити (зокрема депутатам і посадовим особам), що це, навіщо, як це впливає на покращення рішень. По-третє, інформаційна кампанія для громадян: із прикладами, позитивними практиками. І найголовніше: підібрати власні інструменти з урахуванням культури громади, її розміру, традицій та особливостей. І потім адаптувати не з точки зору зручності для посадових осіб, а з позиції доступності для людей».

На важливості врахування особливостей громад наголосив і Тарас Халавка, менеджер проєкту «Голос громади в місцевому самоврядуванні» Товариства «Український Народний Дім в Чернівцях»:

«У сільських громадах складно впроваджувати електронні петиції, адже є проблеми з доступом до інтернету. Натомість вони звикли сходитись разом і обговорювати проблеми громади. Тож у них краще спрацює інструмент громадських слухань. Зрештою, почати варто з інформування - використовуйте ефективні канали інформування. Залучайте людей і не бійтеся цього. Коли ви комунікуєте із людьми - ви отримуєте цінну підтримку у тому, що ви змінюєте в громаді».

Чому механізми залучення не скрізь готові впроваджувати та чому не працює "все одразу" дивіться і відеозаписі публічного інтерв’ю на тему «Залучення громадян: ефективність прийнятих рішень чи зайві клопоти для місцевого самоврядування?».

 

 

Більше практичних інструментів та кейсів громад читайте у статті: Як і навіщо громадам залучати людей до прийняття рішень: практичні кейси


Серію публічних інтерв’ю на актуальні для громад теми організовує Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE. У подіях беруть участь ті, хто творить нове місцеве самоврядування і хто щоденно постає перед реальними викликами та проблемами. 

Теги:

участь громадян Григорій Ванзуряк

Область:

Чернівецька область

Громади:

Глибоцька територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

01 червня 2023

За підтримки U-LEAD громада з Херсонщини відновлює енергетичну незалежність

За підтримки U-LEAD громада з Херсонщини...

У Бериславській громаді створять підприємство з виробництва паливних брикетів із соломи. Ними будуть обігрівати...

12 травня 2023

У Лановецькій громаді запрацював коворкінг-простір для підприємців у рамках Програми USAID DOBRE

У Лановецькій громаді запрацював...

11 травня у Ланівцях Тернопільської області відбулося відкриття коворкінгу для підприємців. Це вже 11-й проєкт, який...

03 травня 2023

У Батівській громаді планують створювати логістичні хаби

У Батівській громаді планують створювати...

Батівська селищна територіальна громада Закарпатської області увійшла в число громад, які отримали підтримку...

01 травня 2023

У Хоростківській громаді на Тернопільщині відкрився Дія Центр

У Хоростківській громаді на Тернопільщині...

У Хоростківській громаді Тернопільської області 28 квітня 2023 року відкрився сучасний ЦНАП - Дія Центр. Нове...