Як громади управляють освітою: проект DECIDE представив соціологічне дослідження

 

Швейцарсько-український проект DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» представив результати всеукраїнського соціологічного дослідження «Децентралізація управління освітою в територіальних громадах України».

Дослідження проводив Київський міжнародний інститут соціології з листопада 2020 року по вересень 2021 року.

Автори дослідження вивчали думки управлінців у сфері освіти, учасників освітнього процесу, мешканців територіальних громад про доступність та якість освіти, управління закладами освіти в громадах.

«Сподіваємося, це дослідження допоможе органам державної влади, органам місцевого самоврядування, освітянам та активним громадянам у співпраці з міжнародними донорами та громадським сектором об'єднати зусилля у створенні дієвої та демократичної системи освіти на місцях», - сказала Наталія Протасова, директорка швейцарсько-українського проекту DECIDE, голова ГО «ДОККУ».

Валентина Полторак, менеджерка швейцарсько-українського проекту DECIDE, заступниця голови ГО «ДОККУ», нагадала, що дошкілля, загальна середня освіта та позашкілля, центри професійного розвитку педагогічних кадрів, інклюзивно-ресурсні центри - це ті установи, засновниками яких сьогодні є територіальні громади. «Ми говоримо про понад 30 тисяч закладів освіти, у яких навчаються 4 мільйони учнів і працюють понад 450 тисяч учителів. Прямо чи опосередковано ця реформа стосується переважної більшості громадян України», - сказала Валентина Полторак.

Вона також зазначила, що у 2021 році більшість громад робили перші кроки в управлінні освітою, і дослідження відображає ті напрями реформування, які допоможуть забезпечити сталий розвиток якісної та доступної освіти:

  • стратегічне планування освіти,
  • створення комфортного та безпечного освітнього середовища,
  • розвиток кадрового потенціалу громад - як  управлінського, так і педагогічного;
  • розмежування повноважень в сфері освіти між обласним та місцевим рівнями;
  • скорочення та цифровізація звітності і документообігу;
  • прозорість та демократичність врядування як в громаді, так і в школі.

 

 

В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій України, зазначив:

«Будь-яка реформа повинна спиратися на вивчення думки суспільства. Добре, що і у сфері управління освітою в громадах ми тепер маємо дані, на які можна орієнтуватися у подальшому при розробці законодавчих ініціатив, методичних рекомендацій, навчань. Зокрема, дослідження підтвердило, що є велика потреба у навчанні представників місцевої влади з питань надання освітніх послуг, розробки і втілення стратегій розвитку освіти в громаді. Отже, спільно з колегами з Міністерства освіти, Національного агентства з питань державної служби, з міжнародними партнерами ми продовжуватимемо рухатися у цьому напрямку».

 

 

Володимир Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, назвав основні результати дослідження. Зокрема, за його словами, незважаючи на те, що в минулому державні службовці (ОДА – 71%) та посадові особи місцевого самоврядування (52%), керівники закладів освіти (87%) проходили навчання з питань управління у сфері освіти, залишається значна потреба у такому навчанні (63%, 88%, 96% відповідно).

 

 

Серед знань, яких не вистачає для ефективної роботи управлінцям, є питання децентралізованого управління у сфері освіти (46%, 57%); демократичного врядування у сфері освіти (29%, 33%); оптимальної організації часу для виконання завдань. Також управлінцям не вистачає навичок у галузі ІТ-технологій, розв’язанні конфліктних ситуацій (29%, 32%).

Переважна більшість опитаних управлінців ОМС (90%) відчувають потребу в роз’ясненнях і консультаціях з питань управління та фінансування освіти. Головні теми, які потребують роз'яснень і консультацій: бюджетний процес, стратегічне планування, закупівлі та управління мережею закладів освіти.

ЗАВАНТАЖИТИ більше результатів дослідження (PDF, 5,5 МБ)

 

Теги:

освіта дослідження В'ячеслав Негода

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

16 травня 2022

Особливості надання окремих адмінпослуг для ВПО - тема вебінару 20 травня

Особливості надання окремих адмінпослуг для ВПО...

20 травня 2022 року шведсько-український проект PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» проведе вебінар щодо...

16 травня 2022

55 громад Дніпропетровщини виконали план по доходам за 4 місяці 2022 року

55 громад Дніпропетровщини виконали план по...

Про фінансові результати громад Дніпропетровщини та можливі ризики говорили учасники інформаційної сесії «Підсумки...

16 травня 2022

Питання соціального захисту та соціального забезпечення обговорять на заході АМУ

Питання соціального захисту та соціального...

18 травня о 10:00 в режимі відеоконференції Асоціація міст України  проводить Діалоговий захід з питань соціального...

16 травня 2022

Кремінська громада з Луганщини продовжує надавати послуги своїм мешканцям в окупації

Кремінська громада з Луганщини продовжує...

  Громада відновила надання освітніх, соціальних, медичних послуг та виплату заробітних плат своїм мешканцям,...